ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کسب و کار

چرا دور کاری در منزل می تواند موجب کاهش کارایی شود

در سال های اخیر بسیاری از کارمندان مجبور به دورکاری شده اند و البته برخی از آنها این روش فعالیت را انتخاب کرده اند تا بتوانند به سایر کارهای زندگی خود از جمله بزرگ کردن ...

در سال های اخیر بسیاری از کارمندان مجبور به دورکاری شده اند و البته برخی از آنها این روش فعالیت را انتخاب کرده اند تا بتوانند به سایر کارهای زندگی خود از جمله بزرگ کردن فرزندانشان نیز بپردازند. تعداد زیادی از این کارمندان فعالیت کاری خود را در خانه انجام می دهند و حتی برخی ترجیح می دهند در حالی که لباس راحتی خود را پوشیده و لَم داده اند، کارهایشان را انجام دهند. علی رغم اینکه کار در تخت می تواند راحت باشد ولی انجام فعالیت های شغلی در این وضعیت می تواند موجب کاهش کارایی شود.

از آنجایی که معمولاً تخت خواب یکی از راحت ترین مکان های هر خانه ای است، کار در منزل بسیاری از کارمندان را وسوسه می کند که بیشتر زمان کار خود را در تخت خواب سپری کنند. کار با لباس راحت یا با فرزندی در بغل معمولاً در محیط های اداری امکان پذیر نیست و این نحوه کار کردن در منزل به نوعی آزادی را برای افراد فراهم می کند.

ولی دور کاری در شرایط نامناسب می تواند منجر به کاهش کارایی و سلامتی شود. این مسئله وقتی که کار در منزل انجام می شود بیش از پیش اهمیت پیدا می کند. در ادامه قصد داریم دلایلی را بررسی کنیم که توضیح می دهند چرا کار در تخت خواب می تواند بهره وری و میزان خروجی فعالیت ها را کاهش دهد.

1- اتاق خواب به اندازه کافی آرامش بخش نیست

اگر در منزل کار می کنید، بهتر است که مکان هایی که مخصوص میل کردن غذا، خواب و کار هستند، از هم جدا باشند.

بر اساس تحقیقاتی که در مورد خواب در دانشگاه هاروارد انجام شده، مشخص گشته که دور بودن کامپیوتر، تلویزیون و کلیه تجهیزات مرتبط با فعالیت شغلی از اتاق خواب، می تواند منجر به خواب بهتر در اتاق خواب شود. وقتی فعالیت های کاری در تخت انجام می شوند، در هنگام خواب، مغز همچنان تصور می کند که در محیط کار است و به همین دلیل زمان بیشتری طول می کشد که فرد آرامش خود را باز یابد و به خواب برود.

2- ادغام محیط کار و زندگی شخصی موجب می شود منزل با محل کار اشتباه گرفته شود

شاید تصور کنید که کار در منزل موجب می شود جدا کردن محیط کار از زندگی شخصی مشکل شود. بدین ترتیب ترجیح دهید شرایط فعلی را پذیرفته و همچنان این دو محیط را با هم ادغام کنید؛ در حالی که این کار اشتباه است.

بر اساس گزارش محققان دانشگاه هاروارد، وقتی مرز فیزیکی بین کار و زندگی شخصی مشخص نمی شود، فرد تصور می کند که همواره در محل کار است و هیچ گاه قرار نیست مشابه یک کارمند عادی به خانه خود باز گردد. به همین دلیل باید مرزهای محیط کار و زندگی شخصی از یکدیگر تفکیک شوند تا جایگاه هر کدام در زندگی مشخص باشد و تعادل میان کار و زندگی شخصی بر هم نریزد.

3- کیفیت خواب کاهش می یابد

بردن لپ تاپ یا موبایل به تخت خواب در زمانی نزدیک به ساعات خواب موجب می شود سطح ملاتونین مورد نیاز برای خواب کاهش یابد و در نتیجه کیفیت خواب نیز پایین بیاید. به دنبال خواب بی کیفیت و نا کافی، کارایی روز بعد نیز تحت تأثیر منفی قرار می گیرد.

با وجود اینکه می توان به خوبی دور کاری در منزل را مدیریت نمود، ولی باید از تخت خواب در هنگام فعالیت های شغلی دوری کرد. برای این منظور می توان کار را به محیط های دیگر از جمله کافی شاپ ها، پارک ها یا کتابخانه ها منتقل کرد یا می توان در منزل محیط ویژه ای به جز اتاق خواب را برای کارها در نظر گرفت.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Mohammad Karami
    Mohammad Karami | ۱۹ آذر ۱۳۹۶

    عالی بود ممنونم?⚘

مطالب پیشنهادی