دیجیاتو خبرنگار استخدام می‌کند

بررسی Resident Evil 7: Not a Hero؛ مختصر اما مفید

بررسی Resident Evil 7: Not a Hero؛ مختصر اما مفید

Not a Hero یک محتوای رایگان کاملا موفق است که جدای چند ایراد کوچک در تمام زمینه ها عملکرد خوبی از خود نشان می دهد

نیما فرشین سه شنبه، ۲۸ آذر ۱۳۹۶

پس از انتشار رزیدنت اویل ۷، کپکام از یک سورپرایز جذاب رونمایی کرد؛ اپیزود «Not a Hero». محتوایی تازه و کاملا رایگان که پروتاگونیست اصلی آن کسی جز کریس ردفیلد نبود. این محتوای تازه، شاید دقیقا همان چیزی بود که بسیاری انتظارش را داشتند. خصوصا آن هایی که دلشان برای کاراکترهای قدیمی سری تنگ شده بود با معرفی Not a Hero قند در دلشان آب شد.

با این حال، کلی طول کشید تا بازی به دست طرفداران برسد. پروژه با چند تاخیر پی در پی مواجه شد و تقریبا ۱۰ ماهی صبر کردیم تا بالاخره بتوانیم بازی را اجرا کنیم. اما خوشبختانه پس از این همه انتظار، بالاخره با چیزی طرف هستیم که از آن می توان به عنوان یک محتوای رایگان خوب یاد کرد.

  • سازنده: Capcom
  • ناشر: Capcom
  • پلتفرم ها: ایکس باکس وان، پلی استیشن ۴، پی سی
  • پلتفرم بررسی: پی سی

Not a Hero از بسیاری جهات بازی خوبی است. با اینکه محتوایی رایگان است اما اصلا در آن کم کاری دیده نمی شود و استانداردهای رزیدنت اویل ۷ را کاملا حفظ می کند. از همه مهمتر اینکه، بازی برخلاف چیزی که فکرش را می کردیم، اصلا در وادی اکشن شدن قدم برنداشته. اکشن آن، همان مکانیزم خشک و سخت رزیدنت اویل ۷ را حفظ کرده و به کاربر اجازه نشانه گیری دقیق نمی دهد.

یکی از المان های تازه Not a Hero، اضافه شدن ضربات مشت است که در حین گیچ شدن دشمنان می توان از آن استفاده کرد.

شخصیتی که در Not a Hero شاهدش هستیم نه تنها از لحاظ ظاهری، بلکه از نظر شخصیت پردازی هم شباهتی به کریس ردفیلد ندارد

همین مسئله باعث می شود در مواجهه با دشمنان، استرس عجیبی به جانتان بیفتد و مدام نگران گلوله هایی باشید که خرج می کنید. دشمنان هم تقریبا تغییر خاصی نکرده اند و با همان موجودات عجیب و غریبی طرف هستیم که در نسخه اصلی با آن ها رو به رو بودیم.

تنها یک سری موجود خشن تر به بازی اضافه شده اند که مهمات ساده موجود در بازی رویشان کارساز نیست. برای این ها، باید به دنبال تیرهای مخصوصی بگردید که پیدا کردنشان هم کار چندان ساده ای نیست. همین موضوع جدال با این موجودات را دشوار می کند و بازی اصلا اجازه آن را نمی دهد که به راحتی جلویشان قد علم کنید.

آن وقت است که می فهمید فرار بهترین گزینه ممکن است. توسعه دهندگان Not a Hero، مراحل بازی را طوری طراحی کرده اند که نتوانید همیشه با اکشن راه خود را پیش ببرید. هر از گاهی باید به جای دست به اسلحه شدن از پاهایتان کمک بگیرید و همانند رزیدنت اویل های کلاسیک یا اوت لست ها، از دست موجودات عجیب و غریب بازی فرار کنید.

Not a Hero داستان چندان جذاب و گیرایی ندارد. شاید اصلا بتوانیم بگوییم در بازی اصلا داستانی وجود ندارد.

همین موضوع، بزرگ ترین نکته مثبت Not a Hero است. ترس القا می کند و مانع از آن می شود که خیالتان برای یک لحظه آسوده باشد. اما با تمام این اوصاف، Not a Hero یک ایراد کوچک دارد. بازی داستان چندان جذاب و گیرایی ندارد. شاید اصلا بتوانیم بگوییم در بازی اصلا داستانی وجود ندارد.

کپکام در Not a Hero نه شخصیت پردازی می کند و نه اطلاعات جدیدی در مورد داستان رزیدنت اویل ۷ در اختیار کاربر می گذارد. به طور کلی اگر تریلر پیش از انتشار Not a Hero را دیده باشید از تمام داستان آن با خبر هستید و چیز دیگری با تجربه بازی عایدتان نمی شود.

بشخصه دوست داشتم که Not a Hero بیشتر در مورد رابطه کریس ردفیلد و آمربلا توضیح دهد. اما متاسفانه بازی نه به این سوال پاسخ نمی دهد و نه حتی روی شخصیت خود کریس تمرکز می کند. به نوعی شخصیتی که در Not a Hero شاهدش هستیم نه تنها از لحاظ ظاهری، بلکه از نظر شخصیت پردازی هم شباهتی به کریس ردفیلد ندارد.

چهره متفاوت کریس ردفیلد نسبت به نسخه های پیشین رزیدنت اویل.

تقریبا یک شخصیت کاغذی است که فقط نام کریس ردفیلد را یدک می کشد و عملا هیچ نقطه اشتراکی با او ندارد. شاید این موضوع در کنار کوتاه بودن بازی، از مهم ترین مشکلات Not a Hero باشند. نهایتا ۹۰ دقیقه برای به پایان رساندن بازی زمان لازم دارید که البته اگر مسیرتان را زودتر پیدا کنید این مدت زمان به کمتر از این مقدار نیز می رسد. البته نباید فراموش کنیم که Not a Hero یک محتوای کاملا رایگان است.

به نوعی نباید از آن انتظار بالایی داشت. همین که طراحی مراحلش در سطح قابل قبولی قرار داشته باشد و بتواند برای چند ساعت سرگرممان کند، کافیست. خوشبختانه این اتفاق هم افتاده و نمی توان از Not a Hero به عنوان یک اثر کاملا ضعیف و ناامید کننده یاد کرد.

پس اگر هنوز رزیدنت اویل ۷ را روی کنسول های خود دارید یا پیش تر آن را از استیم خریداری کرده اید، بهتر است به سراغ صفحه Not a Hero بروید و از تجربه اش نهایت لذت را ببرید.


  • طراحی مراحل خوب
  • داشتن المان های ترسناک
  • کمبود مهمات و دوری از اکشن محض

  • شخصیت کاغذی کریس ردفیلد
  • داستان به شدت ضعیف
  • کوتاه بودن

مطالب مرتبط

بررسی بازی Street Fighter V Arcade Edition؛ مشت آهنین

استریت فایتر 5 به تنهایی بازی خوبی نبود و این موضوع را درصد زیادی از کاربران و طرفداران قدیمی این سری نیز قبول دارند. بازی از نظر کمبود محتوا به قدری مشکل داشت که بیشتر، شما را به یاد نسخه های رایگانی که پیش از عرضه رسمی بازی در دسترس کاربران قرار می گیرند می... ادامه مطلب

دموی بازی Resident Evil 7: Biohazard منتشر شد

دموی نسخه پی سی بازی مورد انتظار و ترسناک Resident Evil 7: Biohazard بالاخره در شبکه استیم منتشر شد و در اختیار علاقه مندان قرار گرفت.در حالی که نزدیک به یک ماه تا انتشار رزیدنت اویل 7 باقی مانده و اغلب مردم از تغییرات اعمال شده در نسخه های اخیر ناراضی هستند، کمپکام نوید بازگشت... ادامه مطلب

شگفتی سازهای شرقی؛ برترین بازی های ژاپنی تاریخ

حدود ده سال پیش تغییر آرام اما دور از انتظاری در صنعت بازی های ویدیویی جهان رخ داد، طوری که رسانه های غرب از هر چیز ژاپنی به عنوان یک رخنه ناخوشایند یاد می کردند. این موضوع باعث تضعیف و گوشه گیری بازی های ژاپنی شد و تاثیر زیادی در افول خلاقیت آنها گذاشت.تا قبل... ادامه مطلب

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x