۱۲ پیشنهاد روانشناسان برای تقویت مهارت سخنرانی در جمع

طبق آمار بدست آمده، ۷۵ درصد افراد از صحبت کردن در جمع می‌ترسند. پیشنهاد روانشناسان به این دسته از افراد، شامل دوازده مورد کلیدی می‌شود و این اشخاص با استفاده از آن‌ها، می‌توانند مهارت سخنرانی خود را افزایش داده و بهتر در جمع صحبت کنند. اگر شما جزو این دسته از افرادید عمل کردن به نکته‌های زیر از شما سخنگوی بهتری خواهد ساخت:

۱- برای شنوندگان صحبت کنید

پیشنهاد روانشناسان

در سخنرانی تمرکز را روی مخاطب حفظ کرده و سعی کنید طوری صحبت کنید که شنوندگان لذت ببرند.

۲- از زبان بدن استفاده بهینه ببرید

پیشنهاد روانشناسان

اصول اولیه صحبت مقابل دیگران این است که باید سر را بالا گرفته، صاف ایستاده و عمیق تنفس کنید. شما می‌توانید با ایجاد تغییرات کوچک در وضعیت بدنی، اعتماد به نفس و قابلیت رهبری بیشتری از خود نشان دهید.

۳- تمرکز مخاطبان را با اسلاید زیاد از بین نبرید

پیشنهاد روانشناسان

بنابر تحقیقی که در سال ۲۰۱۰ انجام شده، امواج مغزی سخنرانان و شنوندگان به آرامی با یکدیگر هماهنگ می‌شوند که درک متقابل بیشتری را میان دو گروه یاد‌شده نتیجه می‌دهد. استفاده زیاد از اسلاید‌ها موجب می‌شود که اتفاق اشاره شده صورت نگیرد.

۴- بدترین اتفاق ممکن را روی کاغذ پیش‌بینی کنید

پیشنهاد روانشناسان

بهترین راه غلبه‌ بر ترس، روبرو شدن با آن است. از این رو بهتر است قبل از رفتن به روی صحنه بدترین نتیجه یا اتفاق ممکن را بنویسید تا متوجه شوید آنها خیلی هم ترسناک نیستند.

۵- یادتان باشد آنها می‌خواهند حرفتان را گو‌ش کنند

پیشنهاد روانشناسان

روانشاناسان به سخنرانان مضطرب یادآوری می‌کنند که شنوندگان برای شنیدن حرف آنها و استفاده از دانششان در محلی مشخص جمع شده‌اند. آگاهی از این مطلب می تواند خیال شما را بیش از پیش راحت کند.

۶- در حین سخنرانی با خودتان صحبت نکنید

پیشنهاد روانشناسان

دیالوگ درونی خود را کنترل کنید. صحبت کردن با خود می‌تواند تمرکزتان را بهم ریخته و فشار وارده را بالا برد.

۷- موفقیت را تصور کنید

پیشنهاد روانشناسان

سعی کنید به آنچه می‌خواهید اتفاق بیفتد فکر کرده و تصورش کنید. اصلاً به نتایج منفی توجه نداشته باشید. شما با اینکار انرژی بهتری به خود می دهید و قادر خواهید بود به موفقیت برسید.

۸- با استرستان کنار بیایید

پیشنهاد روانشناسان

اگر نحوه‌ی برداشت ذهنی در برابر استرس را تغییر دهید می‌توانید از انرژی بدست آمده به نحو احسن استفاده کنید. کنار آمدن با استرس می‌تواند عملکرد شما را بهبود بخشد.

۹- کوتاه صحبت کنیدپیشنهاد روانشناسان

تحقیقات نشان می‌دهد که مردم حتی در بهترین سخنرانی‌ها پس از ۱۰ یا ۲۰ دقیقه خسته شده و دیگر به آن گوش نمی‌دهند. پس اگر مطالب زیادی برای ارائه دارید در بازه‌های کوتاه بیانشان کنید و در آن میان به شنوندگان استراحت دهید.

۱۰- تصنعی نباشید

پیشنهاد روانشناسان

لازم نیست تقلید کنید، روش خود را در پیش گرفته و واقعی باشید.اگر جدی هستید نیازی نیست شوخی کنید. خود حقیقیتان را نشان دهید.

۱۱- یک کلمه نشانه یا رمز انتخاب کنید

پیشنهاد روانشناسان

اگر حواستان زیاد پرت می‌شود یک کلمه به عنوان نشانه انتخاب کنید تا با فکر کردن به آن تمرکز خود را بدست آورده و روند سخنرانیتان را حفظ کنید.

۱۲- زیرکانه معایب را مخفی کنید

پیشنهاد روانشناسان

اگر شما اشتباهات کوچکتان را نادید بگیرید، شنوندگان نیز آن را نخواهند دید. یک جمله‌ی کوتاه «بیایید تصور کنیم این اتفاق نیفتاده.» می‌تواند  شنودگان را به تیمتان باز‌گرداند.

منبع:
Inc
برچسب ها

مطالب مرتبط

۱۵ نشانه هوش هیجانی بالا که ممکن است در خود پیدا کنید

از دست دادن کنترل احساسات اتفاق دور از ذهنی نیست و برای خیلی ها رخ می دهد. به همین دلیل است که هوش هیجانی اهمیت بسیار زیادی می یابد. توانایی شناسایی احساسات دیگران و خود، درک تأثیر قدرتمند این احساسات و استفاده از این اطلاعات برای هدایت نحوه ی تفکر و رفتار، می تواند احتمال... ادامه مطلب

اصول استفاده صحیح از قدرت در محیط کار

اعمال قدرت روش های بسیاری دارد برای مثال فریب دادن دیگران، مجبور کردن آن ها به انجام برخی کارها یا نادیده گرفتن اطرافیان ، اما ما به دوران جدیدی وارد شده ایم و باید این روش ها را کنار بگذاریم.«مارک کرولی» متخصص رهبری و نویسنده کتاب «رهبری از قلب» اخیرا با «داچر کلتنر» جامعه شناس... ادامه مطلب

3 سوالی که در صورت به هم خوردن تعادل بین کار و زندگی باید از خود بپرسید

حفظ تعادل میان کار و زندگی بسیار مشکل بوده زیرا فاصله این دو به باریکی یک تار مو است. به همین دلیل گاهی به سادگی تعادل میان آنها در زندگی‌تان به هم می‌خورد. خوشبختانه راهکارهایی برای جلوگیری از این اتفاق یا بازگشت به تعادل وجود دارد.در ادامه 3 سوالی را مطرح می کنیم که با... ادامه مطلب

۵ عادت فردی مضر که همین حالا باید کنار بگذارید

هرچه بیشتر به عنوان یک کارآفرین فعالیت کرده باشید، بیشتر به این نتیجه می رسید که توان افراد در رسیدن به موفقیت به شدت تحت تأثیر مهارت ها، خلاقیت، و هوشمندی آنهاست. اهمیت مسائلی همچون ثبات رویه و رفتار های فردی، اگر نگوییم بیشتر از تحصیلات و تجربه است، کمتر نیست.در ادامه می توانید ۵... ادامه مطلب

برای رسیدن به نتیجه مطلوب، تعداد حرکات شما نیز شرط است

چگونه است که برخی از افراد در بازی شطرنج که هر دو طرف آن از مهره ها و نیروهای یکسان برخوردارند، شانس در آن نقشی ندارد و کل زمین مسابقه اش برای همه آشکار است، مدام بر رقبای خود پیروز می شوند؟ درس های کلیشه ای فراوانی از بازی شطرنج برای زندگی وجود دارد، اما... ادامه مطلب

گذر از چه چالش هایی یک فرد را موفق می کند؟

شیوه ی نگاه کردن به سختی ها در افراد متفاوت است و این امر آنها را از هم متمایز می کند. افراد موفق موانع را به چشم چالشی می بینند که باید آن را حل کنند. در مقابل افراد ناموفق آنها را مشکلات سختی می بینند که قابل حل نیستند. این قابلیت ناشی از مثبت... ادامه مطلب

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟