بیل گیتس کتاب مورد علاقه‌اش را معرفی کرد؛ اینک روشنگری

بیل گیتس کتاب مورد علاقه‌اش را معرفی کرد؛ اینک روشنگری

جهان روز به روز در حال بدتر شدن نیست. بله درست خواندید، به گفته‌ی «استیون پینکر» نویسنده‌ی کتاب اینک روشنگری (Enlightenment Now) بدین مطلب اعتقاد دارد. به باور وی شرایط زندگی در بسیاری موارد نسبت به گذشته در حال پیشرفت است. این مسئله موجب شده که بیل گیتس کتاب مورد علاقه‌اش را پیدا کرده و سعی کرده با استفاده از نام خود، پیام این کتاب را به همگان برساند.

اینک روشنگری
«استیون پینکر» نویسنده‌ی کتاب اینک روشنگری (Enlightenment Now)

اینکه مدیرعامل بازنشسته‌ی مایکروسافت علاقه‌ی زیادی به کتاب خواندن دارد مطلب عجیبی نیست. او گاهی کتاب‌های مورد علاقه‌ی خود را نیز با کاربران فضای مجازی به اشتراک می گذارد.وی به همین علت جمعه‌ی گذشته اعلام نمود که کتاب جدید استیون پینکر به نام اینک روشنگری به صدر لیست کتابهای مورد علاقه‌اش راه پیدا کرده است.

به گفته‌ی گیتس، پینکر که روانشناسی فعال در حوزه‌ی روان‌شناسی شناختی است سعی کرده خشونت را در تاریخ تعقیب کند و تاثیراتش بر ۱۵ معیار موفقیت نظیر امنیت، کیفیت زندگی، علم و .... بسنجد. بر اساس این بررسی‌ها بر خلاف نظر عموم مردم مشخص می‌شود که جهان چرا و چگونه در حال پیشرفت است.

اینک روشنگری

اما سوال اساسی اینجاست که اگر محیط پیرامون ما همواره در حال بهتر شدن است چرا هیچکس چنین تصوری نداشته و فقط مطالب منفی در این باره‌ به یادمان می‌آید.

پینکر در صحبتی که با گیتس داشت به این مطلب اشاره کرده و گفت:

«طبیعت خبر این‌گونه است که اتفاقات رخ داده را پوشش دهد نه مشکلاتی که ریشه کن شده است. اکنون احتمالات مرگ و میر انسان‌ها در زمان کودکی و هنگام زایمان نسبت به ۵۰ سال گذشته کاهش یافته است. بنابراین خبرگزاری‌ها نمی‌توانند یک روز را به خبر ریشه‌کن شدن گرسنگی یا از بین رفتن بسیاری از مریضی‌ها اختصاص دهند. به همین دلیل است که ساکنین قرن بیست و یکم بیشتر روی خبر‌های منفی تمرکز کرده و دستاورد‌های کوچکی که در ۵۰ سال گذشته شبیه یک رویا بوده‌اند را نمی‌بینند.»

اینک روشنگری
بیل گیتس بنیان‌گذار مایکروسافت

بنیان‌گذار مایکروسافت نیز با او هم عقیده است و باور دارد اگر دیدگاه مثبت اندیشی بر اساس دستاورد‌های مطلوب بشر در ذهن مخاطبان ایجاد شود، آنها می‌توانند با آرامش بیشتری زندگی کرده و به فردایی بهتر امید داشته باشند.

کتاب اینک روشنگری هنوز به بازار عرضه نشده و قرار است ۷ بهمن ماه به پیشخوان کتاب فروشی‌های جهان اضافه شود اما گیتس این امکان فراهم کرده که هر کس در وب سایت شخصی‌اش ثبت نام کند قادر باشد فصل اول کتاب را به طور رایگان دانلود کنند.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato