گوگل و آرامکو در بیابان های عربستان مرکز داده تاسیس می کنند

دومین کمپانی بزرگ سهامی عام دنیا بر اساس ارزش بازار و بزرگترین کمپانی سهامی خاص دنیا بر اساس ارزش بازار برای اجرای یک پروژه عظیم مشترک مذاکرات خود را آغاز کرده اند.

بازار مراکز داده در خاورمیانه تاکنون چندان توسعه نیافته اما رقابت بر سر ایجاد مراکز در این منطقه بین کمپانی های آمازون و مایکروسافت داغ شده است. حالا آلفابت که شرکت مادر گوگل به شمار می آید و شرکت نفتی عربستان «آرامکو» در حال مذاکره برای ایجاد مراکز داده در نقاط مختلفی از بیابان های این کشور پادشاهی هستند که به مراکز اختصاصی برای رفع نیازهای این  کمپانی محدود می شود.

آرامکو و زیر مجموعه های داخلی و خارجی آن پیش از این نوآوری های زیادی داشته اند که از میان می توان به فناورهای رباتیک، پلاستیک، تولید انرژی، موتورهای احتراق و نانو فناوری اشاره کرد. این موارد و اجرای عملیات های نفتی به پشتیبانی داده و محاسبات پیشرفته نیاز دارد.

این کمپانی نفتی سوپرکامپیوترهایی در اختیار دارد که برای مدل سازی حفاری نفت از آن بهره می برد، با این حال در صنایع پیشرفته امروزی بهره گیری از محسابات ابری به یک امر حیاتی تبدیل شده است.

هدف این کمپانی از همکاری با گوگل بهره مندی از بهترین فناوری هایی است که این غول آمریکایی در اختیار دارد. مشارکت با کمپانی های موفق در زمینه های مختلف، آرامکو را در موقعیتی برتر نسب به رقبا قرار می دهد.

برای مثال زمانی که آنها قصد توسعه تسهیلات تزریق بخار را در مرز بین عربستان و کویت داشتند از Chevron دعوت به همکاری کردند که ده ها سال در این زمینه تجربه دارد و پروژه های مشابهی را در کالیفرنیا اجرا کرده است.

بسیاری عقیده دارند که آرامکو به زودی به یک کمپانی سهامی عام تبدیل می شود و ممکن است این مشارکت ها در نهایت به جذب سرمایه گذاران جدید نیز منجر شود.

نظرات ۱۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟