تهران هوشمند می‌شود؟

تهران هوشمند می‌شود؟

اولین همایش و نمایشگاه «تهران هوشمند» امروز در برج میلاد برگزار شد؛ رویدادی که «محمدجواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات و «محمدعلی نجفی» شهردار تهران از تلاش مشترک برای هوشمندسازی پایتخت ایران گفتند.

«محمد فرجود»، مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در ابتدای این مراسم عنوان کرد که شهر هوشمند به مفهوم توسعه پایدار و افزایش کیفیت زندگی به کمک فناوری است. وی همچنین ابعاد تهران هوشمند را اقتصاد، مردم، حاکمیت، جابه‌جایی، محیط و زندگی هوشمند بیان کرد.

به گفته فرجود، دستاوردهای مورد انتظار از برنامه تهران هوشمند، توسعه شهری پایدار، هدایت نوآوری شهری، رضایت شهروندان، ارتقای مشارکت و شفافیت و همچنین نظام‌های مدیریت و خدمات کارآمد است.

اگرچه همانطور که مشهود است، پروژه هوشمندسازی تهران اولین گام‌های خود را بر می‌دارد اما فرجود خبر می‌دهد که تا کنون اقداماتی در این حوزه انجام شده است که تدوین آیین نامه و تشکیل شورای راهبردی شهر تهران، راه‌اندازی دبیرخانه تهران هوشمند، انجام مطالعات اولیه و تهیه سند پیش‌نویس، آغاز پروژه‌های پایلوت و همچنین عقد تفاهم‌نامه و قرارداد همکاری با مجموعه‌های داخلی و خارجی برای توسعه خدمات شهر هوشمند برخی از آنها هستند.

فرجود همچنین از رونمایی سرویس «تهران من» تحت عنوان سرویس جامع شهروندی تا پایان سال جاری خبر داد. به وسیله تهران من، تمام سرویس‌های ارتباطی شهرداری به شکل تجمیع‌شده در اختیار شهروندان قرار خواهند گرفت.

نجفی، شهردار تهران هم «شهر هوشمند» را یکی از اصلی‌ترین طرح‌ها در برنامه پنج‌ساله سوم شهرداری دانست و خبر داد که شهر هوشمند، باعث ایجاد شفافیت‌هایی می‌شود که با فساد مقابله می‌کند. او گفت: «خوشبختانه حرکت به سمت شهر هوشمند در حال اجراست و شورای راهبردی برای این مسأله ایجاد شده است. تعاملات با شرکت‌های داخلی و خارجی نیز انجام شده است.»

شهردار تهران همچنین از نقشه‌های سه بعدی تهران گفت و خبر داد که تهران، تنها شهر ایران است که نقشه سه بعدی دارد، هرچند اشاره نکرد که در آینده با استفاده از این نقشه‌ها، چه خدماتی قرار است به شهروندان ارائه شود: «هم اکنون تهران دارای نقشه‌های سه بعدی است و این نقشه‌ها طی یک الی دو ماه آینده تکمیل می‌شود؛ تهران تنها شهر ایران خواهد بود که نقشه‌های سه بعدی کاملی برای آن آماده می‌شود. این اقدام پلتفرم خوبی در اختیار ما می‌گذارد تا با قرار دادن داده‌های دستگاه‌های مختلف روی آن بتوانیم بخشی از تجزیه و تحلیل‌های مورد نیاز برای شهر هوشمند را انجام دهیم تا یکسری از خدمات جدید را در این فاصله زمانی کوتاه در سال ۹۷ به شهروندان عرضه کنیم.»

اما وزیر ارتباطات، فناوری اطلاعات در مدیریت شهری را باعث بهبود شاخص ها و افزایش بهروری دانست و گفت: «امروز شهر هوشمند دیکر یک نگاه لوکس مدیریتی نیست و به عنوان یک ضرورت در زندگی محسوب می شود. اگر می خواهیم مدیریت منابع را بهتر انجام دهیم و با فساد مبارزه کنیم و به بهبود شاخص های محیط زیست بپردازیم، چاره ای جز حرکت به سمت شهر هوشمند نداریم.»

آذری جهرمی هم به موضوع شفافیت با استفاده از فناوری جهت مقابله با فساد اشاره کرد: «امروز شهری داریم که با معضل جدی ترافیک، آلودگی و موضوعات اداری مواجه است، به شکلی که جامعه برای انجام امور اداری در شهرداری‌ها نیازمند به مراجعه حضوری است که اگر در آن شفافیت ایجاد نشود به صورت بالقوه آمادگی فساد دارند.»

آذری جهرمی یکی از مشکلات اصلی در زمینه توسعه زیرساخت‌ها را رابطه شهرداری با اپراتورها عنوان کرد و خبر داد که «متاسفانه» شهرداری و اپراتورها وارد رقابت اقتصادی شده‌اند: «در متروها که روزانه جمعیت زیادی را جابه جا می‌کنند، یک اپراتور تلفن همراه در مترو آنتن می دهد و دیگری نمی دهد. به این صورت مردم محروم‌ می شوند که بخشی از آن به مدیریت ما بر می گردد و‌ بخش دیگری به تعاملات با مدیریت شهری مرتبط است.»

جهرمی همچنین از وضعیت گسترش فیبر نوری انتقاد کرد و خبر داد که در ۶ ماه اخیر، تنها ۱۰۰ هزار پورت فیبر نوری واگذار شده است، در حالی که بر اساس برنامه ششم توسعه (اجرایی از سال ۱۳۹۶ الی ۱۴۰۰)، دسترسی مردم به اینترنت باید با سرعت ۶۰ مگابیت برثانیه فراهم شود.

مطالب مرتبط

واعظی: سیاست وزارت ارتباطات در دولت دوازدهم تغییر نخواهد کرد

همان طور که احتمالاً می دانید، وزیر پیشنهادی رئیس جمهور برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت دوازدهم، محمدجواد آذری جهرمی معاون وزیر کنونی و مدیر شرکت ارتباطات زیرساخت بوده که در صورت کسب رأی اعتماد از نمایندگان مجلس، سکان وزارتخانه مذکور را به دست خواهد گرفت. در این میان محمود واعظی با اشار به... ادامه مطلب

وزیر ارتباطات: مجموع کاربران فعال در پیام‌رسان‌های داخلی ۱۵ میلیون است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه تعداد کاربران فعال پیام رسان های بومی به 15 میلیون نفر رسیده تاکید داشت که این پیام رسان‌ها هنوز راه طولانی را برای کسب سهم بیشتری از بازار دارند. گفتنیست وزیر ارتباطات چند روز پیش در گفتگوی خود با سایت خبری دیگری این آمار را 10 میلیون... ادامه مطلب

جهرمی: امنیت تلگرام طلایی را تایید نمی‌کنیم؛ نامه رفع فیلتر توییتر بی‌پاسخ ماند

با وجود اینکه برخی مقامات حکومتی وزارت ارتباطات را متهم به همکاری و حمایت از نسخه های غیر رسمی تلگرام همچون هاتگرام و تلگرام طلایی کرده‌اند، وزیر ارتباطات بارها این موضوع را قویا تکذیب کرده و حالا ضمن تاکید دوباره بر این موضوع خبر داده که نمی‌توان امنیت تلگرام طلایی و هاتگرام را تایید کرد.... ادامه مطلب

ساماندهی پیامک‌های تبلیغاتی و ارزش افزوده تا دو هفته آینده

پیامک‌های تبلیغاتی و ارزش افزوده اگرچه بخش انکارناپذیری از منابع درآمدی اپراتورهای موبایل در ایران هستند اما نحوه ارائه آنها به کاربران و روند فعالیت‌شان باعث ایجاد چالش‌هایی شده است. سامان‌دهی پیامک‌های تبلیغاتی البته در وزارت ارتباطات و سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی به تازگی جدی‌تر شده و یکی از آخرین گام‌ها در همین رابطه،... ادامه مطلب

رئیس اتحادیه فروشندگان تلفن همراه: نباید توقع داشت قیمت موبایل ارزان شود

قرار است 600 هزار موبایل در گمرک مانده بر اساس نرخ ارز دولتی وارد چرخه بازار شوند تا بخشی از نیاز تامین، و قیمت‌ها تا حدودی متعادل شوند؛ با این حال رئیس اتحادیه فروشندگان تلفن همراه معتقد است که نباید توقع داشت با ورود گوشی‌های تازه وارد، قیمت موبایل در بازار ارزان شود. «ابراهیم درستی» در... ادامه مطلب

وزیر ارتباطات: مدینه فاضله برخی از افراد، قطع اینترنت است

جهرمی با حضور در برنامه تلویزیونی دستخط صدا و سیما تاکید کرد که فیلترینگ برخلاف تصور عموم به معنای رشد داخلی نیست. او همچنین اعلام کرد که ظرفیت 40 میلیونی که توسط شبکه‌های پیام‌رسان بومی مطرح شده صرفا یک امید بوده وگرنه ظرفیت داخلی آنها نهایتا در بدو کار یک و نیم میلیون و در... ادامه مطلب

نظرات ۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x