همه چیز درباره آیفون 13
آسیب‌پذیری ۳۵۰۰ مسیریاب؛ کندی اینترنت به دلیل حملات سایبری روز گذشته است

آسیب‌پذیری ۳۵۰۰ مسیریاب؛ کندی اینترنت به دلیل حملات سایبری روز گذشته است

از ساعت ۲۰:۱۵ روز گذشته -۱۷ فروردین- حملات سایبری به دیتاسنترهای ایرانی باعث شد تا برخی از سایت‌ها و همچنین کسب‌وکارهای آنلاین با اختلال رو به رو شوند. سرهنگ «علی نیک‌ نفس»، رئیس مرکز تشخیص سایبری پلیس فتا با حضور در شبکه خبر، گزارش داد که کندی فعلی اینترنت به دلیل همین حملات است.

رئیس مرکز تشخیص سایبری پلیس فتا اشاره می‌کند که شرکت سیسکو ۱۰ روز قبل (۲۸ مارس - ۸ فروردین) در خصوص وجود این آسیب‌پذیری در محصولات خود هشدار داده بود: «مشکلی که ایجاد شده، صرفا از کار افتادن روترها و سوییچ‌ها در شبکه بوده و طبیعی است که قطعی و کندی اینترنت را برای کاربران شرکت‌ها در پی داشته است.»

سرهنگ نیک‌ نفس، اشاره می‌کند که در این حمله سایبری، هیچ‌گونه دسترسی غیرمجاز و نشت اطلاعات رخ نداده است. وی خبر می‌دهد که در حال حاضر مشکل روی سرویس‌دهنده‌های اصلی کشور رفع شده است اما این هشدار قبلاً توسط پلیس فتا و همچنین مرکز ماهر اعلام شده بود.

از سوی دیگر وزیر ارتباطات دقایقی پیش در توییتر خبر داد که حدود ۳۵۰۰ مسیریاب از چندصد هزار مسیریاب در کشور تحت تاثیر حمله دیشب قرار گرفته‌اند. وی عملکرد شرکت‌ها در دفع حمله و بازگردانی به شرایط عادی را مناسب ارزیابی کرد اما انتقاد خود را نیز به مرکز ماهر به دلیل ضعف در اطلاع رسانی بیان نمود.

سیسکو در ۸ فروردین، خبر از وجود آسیب‌پذیری در تجهیزات خود می‌دهد اما برخی شرکت‌ها آپدیت جدید این شرکت را نصب نمی‌کنند. به همین دلیل، شب گذشته برخی از دیتاسنترهای ایرانی با مشکل مواجه شدند، هرچند ابعاد این حمله بسیار گسترده‌تر از ایران بوده است.

جهرمی همچنین خبر داد که هسته اصلی شبکه ملی اطلاعات در شرکت ارتباطات زیرساخت و همچنین شبکه اپراتورهای موبایل به دلیل توجه به هشدارهای امنیتی از حمله در امان بوده‌اند.

جزییات بیشتر در مورد حمله به تجهیزات سیسکو: 

نظرات ۵
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato