بارش شهابی این هفته را از دست ندهید

بارش شهابی خیره کننده‌ی شلیاقی، طبق معمول هر سال، این هفته آغاز خواهد شد. این پدیده دیدنی اصولا هر ساله از ۲۷ فروردین تا ۵ پنجم اردیبهشت رخ می‌دهد چرا که در این زمان، کره‌ی زمین در میان گستره‌ای از ستاره‌های دنباله دار قرار می‌گیرد.

با اینکه نمی‌توان بارش‌های شهابی را به درستی پیش بینی کرد اما بهترین زمان برای مشاهده‌ی این پدیده‌، دوم اردبیهشت ماه خواهد بود. در این زمان، ماه کامل نبوده و پدیده‌ی مذکور به اوج خود خواهد رسید. به همین دلیل است که علاقمندان می‌توانند در این زمان، پدیده‌ مذکور را به وضوح مشاهده کنند.

اگر علاقه دارید که بارش شهابی شلیاقی را مشاهده کنید بهتر است یکشنبه از اتاق های خود بیرون آمده و به آسمان چشم بدوزید. از آنجایی‌ که در ساعت اوج این بارش، ۱۰ تا ۲۰ ستاره‌ دنباله دار از آسمان رد خواهد شد، مسلما قادر خواهید بود تعدادی از آنها را مشاهده کنید.

بارش‌های شهابی را می‌توان با چشم غیر مسلح نیز مشاهده نمود و ممکن است استفاده از دوربین یا تلسکوپ، نمای زیبایی آسمان شب را از شما بگیرد. پس بهتر است شب یکشنبه‌ی آینده، محلی به دور از آلودگی و ساختمان‌های بلند پیدا کنید تا بتوانید به تماشای آن بپردازید.

بارش شهابی شلیاقی یکی از قدیمی‌ترین بارش‌های شهابی شناخته شده به شمار می‌رود و از زیبایی خارق العاده‌ای بهره‌مند است. به قدری که ستاره‌شناسان چینی ۶۸۷ سال قبل از میلاد مسیح، آن را «بارانی از ستاره» نامیدند.

بارش شهابی شلیاقی در واقع تکه‌های از ستاره C/1861 G1 Taxtcher هستند که به احترام A.E. Thatcher این گونه نام‌گذاری شده است. وی ستاره‌شناسی بود که این ستاره‌ی دنباله‌دار را در سال ۱۸۶۱ میلادی کشف کرد. کارشناسان معتقدند که ستاره‌ی دنباله‌دار Thatcher به ۴۱۵ سال زمان نیاز دارد تا دور خورشید چرخیده و به احتمال قوی تا سال میلادی ۲۲۷۶ میلادی خبری از آن نخواهد بود.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟