آیا فین‌تک‌ها می‌توانند بانک‌ها را به ورطه نابودی بکشانند؟

با ظهور فین‌تک‌ها موجی از استارتاپ‌های جدید راه افتاد که شاید بیراه نباشید بگوییم زمینه کاری‌شان بیشتر از سایر کسب‌وکارهای نوپا با دستگاه‌های دولتی در ارتباط است. همین مساله باعث شک و تردیدهایی درباره دخالت بیش‌ازحد دولت در کار آنها ایجاد کرده بود. اما جالب اینجاست که معاون فناوری های نوین بانک مرکزی در اظهار نظر تازه‌ای عنوان کرده است که در آینده فین‌تک‌ها در نهایت جای بانک‌ها را خواهند گرفت.

«ناصر حکیمی» به لزوم توسعه همکاری میان بانک‌ها و فین‌تک‌ها اشاره کرده و خبر داده که خود بانک مرکزی هم در تلاش است تا ارتباط بهتری با این استارتاپ‌ها داشته باشد. او می‌گوید که همکاری بانک ها و فین تک ها در حوزه مدیریت مالی شخصی و انجام اقداماتی مانند اجرای مقررات اروپایی psd2 در حال رخ دادن است:

«این موضوع احتیاج به حمایت قانونی دارد و حد ایده آل از نظر ما این است که به بلوغ موجود در اتحادیه اروپا برسیم و این موضوع را همچون یک تکلیف به بانک ها ابلاغ کنیم..»

فین‌تک‌ها در برابر بانک‌ها

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی آینده را از آن فین‌تک‌ها دانست چرا که از نظر ارتباط با مشتری بهتر از سیستم بانک‌ها عمل می‌کنند، از نظر او اپلیکیشن‌ها می‌توانند امور بانکی را به راحتی به داخل موبایل کاربران بیاورند و از ارتباط مستقیم مشتری با بانک‌ها بکاهند:

«در آینده بانک ها در لایه های پایینی قرار می گیرند که این موضوع بستگی به حمایت مقام ناظر بانک هم دارد که با توجه به مجوزی که ارائه شده، از موقعیت قانونی بانک دفاع کند. بانک ها در این لایه، اقدام به جا به جایی وجوه با رقم های کلان و تسویه خواهند کرد که این حالتی است که بازار روند طبیعی خود را طی خواهد کرد و نتیجۀ آن به نفع مشتریان است.»

«حسین عبدی»، پژوهشگر ارشد بانکداری الکترونیک معتقد است که بانک‌ها کمتر توسط بانک مرکزی و دولت‌ها در پیروی از قوانین تحت‌فشار هستند و از همین رو فرصت‌های بیشتری پیش رویشان است. او توسعه این سیستم‌ها را یک چالش اساسی برای آن دسته از مدل‌های تجاری که مدت‌زمان مدیدی تحت سلطه بانک‌های سنتی بوده‌اند می‌داند. عبدی در گفتگو با دیجیاتو همین موضوع را اینطور توضیح می‌دهد:

«فین‌تک‌ها مقابل بانک‌ها هستند و نیستند چرا که در بین این دو سیستم فقط رقابت نیست بلکه همکاری هم هست. به عنوان مثال فین‌تک‌ها می‌توانند با بانک‌ها قراردادهای بلندمدت همکاری داشته باشند و سرمایه‌گذاری آنها را بپذیرند تا خودشان را تقویت کنند چرا که یکی از مشکلات اساسی فین‌تک‌های امروزی نبود سرمایه‌گذار در آنهاست و چه کسی بهتر از بانک‌ها؟»

فین‌تک‌ها در برابر بانک‌ها

عبدی سرعت پیشرفت تکنولوژی را در فین‌تک‌ها به مراتب بالاتر و سریع‌تر از بانک‌های سنتی می‌داند و تنها راه چاره برای سیستم سنتی را آشتی و نادیده نگرفتن سیستم مدرن می‌خواند. به گفته او بانک‌ها یا باید آغوش باز به استقبال تحولات بروند یا با بی‌اعتنایی به تدریج به سمت مرگ بروند. او مزایای فین‌تک‌ها را برای دیجیاتو چنین تشریح می‌کند:

«در ابعاد بین‌المللی گفته می‌شود که در چند سال اخیر سرمایه‌گذاری‌های بین‌المللی در شرکت‌های خصوصی فین‌تک بیش از یازده برابر شده است. جهان به این مساله نگاه ویژه‌ای دارد و متاسفانه در ایران این نوع نگاه‌ها به هر پدیده جدیدی بیشتر قالب منفی دارد تا مثبت. فین‌تک‌ها از جهاتی چون کاهش قابل توجه هزینه‌ها، شفافیت بیشتر، دسترسی به پلتفرم‌های گوناگون، و استفاده از رابط‌هایی همچون موبایل و سایت‌های اینترنتی و از همه مهمتر سرعت بیشتر روند کارها بسیار جلوتر هستند.»

فین‌تک‌ها در برابر بانک‌ها

او تاکید می‌کند که فاز اولیه فین‌تک‌ها تمام شده و الان مواجه با موج دوم این فناوری هستیم که تغییرات اساسی را در زیرساخت‌ها و فرآیندهای اصلی صنعت سرویس‌های مالی به وجود خواهد آورد: «درست مصادف با فاز دوم بود که بانک‌ها متوجه شدند باید به استقبال این سیستم بروند.» عبدی باور دارد توسعه داده‌های بزرگ و تجزیه‌وتحلیل بیگ دیتا به همراه گسترش سیستم هوش مصنوعی در فین‌تک‌ها تمام تصورات فعلی مردم را از بانکداری تغییر می‌دهد:

«اینکه آینده از آن فین‌تک‌ها بود شعار محالی نیست ولی این آینده برخلاف تصور عده‌ای نزدیک نیست و برای رسیدن به آن نقطه مدت زمانی زیادی را باید به انتظار بنشینیم. در حال حاضر کمتر از پنج درصد بازار در تصاحب فین‌تک‌هاست و این مقدار در دهه آینده نهایتا به ده الی پانزده درصد برسد. تا زمانی که بانک‌ها بر مسایل اصلی مانند وام، سرمایه‌گذاری و سپرده تسلط دارند، موقعیت خود را در بازار حفظ خواهند کرد.»

فین‌تک‌ها در برابر بانک‌ها

برخی بر این باورند که فین‌تک‌ها سطح بالاتری از استارتاپ‌ها هستند و تعامل با آنها از ضروریات است، گروهی دیگر نیز معتقدند که این شرکت‌های نوپا می‌توانند در کنار سیستم سنتی رکاب بزنند و خدمات فاینانس بسیار ارزشمندی را عرضه نمایند. اما چیزی که مسلم است به این برمی‌گردد که درنهایت برنده بزرگ میدان مردم و مشتریان این سرویس‌ها خواهند بود چرا که همکاری بیشتر بین بانک‌ها و کسب‌وکارهای فین‌تک، خدمات بهتر، سریع‌تر، آسان‌تر و کاربرپسندتری را برای آنها به همراه خواهد داشت.

مطالب مرتبط

۴ سال فین‌تک ایران؛ یازدهمین رویداد فیناپ برگزار می‌شود

یازدهمین رویداد فیناپ با محوریت بررسی روند توسعه فین‌تک ایران طی سال‌های گذشته پنجشنبه اول اسفند ۹۸ با حضور جمعی از مدیران، متخصصان و کارشناسان حوزه‌های مالی، اصحاب رسانه و افراد متخصص و علاقه‌مند به حوزۀ فین‌تک برگزار می‌شود.در بخش سخنرانان رویداد فیناپ، «علیرضا ذوالفقاری» مدیرعامل استارتاپ کیلید، «نیما نامداری» معاون توسعه و نوآوری شرکت تجارت... ادامه مطلب

استارتاپ «حسابفا» حدود 2 میلیارد تومان از مدیریت ثروت ستارگان جذب سرمایه کرد

شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر «مدیریت ثروت ستارگان» از سرمایه‌گذاری تقریبا ۲ میلیارد تومانی در یک کسب‌وکار فین‌تکی به نام «حسابفا» خبر داد. با احتساب این سرمایه‌گذاری، مدیریت ثروت ستارگان تاکنون روی ده تیم فین‌تکی کشور سرمایه‌گذاری‌ انجام داده است.بر اساس گزارشی که مدیریت ثروت ستارگان منتشر ساخته، حسابفا که پس از آسان‌بورس، قسطا، رده، وامچی، شناسه... ادامه مطلب

دبیر انجمن فین‌تک ایران: قطع اینترنت باعث از بین رفتن آخرین امیدها به حوزه فین‌تک است

«مهدی عبادی»، دبیر انجمن فین‌تک ایران اعتقاد دارد اتفاقاتی مانند قطع اینترنت و از سوی دیگر فرآیند کند رگولاتوری، باعث می‌شود تا آخرین امیدها به حوزه فین‌تک در ایران از بین برود. او در گفتگو با دیجیاتو اشاره می‌کند که قطع اینترنت باعث شد تا فین‌تک برای سرمایه‌گذاران، به شدت حوزه‌ای خطرناک و پر ریسک... ادامه مطلب

بلغارستان چگونه به بهشت استارتاپ های فینتک تبدیل شد؟

بلغارستان با بیش از 60 شرکت فینتک که نیمی از آنها طی سه سال اخیر تأسیس شده اند، به سرعت به قطب استارتاپ های فینتک و مالی جهان تبدیل می شود.رشد بخش فینتک بلغارستان خیره کننده بوده است. درآمد این بخش در سال 2018 به 234 میلیون دلار رسیده و پیش بینی می شود در... ادامه مطلب

مدیرعامل رفاتک: می‌توانیم برای استارتاپ‌های فین تک بازار ایجاد کنیم

بانک رفاه با ایجاد مرکز نوآوری «رفاتک» به دنبال حمایت از استارتاپ‌های فین تک‌ است. این بانک توسط همین مرکز قصد دارد به زودی از ۵ طرح جدید نیز حمایت به عمل بیاورد. به گفته مدیرعامل این مرکز، بزرگترین نیاز امروزه استارتاپ‌ها بیشتر از سرمایه، خود بازار است و بانک‌ها می‌توانند این موضوع را برای... ادامه مطلب

گزارشی از فیناپ دهم: چالش‌های بانکداری باز از چند نگاه

دهمین رویداد «فیناپ» با موضوع «بانکداری باز» و حضور فعالان حوزه بانکداری و فین‌تک‌ها برگزار شد. در این رویداد ضمن بررسی ماهیت فین‌تک‌ها، چالش‌های همکاری آنها با بانک‌ها بررسی و همچنین بر جلب اعتماد بانک‌ها توسط فین‌تک‌ها تاکید شد.«علیرضا رنجبر شورابی» مدیرعامل شرکت‌ نرم‌افزارهای هنر، نور و حرکت، در مورد اهمیت اقتصاد رفتاری و کاربردهای... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟