ساختار جدید گروه دیجیکالا رونمایی شد؛ بلندپروازی برای جذب ۲۰۰ میلیون کاربر

دیجیکالا با برگزاری یک نشست خبری از برنامه‌هایش برای سال ۹۷ گفت و آمارهای فعلی و پیشبینی‌های خود برای سال جاری و آینده را نیز در اختیار رسانه‌ها قرار داد اما تمرکز اصلی این نشست خبری، حتی بیش از اعلام ساختار جدید گروه دیجیکالا، بر حمایت از تولید داخلی بود.

برادران محمدی، مدیران عامل این فروشگاه اعلام کردند که دیجیکالا یک برند ملی است و در سال ۹۶، بالغ بر ۴۷ درصد از محصولات فروش رفته در دیجیکالا ایرانی بوده‌اند. محمدی‌ها همچنین پیشبینی کردند که این رقم در سال جاری به ۵۲ درصد برسد؛ رقمی که البته در نگاه اول عجیب به نظر می‌رسد اما محمدی می‌گوید که اجرای مدل «مارکت پلیس» به افزایش سهم فروش کالای ایرانی کمک قابل توجهی کرده است.

خرید بلیط هواپیما

به گفته او در حال حاضر ۱۰۰ هزار کالای ایرانی از ۱۵۰۰ برند در دیجیکالا به فروش می‌رسند و مارکت پلیس این فروشگاه نیز با ۱۱ هزار فروشنده همکاری می‌کند.

دیجی‌های جدید

مدیران این فروشگاه ساختار جدیدی را اعلام کردند و خبر دادند که سه برند جدید به این مجموعه افزوده خواهند شد: «دیجی‌پی» که سرآغاز حضور این گروه در فناوری‌های فین‌تک و مالی است و از ادغام استارتاپ فین‌تک «هماپی» با دیجیکالا شکل گرفته. «دیجی‌کلاب» هم می‌خواهد به مشتریان وفادار امتیازهایی بدهد و در نهایت «دیجی نکست» که به گفته محمدی، بذر اولیه شکل‌گیری و خدمات جدید خارج از فعالیت‌های فعلی خواهد بود.

محمدی همچنین در این نشست خبری از ارائه کالاهای «تندمصرف» در دیجیکالا تا پایان تابستان خبر داد؛ کالاهایی مانند مواد غذایی که قرار است پس از سفارش در زمان نهایتا ۲ ساعت به دست مشتری برسند. محمدی می‌گوید در حال حاضر حدود ۲۰ درصد از ارزش محصولات کشاورزی به دست کشاورز می‌رسد و گروه FMCG یا محصولات تندمصرف می‌تواند با شکل‌دهی یک روند بی‌واسطه، این شرایط را تغییر دهد.

دیجیکالا بیش از یک سال پیش رسماً فعالیت مارکت پلیس خود را آغاز کرد و واقعیت این است که در ابتدای کار به دلیل ناهماهنگی‌هایی که وجود داشت، خریداران نیز با مشکلاتی مواجه می‌شدند اما پس از چند ماه این روند بهبود پیدا کرد. اکنون دوباره دیجیکالا به فکر ارائه سرویس‌های جدیدی مانند ارسال کالاهای تندمصرف ظرف ۲ ساعت افتاده و سوال اینجاست که چگونه خود را آماده کرده است؟ حمید محمدی در پاسخ به همین پرسش دیجیاتو می‌گوید:

«مارکت پلیس یک پلتفرم باز است که اجازه می‌دهد تولیدکننده کالا و فروشنده، کالایشان را به مصرف کننده نهایی در دیجیکالا ارائه دهند. تولید محتوا و قیمت‌گذاری به عهده خودشان است اما این به معنای آن نیست که تجربه خرید مشتری از بین می‌رود. این روند نگرانی‌هایی به وجود می‌آورد اما ما کالا را از فروشنده دریافت و در مرکز پردازش خودمان بررسی می‌کنیم. عمده محصولات فروشندگان در مرکز پردازش وجود دارد و بخشی از آن هم به شکل تامین بعد از سفارش خواهد بود. سفارش‌های یک کاربر ترکیب و توسط خود دیجیکالا به دستش می‌رسد؛ حتی در مراکز استان هم همین اتفاق می‌افتد. در نتیجه فکر می‌کنیم تجربه استفاده از مارکت پلیس می‌تواند تا حد زیادی به کیفیت خرید از خود دیجیکالا باشد.»

آمادگی برای ۲۰۰ میلیون کاربر

سهیل مقدم، معاون تکنولوژی دیجیکالا در این مراسم خبر از راه اندازی پلتفرمی جدید به نام «سوپر نوا» (Supernova) داد که توانایی سرویس‌دهی به ۱۰۰ هزار کسب‌وکار و ۲۰۰ میلیون کاربر را دارد. مشخصاً در حال حاضر این یک بلندپروازی بزرگ است که البته خود دیجیکالا نیز به آن اذعان دارد. سوپر نوا مبتنی بر فناوری متن باز اجرایی شده و طراحی آن با تمرکز بر گسترش‌پذیری و قابلیت سرویس‌دهی همزمان به میلیون‌ها کاربر بوده است.

اما در حال حاضر سهم فروش آنلاین کالا از کل بازار خرده فروشی کشور چیزی حدود یک درصد است و دیجیکالا نیز بیرون از ایران فعالیتی ندارد. مقدم در پاسخ به سوال دیجیاتو مبنی بر اینکه این ۲۰۰ میلیون کاربر از کجا قرار است بیایند گفت: «وقتی می‌گوییم ۲۰۰ میلیون کاربر این به معنای بلندپروازی و آینده‌ای است که به دنبالش هستیم. تکنولوژی مرزی ندارد و در مورد صرفاً چند کانال دسترسی صحبت نمی‌کنیم. ما زیرساختی توسعه داده‌ایم که می‌تواند به این تعداد کاربر خدمات همزمان بدهد تا ۲۰۰ میلیون کاربر بتوانند از سرویس استفاده کنند.»

حمید محمدی نیز در پاسخ به همین پرسش دیجیاتو گفت: «بازار ایران حدود ۵۰ میلیون کاربر آنلاین دارد و ما پتانسیل اضافه کردن کاربران خارج از ایران در منطقه را در نظر می‌گیریم. این پلتفرم بستر مناسبی را برای سال‌های پیش رو آماده کرده است.»

اشتراک فیدیبو پلاس

«مجید قاسمی» نیز در این رویداد خبر داد که فیدیبو تصمیم دارد تا یک مدل اشتراکی تحت عنوان «فیدیبو پلاس» ارائه دهد. به این شکل حق عضویت که اعلام نشده چقدر است، به شکل ماهانه پرداخت شده و کاربر به کل کتاب‌ها دسترسی خواهد داشت.

مدیرعامل فیدیبو همچنین از ارائه طرح فیدیبو پلاس سازمانی خبر داد و گفت که سازمانها میتوانند با پرداخت حق عضویت برای اعضای سازمان خود طرح اشتراکی با کتابهای خاص فعال کنند. او همچنین استقبال از فیدیبوک را فراتر از حد تصور اعلام کرد و اگرچه رقم دقیق و به روزی از آخرین تعداد کتابخوان‌های فروش رفته ارائه نداد، اما گفت که در هفته‌های اول موجود شدن آن، بیش از ۲ هزار دستگاه به فروش رفته است. 

مستر بلیط
برچسب ها

مطالب مرتبط

برنامه نوآوری باز؛ دیجی‌کالا داده‌های خود را در اختیار پژوهشگران قرار می‌دهد

«دیجی‌کالا نکست»، یکی از شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ دیجی‌کالا، امروز اولین رویداد رسمی خود را همکاری دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران موسوم به «پل نوآوری» برگزار کرد. به گزارش دیجیاتو، «امیر صالحی»، مدیرعامل دیجی‌کالا نکست و «روح‌الله رحمانی»، رییس هیات مدیره این شرکت سه خبر مهم را اعلام کردند اما مهم‌ترین خبر، ایجاد سایت جدیدی... ادامه مطلب

دیجی‌کالا تشخیص محصولات غیراصل را ساده‌ می‌کند

دیجی‌کالا با انتشار یک بیانیه مطبوعاتی خبر داده است که از این پس برای شفافیت بیشتر و تفکیک کالاهای اصل از غیر اصل، در عنوان کالاها نیز به غیراصل بودن محصول اشاره خواهد کرد. تنها فروشگاه بزرگ اینترنتی باقی مانده در کشور، عنوان می‌کند که تفکیک واضح‌تر محصولات غیراصل از اصل، یکی از پروژه‌های جدید... ادامه مطلب

تجربه خرید از سوپرمارکت دیجی کالا چگونه است؟

این روزها «زمان» تبدیل به ارزشمندترین دارایی همه ما شده است. عجیب نیست اگر بگوییم بزرگترین ارزش افزوده‌ای که فروشگاه‌های اینترنتی خلق می‌کنند، صرفه‌جویی در زمان است. در یک دهه گذشته با حضور فروشگاه‌های اینترنتی عادت کرده‌ بودیم خرید‌ محصولات تکنولوژیک، خانگی یا حتی لباس را از فروشگاه‌های آنلاین انجام دهیم و برای خرید محصولات... ادامه مطلب

اکونومیست گزارش خود را تغییر داد؛ حذف Anetwork و بالا رفتن ارزش کافه بازار

در هفته گذشته یکی از وبلاگ های متعلق به سایت اکونومیست گزارشی را منتشر کرد و طی آن سه شرکت برتر اینترنتی در ۵۰ کشور مختلف جهان را معرفی نمود و ارزش تقریبی هر یک از آن ها را اعلام کرد. دیجی کالا : ۱۵۰ میلیون دلار کافه بازار : ۸ میلیون دلار ای نتورک : ۳ میلیون... ادامه مطلب

دیجی‌کالا نکست تا سقف یک میلیارد تومان در استارت‌آپ‌ها سرمایه‌گذاری می‌کند

دیجی‌کالا نکست، به عنوان بازوی سرمایه‌گذاری و نوآوری دیجی‌کالا رسماً کار خود را آغاز کرده است. روز گذشته (۲۱ اسفند) این شرکت در دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر تهران در جمع دانشجویان رویداد «پل نوآوری» را برگزار کرد؛ رویدادی که اولین تلاش رسمی این شرکت برای ارتباط با دانشگاه‌ها و استارت‌آپ‌ها برای حل محدودیت‌های لجستیکی... ادامه مطلب

دیجی‌کالا اولین مسابقه ربات‌های پرنده حمل کالا را برگزار می‌کند

دیجی‌کالا گروه‌های حرفه‌ای رباتیک ایرانی را به شرکت در «مسابقۀ ربات‌های پرنده» دعوت می‌کند. همۀ نخبگان و تیم‌های دانشگاهی و مستقل رباتیک که در زمینۀ ساخت ربات‌های پرنده (Drone) فعالیت می‌کنند، می‌توانند در رقابتی جدی برای ساخت ربات پرندۀ حمل کالا شرکت کنند. تیم‌های علاقه‌مند، از ۲۵ بهمن تا ۱۵ اسفند ۱۳۹۴ فرصت دارند تا ثبت‌نام... ادامه مطلب

نظرات ۲۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x