ساختار جدید گروه دیجیکالا رونمایی شد؛ بلندپروازی برای جذب ۲۰۰ میلیون کاربر

دیجیکالا با برگزاری یک نشست خبری از برنامه‌هایش برای سال ۹۷ گفت و آمارهای فعلی و پیشبینی‌های خود برای سال جاری و آینده را نیز در اختیار رسانه‌ها قرار داد اما تمرکز اصلی این نشست خبری، حتی بیش از اعلام ساختار جدید گروه دیجیکالا، بر حمایت از تولید داخلی بود.

برادران محمدی، مدیران عامل این فروشگاه اعلام کردند که دیجیکالا یک برند ملی است و در سال ۹۶، بالغ بر ۴۷ درصد از محصولات فروش رفته در دیجیکالا ایرانی بوده‌اند. محمدی‌ها همچنین پیشبینی کردند که این رقم در سال جاری به ۵۲ درصد برسد؛ رقمی که البته در نگاه اول عجیب به نظر می‌رسد اما محمدی می‌گوید که اجرای مدل «مارکت پلیس» به افزایش سهم فروش کالای ایرانی کمک قابل توجهی کرده است.

به گفته او در حال حاضر ۱۰۰ هزار کالای ایرانی از ۱۵۰۰ برند در دیجیکالا به فروش می‌رسند و مارکت پلیس این فروشگاه نیز با ۱۱ هزار فروشنده همکاری می‌کند.

دیجی‌های جدید

مدیران این فروشگاه ساختار جدیدی را اعلام کردند و خبر دادند که سه برند جدید به این مجموعه افزوده خواهند شد: «دیجی‌پی» که سرآغاز حضور این گروه در فناوری‌های فین‌تک و مالی است و از ادغام استارتاپ فین‌تک «هماپی» با دیجیکالا شکل گرفته. «دیجی‌کلاب» هم می‌خواهد به مشتریان وفادار امتیازهایی بدهد و در نهایت «دیجی نکست» که به گفته محمدی، بذر اولیه شکل‌گیری و خدمات جدید خارج از فعالیت‌های فعلی خواهد بود.

محمدی همچنین در این نشست خبری از ارائه کالاهای «تندمصرف» در دیجیکالا تا پایان تابستان خبر داد؛ کالاهایی مانند مواد غذایی که قرار است پس از سفارش در زمان نهایتا ۲ ساعت به دست مشتری برسند. محمدی می‌گوید در حال حاضر حدود ۲۰ درصد از ارزش محصولات کشاورزی به دست کشاورز می‌رسد و گروه FMCG یا محصولات تندمصرف می‌تواند با شکل‌دهی یک روند بی‌واسطه، این شرایط را تغییر دهد.

دیجیکالا بیش از یک سال پیش رسماً فعالیت مارکت پلیس خود را آغاز کرد و واقعیت این است که در ابتدای کار به دلیل ناهماهنگی‌هایی که وجود داشت، خریداران نیز با مشکلاتی مواجه می‌شدند اما پس از چند ماه این روند بهبود پیدا کرد. اکنون دوباره دیجیکالا به فکر ارائه سرویس‌های جدیدی مانند ارسال کالاهای تندمصرف ظرف ۲ ساعت افتاده و سوال اینجاست که چگونه خود را آماده کرده است؟ حمید محمدی در پاسخ به همین پرسش دیجیاتو می‌گوید:

«مارکت پلیس یک پلتفرم باز است که اجازه می‌دهد تولیدکننده کالا و فروشنده، کالایشان را به مصرف کننده نهایی در دیجیکالا ارائه دهند. تولید محتوا و قیمت‌گذاری به عهده خودشان است اما این به معنای آن نیست که تجربه خرید مشتری از بین می‌رود. این روند نگرانی‌هایی به وجود می‌آورد اما ما کالا را از فروشنده دریافت و در مرکز پردازش خودمان بررسی می‌کنیم. عمده محصولات فروشندگان در مرکز پردازش وجود دارد و بخشی از آن هم به شکل تامین بعد از سفارش خواهد بود. سفارش‌های یک کاربر ترکیب و توسط خود دیجیکالا به دستش می‌رسد؛ حتی در مراکز استان هم همین اتفاق می‌افتد. در نتیجه فکر می‌کنیم تجربه استفاده از مارکت پلیس می‌تواند تا حد زیادی به کیفیت خرید از خود دیجیکالا باشد.»

آمادگی برای ۲۰۰ میلیون کاربر

سهیل مقدم، معاون تکنولوژی دیجیکالا در این مراسم خبر از راه اندازی پلتفرمی جدید به نام «سوپر نوا» (Supernova) داد که توانایی سرویس‌دهی به ۱۰۰ هزار کسب‌وکار و ۲۰۰ میلیون کاربر را دارد. مشخصاً در حال حاضر این یک بلندپروازی بزرگ است که البته خود دیجیکالا نیز به آن اذعان دارد. سوپر نوا مبتنی بر فناوری متن باز اجرایی شده و طراحی آن با تمرکز بر گسترش‌پذیری و قابلیت سرویس‌دهی همزمان به میلیون‌ها کاربر بوده است.

اما در حال حاضر سهم فروش آنلاین کالا از کل بازار خرده فروشی کشور چیزی حدود یک درصد است و دیجیکالا نیز بیرون از ایران فعالیتی ندارد. مقدم در پاسخ به سوال دیجیاتو مبنی بر اینکه این ۲۰۰ میلیون کاربر از کجا قرار است بیایند گفت: «وقتی می‌گوییم ۲۰۰ میلیون کاربر این به معنای بلندپروازی و آینده‌ای است که به دنبالش هستیم. تکنولوژی مرزی ندارد و در مورد صرفاً چند کانال دسترسی صحبت نمی‌کنیم. ما زیرساختی توسعه داده‌ایم که می‌تواند به این تعداد کاربر خدمات همزمان بدهد تا ۲۰۰ میلیون کاربر بتوانند از سرویس استفاده کنند.»

حمید محمدی نیز در پاسخ به همین پرسش دیجیاتو گفت: «بازار ایران حدود ۵۰ میلیون کاربر آنلاین دارد و ما پتانسیل اضافه کردن کاربران خارج از ایران در منطقه را در نظر می‌گیریم. این پلتفرم بستر مناسبی را برای سال‌های پیش رو آماده کرده است.»

اشتراک فیدیبو پلاس

«مجید قاسمی» نیز در این رویداد خبر داد که فیدیبو تصمیم دارد تا یک مدل اشتراکی تحت عنوان «فیدیبو پلاس» ارائه دهد. به این شکل حق عضویت که اعلام نشده چقدر است، به شکل ماهانه پرداخت شده و کاربر به کل کتاب‌ها دسترسی خواهد داشت.

مدیرعامل فیدیبو همچنین از ارائه طرح فیدیبو پلاس سازمانی خبر داد و گفت که سازمانها میتوانند با پرداخت حق عضویت برای اعضای سازمان خود طرح اشتراکی با کتابهای خاص فعال کنند. او همچنین استقبال از فیدیبوک را فراتر از حد تصور اعلام کرد و اگرچه رقم دقیق و به روزی از آخرین تعداد کتابخوان‌های فروش رفته ارائه نداد، اما گفت که در هفته‌های اول موجود شدن آن، بیش از ۲ هزار دستگاه به فروش رفته است. 

مطالب مرتبط

اپل در حال حذف اپلیکیشن های ایرانی از اپ استور است؛ سازش با دولت آمریکا؟

روزهای اخیر اتفاقات پرحاشیه ای پیرامون اجرایی شدن دستور منع ورود ایرانیان به خاک آمریکا توسط دونالد ترامپ رخ داده و تنش های متعددی میان مردم پدید آمده است. در حالی که کمتر کسی فکرش را هم می کرد، به نظر می رسد کمپانی اپل فرآیند حذف اپلیکیشن های ایرانی از روی اپ استور را آغاز... ادامه مطلب

ارزش دیجی‌کالا به ۵۰۰ میلیون دلار رسیده است

دیجی‌کالا که در سال ۲۰۱۴ از سوی نشریه «Economist» حدود ۱۵۰ میلیون دلار ارزش‌گذاری شده بود اکنون ارزشی بالغ بر ۵۰۰ میلیون دلار دارد. دو ماه پیش در جریان نخستین نشست خبری دیجی‌کالا، «حمید محمدی» مدیرعامل این فروشگاه عنوان کرد که در سال جاری، دیجی‌کالا موفق به جذب سرمایه‌ ۱۰۰ میلیون دلاری از سوی یک شریک... ادامه مطلب

گفتگو با مدیرعامل فیدیبو و دیجیکالا در مورد کتاب‌خوان «فیدیبوک» [تماشا کنید]

فیدیبو و دیجیکالا امروز در فروشگاه شهر کتاب از یک کتاب‌خوان ۶ اینچی به نام «فیدیبوک» رونمایی کردند؛ محصولی ساده و مینیمال که بخش عمده آن توسط خود این شرکت‌ها توسعه پیدا کرده است. فیدیبو با معرفی این کتاب‌خوان، گام تازه‌ای در حوزه نشر دیجیتالی برداشت و می‌گوید که بازار هدف این محصول، افراد کتاب‌خوان حرفه‌ای... ادامه مطلب

نخستین نشست خبری برادران محمدی: دیجی‌کالا از دیروز، امروز و فردا می‌گوید

نخستین نشست خبری «دیجی‌کالا» امروز در حالی برگزار شد که سن این شرکت به ۱۱ سال می‌رسد و یکی از بزرگ‌ترین و ارزشمند‌ترین کسب‌وکارهای اینترنتی کشورمان به حساب می‌آید. برادران محمدی به عنوان مدیران و موسسین دیجی‌کالا امروز پس از سال‌ها سکوت در برابر انتقاد‌ها برای اولین بار درهای شرکت خود را بر روی چند... ادامه مطلب

صدای شما: امتیازهای غیر واقعی در دیجیکالا و گمراه شدن کاربران

شرکت‌ها و استارتاپ‌های ایرانی در چند سال اخیر پیشرفت‌های قابل توجهی داشته‌اند و تجربه کسب خدمات دیجیتالی در ایران اکنون قابل مقایسه با پنج سال پیش نیست. اما هنوز هم مشکلات کوچک و بزرگی در پیکر و ساختار شرکت‌ها وجود دارد که برای کاربران آزاردهنده هستند. گلایه‌های کوچک و بزرگ کاربران روزانه از طریق ایمیل... ادامه مطلب

آغاز همکاری دیجیکالا و روکولند؛ تحویل مواد خوراکی و تندمصرف در ۳ ساعت

دیجیکالا امروز رسماً همکاری‌اش را با سوپرمارکت آنلاین روکولند آغاز کرد. «سعید محمدی»، مدیرعامل دیجیکالا خبر از راه‌اندازی گروه کالاهای تندمصرف (FMGC) در تابستان جاری داد و عنوان کرد که با همکاری روکولند، این محصولات در بازه زمانی ۳ ساعته به دست مشتریان خواهند رسید. محمدی همچنین اضافه شدن دسته بندی کالاهای تندمصرف به دیجیکالا را... ادامه مطلب

نظرات ۲۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x