پارسی جو API نقشه بومی‌اش را رایگان به کسب‌وکارها می‌دهد

استارتاپ‌های مکان محور ایرانی چه در قالب اپلکیشن و چه سایت، در سال‌های گذشته تکیه سنگینی به سرویس گوگل مپس زده بودند؛ سرویسی که اکنون سیاست‌های خود را تغییر داده، قیمت‌هایش را تا ۱۴۰۰ درصد افزایش داده و البته دیگر به وب‌سایت‌ها با دامنه IR نیز خدمات نمی‌دهد و آنها را مسدود کرده است.

اگرچه استارتاپ‌ها مشغول استفاده از سرویس گوگل بودند اما به دلیل تحریم‌هایی که از سوی ایالات متحده وجود داشت، این احتمال هیچ وقت کمرنگ نبود که تعادل کسب‌وکارهای ایرانی نقشه محور در نقطه‌ای از زمان به هم بخورد. همه این‌ها در حالی بود که گوگل در ایران حضور نداشت و غنی‌تر شدن داده‌هایش از ایران، صرفاً به واسطه استفاده‌ی کاربران از آن و همکاری مردم ایران در توسعه نقشه گوگل بود. با این حال چند شرکت ایرانی با داشتن همین پیشبینی، کار خود را از مدتی قبل آغاز کرده و با وجود تمام مشکلات امنیتی این حوزه، تصمیم گرفتند تا یک نقشه داخلی از ایران تهیه کنند.

کلیک کنید

«محمدحسین زارع»، مدیر نقشه پارسی جو که یکی از قدیمی‌ترین سرویس‌های نقشه ایرانی است، اکنون در گفتگو با دیجیاتو اشاره می‌کند که نیاز داریم تا سرویس‌های داخلی را غنی‌تر کنیم، چراکه دست‌کم قرار نیست اتفاق مشابهی مانند گوگل برای آنها رخ دهد و زحمتی که از سوی همه مردم پای این گونه سرویس‌ها کشیده می‌شود، برای همیشه ماندگار خواهد بود: «این یک امتیاز بزرگ است و باید آن را درک کنیم. بحث دیگر در مورد قیمت‌های چنین سرویس‌هایی برای کسب‌وکارهاست. پارسی‌ جو در حال حاضر این خدمات را به صورت رایگان ارائه می‌دهد و اگر روزی برسد که قرار باشد هزینه دریافت کند نیز با مبالغ افزایش یافته‌ی گوگل قابل مقایسه نیست.»

مدیر این نقشه بومی خبر می‌دهد که با توجه به تحریم های اخیر گوگل برای سایت‌های ایرانی مسئولیت پارسی‌جو دوچندان شده است: «در این مقطع همه توان تیم نقشه پارسی‌جو برای پاسخگویی به نیازهای نقشه کاربران را به کار گرفتیم و خوشبختانه با مشارکت و همدلی توسعه دهندگان استفاده کننده از نقشه پارسی جو، توانستیم نیازها را در این حوزه پوشش دهیم. با برنامه‌ای که برای توسعه این سرویس‌ها داریم، فکر می‌کنیم بتوانیم دغدغه‌های مختلف توسعه دهندگان این حوزه را برطرف کنیم.»

زارع عنوان می‌کند که داده‌های نقشه پارسی‌ جو توسط کاربران و تیم نقشه تهیه شده و همین موضوع این امکان را به همه کاربران می‌دهد تا بتوانند داده‌ها را تغییر داده و مکان‌های جدید را ثبت کنند؛ قابلیتی که به گفته او، در دیگر نقشه‌های ایرانی وجود ندارد چرا که سایر شرکت‌ها از داده‌های OSM استفاده می‌کنند: «در آن حالت باید از طریق سایت OSM تغییرات ثبت شود و در هر مقطع زمانی، نقشه‌ها آپدیت شده و نمایش داده شود. اما در پارسی جو کاربر می‌تواند با نام کاربری خودش تغییرات را انجام داده و با تایید ناظر، موارد جدید به نقشه اضافه می‌شود.»

با این حال پارسی‌ جو نیز مانند سایر شرکت‌های خصوصی توسعه دهنده نقشه، تا کنون در مسیر رشد خود با مشکلات بسیاری مواجه بوده است. مشکلی که دیگر تولیدکنندگان نقشه بومی نیز در گفتگو با دیجیاتو به آن اشاره کرده بودند، محدودیت در تولید نقشه‌های هوایی و یا ارائه نشدن آنها از سوی شهرداری‌هاست. پارسی‌ جو نیز اشاره می‌کند که البته با انجام دادن پروژه‌های جانبی برای شهرداری‌ها، موفق به دریافت برخی از داده‌ها شده است؛ پروژه‌هایی که مشخصاً باعث صرف هزینه مالی و زمانی برای یک شرکت خصوصی شده‌اند تا صرفاً بتواند به برخی از داده‌های جغرافیایی دسترسی پیدا کند.

با وجود همه این مسائل، پارسی‌ جو API های مختلفی را منتشر کرده که یکی از آنها نیز مختص نقشه است و به استارتاپ‌های ایرانیِ نقشه محور امکان می‌دهد تا بتوانند رایگان از این خدمات استفاده کنند. اما این API تا چه زمان رایگان خواهد بود و تکلیف درآمدزایی شرکت چه می‌شود؟ زارع در پاسخ به این پرسش دیجیاتو می‌گوید که طرح درآمدزایی از این API در برنامه‌های کوتاه مدت پارسی جو نیست:

«در برنامه بلند مدت برای استفاده کسب و کارهای بزرگ طرح درآمدزایی دیده شده است. API نقشه پارسی‌جو با استفاده از ۴ شیوه شامل ارائه دهنده، آدرس یابی، جستجو و مسیریابی در نقشه امکان تبادل اطلاعات بین پلتفرم‌های مختلف را فراهم می‌کند. از طرفی برای درآمدزایی بیشتر به قسمت جانبی نقشه متمرکز شده‌ایم. مانند یک پنل سازمانی که در حال توسعه آن برای جاهای مختلف هستیم.»

زارع همچنین از تهیه صفحه‌ای برای توسعه‌دهندگان وب خبر می‌دهد که در نقش راهنمای انتشار نقشه پارسی‌جو ظاهر شده است؛ صفحه‌ای که در آن به صورت متمرکز سعی شده راهنمای کوتاه و ساده ارائه شود تا توسعه دهندگان بتوانند به راحتی از نقشه های پارسی جو استفاد کنند:

«در این صفحه ما نحوه «مهاجرت به نقشه پارسی جو» را توضیح داده‌ایم، توسط همین راهنما، افرادی که پیشتر از نقشه گوگل در سایت خود استفاده می‌کردند می‌توانند با تغییر چند خط کد و بدون نیاز به تغییر کل کد‌ها، نقشه پارسی‌جو را جایگزین نقشه گوگل کنند.»

مطالب مرتبط

مدیر پارسی جو: جستجوگر بومی اقتصاد اینترنتی کشور را 600 درصد رشد می دهد

امیرعلی خیراندیش، مدیر اجرایی جستجوگر بومی «پارسی جو» با اشاره به نقش موتورهای جستجو در اقتصاد و کسب و کار، اعلام کرد «جستجوگر ایرانی قادر است در سال های آینده افزایش 600 درصدی را در اقتصاد اینترنتی کشور به وجود آورد.» خیراندیش گزارش اخیر مؤسسه تحقیقات BCG را مطرح کرده و می گوید: گوگل در سال 2015... ادامه مطلب

موتورهای جستجوی ملی «پارسی جو» و «گرگر» در دهه فجر رونمایی می شوند

سال هاست که بحث ارائه موتور جستجوی ملی و بومی بر سر زبان ها افتاده و درباره راه اندازی طرح حمایت از برنامه نویسان داخلی آن، سخن به میان می آید. پیش از این نیز دیجیاتو در گزارشی به روند راه اندازی و مشکلات این پروژه ملی پرداخت. 5 روز قبل هم وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات... ادامه مطلب

پلاسکو بیشترین حجم جستجوی کاربران ایرانی را طی 10 روز اخیر به خود اختصاص داد

مدیر سامانه جستجوگر فارسی «پارسی جو» اعلام کرد بر اساس آمار موجود، طی ده روز اخیر 60 درصد از آمار پرس و جوی کاربران به حادثه پلاسکو تعلق داشته و عباراتی همچون «حادثه پلاسکو»، «آتش نشان»، «سازمان آتش نشانی» و «ایمنی» در صدر موارد جستجو شده قرار دارند. علی محمد زارع بیدکی افزود 8 درصد از... ادامه مطلب

جستجوی هوشمند موسیقی فارسی به جویشگر بومی اضافه شد

علی محمد زارع بیدکی، مدیر طرح موتور جستجوگر بومی «پارسی جو» اظهار داشته است با راه اندازی سرویس «آوا» و آغاز خزش فایل های موسیقی فارسی، جویشگر هوشمند بومی پارسی جو موفق شده است از مرز خزش دو میلیون موسیقی بگذرد. به گفته ی بیدکی، پارسی جو با این ساز و کار به کامل ترین... ادامه مطلب

به بهانه پنجمین افتتاح موتور جستجوی ملی پارسی جو ؛ پیکان ۱۷۰ میلیارد تومانی

در سال ۸۹ برای اولین بار رضا تقی پور به عنوان وزیر وقت ارتباطات و فناوری اطلاعات، بحث موتور جستجوی ملی را مطرح کرد. در آن زمان تقی پور معتقد بود که موضوع امنیت، مهم ترین عاملی است که به خاطر آن باید چنین سیستمی در کشورمان راه اندازی شود. تقی پور در آن مقطع در... ادامه مطلب

بهره گیری درگاه ملی خدمات دولت هوشمند از جویشگرهای بومی

به گزارش خبرگزاری تسنیم، درگاه ملی خدمات دولت الکترونیک همزمان با روز جهانی ارتباطات با هدف استاندارد سازی و مدیریت یکپارچه ی ارائه ی خدمات دولت به مردم و حرکت به سمت معماری خدمت محور افتتاح و رونمایی شد. این درگاه به آدرس iran.gov.ir در سه بخش، خدمات دولت به مردم را ارائه می‌ کند که... ادامه مطلب

نظرات ۱۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x