تاریخچه ای از سیستم عامل ویندوز 98 به مناسبت 20 سالگی

تاریخچه ای از سیستم عامل ویندوز 98 به مناسبت 20 سالگی

تاریخچه ای از سیستم عامل ویندوز 98 به مناسبت 20 سالگی

۲۰ سال پیش در ۲۵ ژوئن ۱۹۹۸ بود که ویندوز ۹۸ به عنوان جایگزینی برای ویندوز ۹۵ منتشر شد.

ویندوز ان تی ۴.۰ در سال ۱۹۹۶ عرضه شده بود، ولی عمده کاربران ویندوز ۹۵، سخت افزار به اندازه کافی قوی برای استفاده از آن را نداشتند. به همین دلیل ویندوز ۹۸ عرضه شد تا این جای خالی را برای کاربران پر کند.

اولین نسخه بتا از ویندوز ۹۸ با اسم رمز «مِمفیس» در سال ۱۹۹۶ از راه رسید. در حالی که آخرین نسخه عرضه شده برای تولید کنندگان (RTM) دو سال بعد از آن عرضه شد. در این نسخه پشتیبانی از USB در نظر گرفته شده بود.

ویندوز 98

یکی از اتفاقات به یاد ماندنی تاریخ مایکروسافت، طی رونمایی از ویندوز ۹۸ پیش آمد. «بیل گیتس»، مدیرعامل مایکروسافت و «کریس کاپوسلا»، مدیر ارشد بازاریابی برای نمایش قابلیت های ویندوز ۹۸ روی صحنه رفته بودند تا یکی از قابلیت های جدید ویندوز، یعنی «پلاگ اند پلی» را نشان دهند؛ قابلیتی که امکان اتصال پرینتر، اسکنر یا وسایل دیگر را فراهم می کرد و کاربر برای کار با این وسایل نیاز به هیچ کار پیچیده دیگری در ویندوز نداشت.

هنگامی که کاپوسلا دستگاهی را متصل کرد،  «صفحه آبی مرگ» (BSOD) به نمایش درآمد و به دنبال این موضوع صدای خنده و تمسخر حضار سالن را در بر گرفت. در ویدیوی زیر می توانید این اتفاق را مشاهده کنید:

اپلیکیشن هایی با تمرکز بر وب از جمله آوتلوک اکسپرس، فرانت پیج و وب سرور شخصی نیز با ویندوز ۹۸ روی سیستم نصب می شدند. همچنین مایکروسافت نسخه ۴.۰۱ مرورگر اینترنت اکسپلورر را برای ویندوز ۹۸ ارائه کرد. به لطف اکتیو دسکتاپ محتوای مبتنی بر HTML از جمله تیتر خبرها روی صفحه دسکتاپ نمایش داده می شدند که البته این قابلیت بار زیادی را روی پردازنده و رم سیستم تحمیل می کرد.

مایکروسافت همچنین قابلیتی به نام «WDM» را در ویندوز ۹۸ عرضه کرد. به لطف این قابلیت درایورهایی (راه اندازهای نرم افزاری) که برای سخت افزارها نوشته می شدند نیاز به کدهای کمتری داشتند و در عین حال درایورهای تولید شده بر اساس آن با نسخه های ویندوز که بعدتر عرضه می شدند نیز سازگار بودند.

در یک سال بعد مایکروسافت نسخه بهبود یافته ای تحت ویندوز ۹۸ اس ای (به معنی نسخه دوم) را عرضه کرد. از جمله موارد جدید این نسخه می توان به اینترنت اکسپلورر ۵ اشاره کرد. پس از آن ویندوز میلنیوم یا Me و ۲۰۰۰ از راه رسیدند.

در نهایت مایکروسافت در سال ۲۰۰۶ به تمامی پشتیبانی ها از ویندوز ۹۸ خاتمه داد؛ ویندوزی که موجب تثبیت جایگاه مایکروسافت به عنوان بازیگری برتر در صنعت کامپیوترهای شخصی شد.

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل