یک چالش تازه؛ خاموش کردن سیستم های ایمنی هشدار دهنده توسط رانندگان خودروهای مدرن

رانندگان عصبی حتی با وجود مزایای سامانه های ایمنی خودرو، این سیستم ها را خاموش می کنند.مطابق با گفته های یک تحقیق مطالعاتی جدید که توسط موسسه بیمه ایمنی بزرگراه ها صورت گرفته است اصواتی که از سیستم هشدار دهنده انحراف از مسیر خارج می شوند برای بعضی از افراد مزاحم هستند و برای بعضی دیگر نیز مفید بوده و طبق آمار توانایی جلوگیری از تقریبا ۵۸ هزار تصادف در سال را دارند.

با استفاده از گزارش هایی که پلیس از تصادفات رانندگی تهیه کرده است، محققان دریافته اند که سیستم هشدار انحراف از مسیر می تواند تمامی انواع تصادفات را به میزان ۱۱ درصد کاهش دهد.

این سیستم همچنین توانایی کاهش صدمات بالقوه را به میزان ۲۱ درصد و مرگ و میر ناشی از این تصادف را به میزان ۸۶ درصد دارد. این آمار در مقایسه با وسایل نقلیه ای مطرح شده است که به سیستم هشدار انحراف از مسیر مجهز نیستند.


سایر تکنولوژی های ایمنی مثل سیستم های تشخیص نقطه کور می تواند آمار بدست آمده از این تحقیق را جابجا کند. به عنوان نمونه تجهیز خودرو به این سیستم ها می تواند تعداد تصادفات را ۳ درصد کاهش داده و بنابراین مجموع اثر گذاری وجود این دو سامانه به ۱۴ درصد می رسد، همچنین میزان صدمات ناشی از تصادفات نیز با کاهش ۲ درصدی به عدد ۲۳ می رسد.
بد نیست بدانید که در خارج از ایران پرداخت حق بیمه با میزان بهره مندی خودروها از تکنولوژی های به روز ایمنی رابطه داشته و هرچه که این فن آوری ها بیشتر باشند حق بیمه سالانه پرداختی کاهش پیدا می کند.

اما در صورت برخورداری خودرو شما از این سیستم های هشدار انحراف از مسیر و بهره‌ مندی از مزایای آن ها، شرکت های بیمه نمی پذیرد که شما حق بیمه کمتری را پرداخت کنید.

موسسه بیمه مخصوص ایمنی بزرگراه ها که به نام IIHS شناخته می شود در این رابطه توضیح داد که شرکت های بیمه زیر بار دریافت پول کمتر نمی روند چون این شرکت ها مدعی اند که توانایی تشخیص استفاده یا عدم استفاده راننده از این سیستم ها وجود ندارد.

به عبارت دیگر کمپانی های بیمه معتقد اند که در بسیاری از تصادفات راه حلی برای تشخیص اینکه آیا راننده تحت تاثیر سیستم های هشدار انحراف از مسیر قرار گرفته است یا خیر وجود ندارد.


لازم به ذکر است این سیستم ها کاملا پتانسیل آزار رساندن را دارند و می توانند رانندگان اذیت کنند. در یک تحقیق مطالعاتی مرتبط IIHS دریافت که هر دو سیستم ایمنی نام برده یعنی سیستم هشدار انحراف از مسیر و سیستم نظارت بر نقاط کور تقریبا در نیمی از مواقع خاموش اند چرا که بسیاری از رانندگان را آزار داده و مزاحم رانندگی آن ها می شوند.

از ۹۸۳ خودرویی که از ۹ برند خودروسازی مختلف برای دریافت خدمات به نمایندگی خودشان مراجعه کرده بودند تنها ۵۱ درصد از رانندگان سیستم هشدار انحراف از مسیر خود را خاموش نکرده بودند.

جالب است بدانید که سیستم هایی که هشدار های خود را از طریق صدا منتقل می کنند بیشتر از سیستم هایی که هشدار دهنده لمسی اند خاموش می شوند.

از جمله خودروهایی که به سیستم های هشدار دهنده لمسی مجهز شده اند می توان به کادیلاک جدید اشاره کرد که از صندلی هایی با پشتی ارتعاشی و هشدار دهنده برخوردار است.

موسسه IIHS همچنین معتقد است که بسیاری از این سیستم های ایمنی و هشدار دهنده به راحتی خاموش می شوند. برند های خودروسازی مثل Volvo که اتومبیل هایی با سیستم ایمنی هوشمند طراحی و تولید می کنند در تلاش هستند تا با استفاده از پنهان سازی تنظیمات سیستم های ایمنی در درون منوی های مختلف سیستم های اینفوتیمنت رانندگان را فریب داده و آن ها ترغیب کنند که از این سیستم های ایمنی استفاده کنند.

بنا به گفته IIHS، این تلاش ها سبب شده که میزان استفاده از این سیستم در ولوو به ۸۶ درصد افزایش یابد.در پایان با توجه به مطالب گفته شده این سوال مطرح می شود که چرا رانندگان باید پول خود را صرف تکنولوژی های ایمنی جانبی کنند، در حالی که از این تکنولوژی هااستفاده نمی کنند؟

منبع:
MOTOR1
برچسب ها

مطالب مرتبط

خودروهای دیفرانسیل جلو چطور جهان را به تصرف خود در آوردند

اگر از ابتدای تاریخ ساخت خودرو، مهندسین چشم اندازی از مسیر احتمالی طی شده خود داشتند، اکنون غیر از چند مورد استثنا، احتمالا شاهد محور جلو بودن تمامی خودرو ها می بودیم. اما خوشبختانه یا متاسفانه، بیش فعالی  نیمه راست مغز برخی از طراحان خودرو، اصرار زیادی بر اضافه کردن وزن و هزینه قابل توجهی بر... ادامه مطلب

تست تصادف تسلا مدل X؛ ايمن ترين SUV جهان [تماشا کنید]

به نظر مى رسد باز هم تسلا به افتخار جديد دست پيدا كرده است. در روز سه شنبه اداره ى ايمنى حمل و نقل ملى (NHTSA) مدل X را تست و ارزيابى كرد و بيشترين امتياز ممكن را به اين خودرو اعطا نمود. اين خودرو در تمام تست هاى مربوط به تكنولوژى ٥ ستاره دريافت كرد... ادامه مطلب

معجزه تکنولوژی فرمول یک؛ فناوری هایی که تصادف با سرعت 300 کیلومتر در ساعت را خنثی می کند

هفته گذشته و در اولین مسابقه فصل فرمول یک، حادثه عجیبی روی داد که جهان را در بهت فرو برد. فرناندو آلونسو راننده  قهرمان جهان در سال های 2005 و 2006 در هنگام سبقت گیری کنترل خودرو مکلارن هوندا خود را از دست داد و تصادفی هولناک را تجربه کرد. شرح ماجرا به این صورت بود... ادامه مطلب

نتیجه تست تصادف رنو کولئوس منتشر شد؛ 5 ستاره ایمنی برای کراس اوور فرانسوی

رنو کولئوس توانست 5 ستاره ایمنی از سوی موسسه ایمنی ANCAP که معیارهایی مشابه با موسسه ایمنی Euro NCAP دارد را بدست بیاورد. البته اطلاعات منتشر شده مربوط به تست انجام شده در سال 2017 میلادی است و این تست بر روی مدل تک محوره که از June 2018 به فروش می رسد، صورت پذیرفته... ادامه مطلب

بازخوانی پرونده یک چالش بزرگ در تاریخ مرسدس بنز؛ بحران هندلینگ نسل اول A کلاس

جورجن هاوببر، رئیس اجرایی سابق دایملر است. در زمان ریاست او در سال 1997، ماجرایی موسوم به "flip over" رخ داده و مرسدس بنز مجبور مقابله با این بحران شد. در آن زمان خودرو جدید A کلاس که تازه معرفی شده بود در تست گوزن (موس) به شکل خفت باری شکست خورد و واژگون شد. در... ادامه مطلب

نتایج یک پژوهش مهم؛ نقش پر رنگ آپشن ها و امکانات رفاهی بر عدم تمرکز رانندگان

صفحه های لمسی، دستور های صوتی، موس های چرخان کنسول، کدام یک از این موارد کمترین حواس پرتی را برای راننده دارند و کدام یک ایمن تر هستند؟ هیچکدام. این نتیجه جدیدترین تحقیقاتی است که در این رابطه صورت گرفته است. خودرو های جدید در همه دسته بندی ها ، ویژگی های به خصوصی دارند که... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x