توصیه بیمه مرکزی: با افزایش قیمت خودرو سرمایه بیمه بدنه را افزایش دهید

بیمه مرکزی به منظور حمایت ازحقوق بیمه گذاران با توجه به نوسانات اخیر قیمت خودرو، خواستار افزایش سرمایه بیمه بدنه خودروها شد.

بر اساس اعلام بیمه مرکزی پیرو افزایش قیمت خودرو، پیشنهاد می‌شود بیمه گذارانی که دارای بیمه بدنه هستند با مراجعه به شرکت‌های بیمه، سرمایه مورد بیمه خود را افزایش دهند تا در هنگام بروز خسارت با مشکلاتی چون اعمال ماده 10 قانون بیمه مواجه نشوند.

طبق ماه ده 10 قانون بیمه اگر خودرو شخصی 100 میلیون تومان ارزش داشته و خودرو را به ارزش 50 میلیون تومان بیمه شود، درصورتیکه خسارتی به مبلغ 10 میلیون تومان به خودرو وارد شود. شرکت بیمه‌گر مبلغ 5 میلیون ریال به دارنده خودرو پرداخت می‌کند. در واقع اگر مالی با قیمتی کمتر از قیمت واقعی بیمه شده باشد، بیمه‌گر به تناسب ارزش واقعی خودرو و مبلغی که بیمه‌ شده پرداخته، خسارت را پرداخت می‌کند.

مبلغ خسارت واقع شده (10) ضربدر سرمایه بیمه شده (50) تقسیم بر سرمایه واقعی (100) = خسارت پرداختی (5)

بیمه بدنه

لازم به توضیح است که اگر کسی خودروی خود را در زمان صدرور بیمه نامه کاملا به روز و واقعی بیمه کرده باشد، ولی در زمان حادثه ارزش خودرو بالاتر برود یعنی خودرو گران شود، بازهم ماده 10 اعمال می شود. به همین دلیل در صورت افزایش قیمت مال، بیمه گذار باید شرکت بیمه را درجریان گذاشته و حق بیمه اضافی متعلقه پرداخت شود.

پیش از این برای برخی بیمه‌گذاران که بیمه بدنه داشتند پیامکی مبنی بر مراجعه به شرکت بیمه‌ و پرداخت مابقی ارزش بیمه دریافت کرده بودند. تا هنگام بروز حادثه، مبلغ خسارت بر اساس قیمت روز خودرو محاسبه شود. البته پرداخت حق بیمه افزوده شده بر اساس افزایش قیمت خودرو، اجباری نیست و در صورت بروز حادثه، پرداخت بیمه طبق فرمول بالا و با تاثیر گیری از سرمایه بیمه شده و ارزش واقعی خودرو محاسبه خواهد شد.

همچنین دارندگان خودرو اگر قصد دارند با افزایش قیمت خودرو، مبلغ سرمایه بیمه شده را افزایش ندهند می‌توانند از پوشش افزایش ارزش وسیله نقلیه تا 50 درصد (جزئی و کلی) استفاده کنند.

برچسب ها

مطالب مرتبط

گزارش دیجیاتو: دردسر تصادفات ساختگی برای کارشناسان بیمه

خودشان را جلو خودرو می‌اندازند تا دیه بگیرند، یا خودروشان را در تاریکی‌های بیابان واژگون می‌کنند و تصادف ساختگی را شکل می‌دهند تا بیمه خسارت‌شان را پرداخت کند. تخلفی که بیمه به آن «صحنه‌سازی صوری تصادفات» می‌گوید. همه این کارها برای این است که بتوانند پولی به جیب بزنند؛ البته برخی هم در این بازی... ادامه مطلب

پیگیری دیجیاتو؛ چرا به بیمه حوادث راننده مسبب حادثه، دیه ماه حرام تعلق نمی‌گیرد؟

اخیراً دستورالعمل جدید بیمه‌ای در خصوص «بیمه حوادث راننده مسبب حادثه» منتشر شد که بر اساس آن اگر راننده مسبب حادثه درتصادف فوت کند و فوت در ماه حرام باشد از محل بیمه حوادث سرنشین به او دیه ماه حرام تعلق نمی‌گیرد. این خبر حواشی زیادی به همراه داشت که ناشی از ابهامات در قوانین... ادامه مطلب

تعیین حق بیمه شخص ثالث بر اساس سوابق راننده از سال 1400

برخلاف قانون مصوب کشور، حق بیمه هنوز بر اساس مدل خودرو تعیین می‌شود و سوابق راننده هیچ تاثیری در حق بیمه او تاثیری ندارد؛ موضوعی که تبعات آن مستقیم و غیرمستقیم گریبان همه افراد جامعه را گرفته است. اجرای این قانون یعنی اخذ حق بیمه شخص ثالث براساس سوابق راننده، نیاز به ارتباط مستقیم پلیس راهور... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x