دیجیاتو خبرنگار استخدام می‌کند

چرا بازیکنان روسیه قبل از هر بازی در جام جهانی آمونیاک مصرف می کردند

مصرف آمونیاک توسط بازیکنان روسیه حین رقابت های جام جهانی ۲۰۱۸ سروصدای زیادی را در محافل ورزشی به راه انداخته است.

یکی از روزنامه های پرتیراژ آلمان به نام «زوددویچه تسایتونگ» با استناد به سخنگوی فدراسیون فوتبال روسیه مدعی شده بازیکنان این تیم قبل از هر مسابقه در جام جهانی برای افزایش قوای جسمانی آمونیاک استنشاق کرده اند. اخیرا پزشک تیم روسیه نیز استفاده از این ماده توسط بازیکنان در دیدار مقابل اسپانیا و کرواسی را پذیرفته است.مصرف آمونیاکدلیل اصلی روس ها برای استنشاق این ماده افزایش نیاز بدن به اکسیژن حین انجام فعالیت های سنگین بوده است. میزان تقاضای اکسیژن در شرایط فعالیت بدنی شدید تا حد زیادی تغییر می کند، به طوری که مصرف اکسیژن در شرایط عادی حدود ۱۵۰ سی سی در دقیقه است اما در شرایط فعالیت سنگین می تواند به ۱۰۰۰ سی سی در دقیقه نیز برسد.

استنشاق کنترل شده محلول آمونیاک با فرمول شیمیایی NH3 از طریق باز کردن عروق، جریان اکسیژن در خون را بهبود بخشیده و بدین ترتیب قوای جسمانی بازیکنان روسیه را افزایش داده است. استفاده از این ماده در ورزش های سنگین نظیر وزنه برداری و پاورلیفتینگ نیز با افزایش سطح هوشیاری در مهار کردن وزنه به ورزشکار کمک می کند.

تور کیش

به همین دلیل برخی ورزشکاران به مصرف آمونیاک روی می آورند که از یک اتم نیتروژن و سه اتم هیدروژن متصل به آن تشکیل شده و در حالت گازی بی رنگ، فوق العاده تند و اشک‌ آور است. شکل مایع آن نیز دارای درصد زیادی ازت بوده و باید در بشکه های تحت فشار حمل شود.مصرف آمونیاکاگرچه مصرف آمونیاک، اکسیژن بیشتری را به بافت ها می رساند اما ممکن است شدیدا به آنها آسیب بزند چرا که آمونیاک سبب تحریک دستگاه تنفسی، پوست و چشم شده و حتی استنشاق حجم زیادی از آن با آسیب رساندن به شش ها عواقب جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

فدراسیون بین المللی فوتبال آمونیاک را جزو مواد نیروزا دسته بندی نکرده اما استفاده آشکار از آن در مسابقات بین المللی فوتبال به صورت آشکار کم سابقه بوده است. به گفته روزنامه مذکور فدراسیون فوتبال روسیه طوری با این قضیه برخورد کرده که انگار استفاده از این ماده پیش از مسابقه مثل استفاده از شامپو در حمام طبیعی است.

برچسب ها

مطالب مرتبط

آیا شانس تیم ها در ضربات پنالتی برابر است؟

اغلب افراد عقیده دارند در ضربات پنالتی شانس مهمترین فاکتور است، حالا اما محققان راز و رمزهای دیگری را برای پیروزی در این ضیافت نفس گیر یافته اند.جام جهانی ۲۰۱۸ شاهد نواخته شدن ضربات پنالتی بسیاری بوده که حتی بزرگانی چون مسی، رونالدو و مودریچ هم از آن سربلند بیرون نیامده اند و این مسئله... ادامه مطلب

دهانشویه کربوهیدرات؛ راهکار مخفی انگلیسی ها برای عملکرد بهتر در جام جهانی

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده که چرا بازیکنان در جام جهانی به جای نوشیدن آب تنها دهانشان را با آن شستشو می دهند؛ کارشناسان حالا پاسخی را به این سوال داده اند که شاید به فکر کمتر کسی خطور می کرد.اهمیت پیروزی در جام جهانی برای تیم های مختلف از شرق و... ادامه مطلب

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x