نگاهی به عملکرد باتری در گلکسی S9 و +S9؛ حفظ کارایی بدون افزایش ظرفیت

کیفیت دوربین موبایل های چند سال پیش را به خاطر دارید؟ توان پردازششان را چطور؟ تقریباً همه ویژگی های سخت افزاری گوشی های هوشمند در سالهای اخیر چند برابر بهتر شده است، اما هنوز هم به سختی موبایلی را پیدا می کنید که قادر باشد با هر شارژ کامل بیشتر از یک روز شما را همراهی کند. این موضوع عمر باتری را به یکی از نگرانی های اصلی خریداران موبایل تبدیل کرده و کاربران موقع انتخاب تلفن هوشمند می خواهند بدانند عمر باتری دستگاه خوب است یا بد.

سامسونگ بزرگترین تولید کننده تلفن هوشمند در جهان به حساب می آید و بر اساس آخرین آمارها، در کشور ما هم بیشترین میزان فروش را دارد. اما پرچمداران جدید سامسونگ یعنی گلکسی S9 و S9 پلاس (بررسی دیجیاتو) از نظر ظرفیت باتری با نسل قبل از خود تفاوتی ندارند. بر همین اساس تصمیم گرفتیم در این مطلب عمر باتری پرچمداران جدید سامسونگ را با نسل قبل مقایسه کنیم و ببینیم عدم افزایش حجم باتری در این دو محصول، در کارایی آنها چه تاثیری داشته است. با دیجیاتو همراه شوید.

سامسونگ در ۲ پرچمدار جدید خود تمرکز اصلی را روی متحول کردن دوربین گذاشته است، بر همین اساس تعجبی ندارد که در این نسل، شاهد تغییرات سخت افزاری کمتری هستیم. البته مثل همیشه شاهد استفاده از چیپست جدیدی هستیم که قدرت بیشتری دارد، اما ظرفیت باتری بدون تغییر مانده است.

هرچند چیپست جدید در زمینه مصرف باتری نسبت به قبل بهینه تر عمل می کند، اما باز هم باید عملکرد دستگاه را در دنیای در بوته آزمایش قرار دهیم تا کارایی باتری پرچمداران جدید مشخص شود. برای منظور نگاهی داریم به بررسی های انجام گرفته در دنیای وب روی باتری گلکسی S9 و S9 Plus.

ابتدا سراغ بررسی سایت Android Authority می رویم که یک آزمایش همه جانبه ترتیب داده و عمر باتری پرچمداران اخیر سامسونگ را در حالت های مختلف محک زده است.

در آزمایش این وبسایت می بینیم که گلکسی S8 و S8 پلاس با هر شارژ نسبت به نسل بعد از خود می توانند مدت بیشتری ویدیو پخش کنند، تفاوتی هم نمی کند که رزولوشن صفحه نمایش روی کدام حالت باشد، اما اختلاف ناچیز است و تفاوت معناداری ایجاد نمی کند.

تست بعدی به عملکرد مرور وب در پرچمداران اخیر تعلق دارد و باز هم پرچمداران قبلی کمی بهتر هستند. در این تست همه پرچمداران می توانند با هر شارژ کامل حداقل ۸ ساعت به مرور وب ادامه دهند و این رقم در مقایسه به محصولات موجود در بازار کاملاً رقم قابل قبولی به حساب می آید.

تست بعدی که به استفاده ترکیبی تعلق دارد نشان می دهد که اگر رزولوشن صفحه نمایش گلکسی +S8 و +S9 را روی حالت HD قرار دهیم نتیجه چشمگیری حاصل می شود، اما روی حالت 4K عمر باتری هر دو محصول به طرز قابل توجهی تحت تاثیر قرار می گیرد.

سپس نوبت سایت tom's guide است که یکی از نام های بین المللی معتبر در حوزه فناوری به حساب می آید. بررسی که این وبسایت روی باتری گلکسی اس 9 انجام داده نشان می دهد که پرچمدار سامسونگ از نظر عمر باتری با نسل قبل از خود فاصله قابل توجهی ندارد و کمی بالاتر از آیفون 10 (بررسی دیجیاتو) قرار می گیرد.

این وبسایت عملکرد برخی از پرچمداران اخیر را در وبگردی با اتصال 4G بررسی کرده که این موضوع باتری را به شدت مصرف می کند. در این تست آیفون 10، ۳ پرچمدار اخیر سامسونگ و آیفون 8 پلاس عملکرد بسیار نزدیکی دارند و کمابیش در یک سطح قرار می گیرند. پرچمدار گوگل یکساعت بیشتر از دیگران می تواند به وبگردی ادامه دهد و بهترین نتیجه هم با ۱۴:۳۳ ساعت به میت 10 اختصاص دارد.

سری Mate هواوی موبایل های غول پیکری هستند که برای کاربران علاقه مند به گوشی های بزرگ تولید می شوند و سازنده با توجه به ابعاد آنها می تواند آزادانه از باتری هایی با ظرفیت بالا استفاده کند. تامز گاید در نهایت عملکرد باتری گلکسی اس 9 را با عنوان «عالی» جمع بندی کرده و می گوید این تلفن هوشمند به راحتی قادر است با هر شارژ یک روز کامل کاربر را همراهی کند.

در تست بعدی به سراغ anandtech می رویم که باز هم یکی از نام های بسیار معتبر و تخصصی در حوزه فناوری به حساب می آید و با ریزبینی به آزمایش عملکرد گجت های جدید در دنیای واقعی می پردازد. این وبسایت عملکرد باتری پرچمداران را در زمینه وبگردی با اتصال وای-فای بررسی کرده است.

پرچمدار سامسونگ در این تست بالاتر از رقبایی مثل Pixel 2 XL و آیفون 10 و حتی گلکسی S8 قرار می گیرد، اما این بار آیفون 8 پلاس موفق شده عملکرد کمی بهتر از قبل از خود نشان دهد. اینجا هم با توجه به ابعاد غول پیکر موبایل های سری میت، بهترین عملکرد به محصولی از این خانواده تعلق دارد.

سایت Digital Trends برای مقایسه کردن عمر باتری پرچمداران اخیر سامسونگ یک آزمایش پخش ویدیو ترتیب داده است. در این آزمایش بعد از ۳ ساعت پخش ممتد ویدیو، تفاوت چشمگیری بین پرچمداران اخیر به چشم نمی خورد و نتایج زیر حاصل شده است:

  • باتری باقی مانده در گلکسی نوت 8: ۷۴ درصد
  • باتری باقی مانده در گلکسی S9 پلاس: ۷۳ درصد
  • باتری باقی مانده در گلکسی S8 و +S8 پلاس: ۷۲ درصد

در بنچمارک های سایت Phonearena بین عمر باتری گلکسی +S8 و +S9 تفاوتی وجود ندارد، اما عمر باتری گلکسی S8 از گلکسی S9 حدود یکساعت بیشتر است.

این وبسایت ضمناً زمان شارژ کامل هر گوشی را هم اندازه می کند. در این تست شارژ باتری هر ۴ پرچمداری که نام بردیم با اختلاف حدود ۵ دقیقه نسبت به یکدیگر تکمیل می شود.

نکته جالب در این تست وضعیت آیفون 10 است که اگر بخواهید سریع شارژ شود باید شارژر مخصوص این کار را با پرداخت هزینه مجزا خریداری کنید. در غیر این صورت شارژ کامل باتری دستگاه (که تقریباً نصف پرچمدار سامسونگ ظرفیت دارد) یک ساعت و نیم بیشتر از گلکسی اس 9 طول می کشد.

سایت theunlockr هم یک وبسایت پرطرفدار است که ترفندهای مختلفی آموزش می دهد و گاهی اوقات تست های برای بررسی و مقایسه عمر باتری تلفن های هوشمند ترتیب می دهد. این وبسایت در بررسی خود تعدادی از پرچمداران اخیر را گرد آورده و با استفاده از اپلیکیشن یوتوب روی آنها ویدیوی همه گیر Nyan Cat را تا اتمام باتری پخش می کند.

در این تست باتری آیفون 10 پس از گذشت حدود ۱۰ ساعت زودتر از بقیه به پایان می رسد. پیکسل XL با ۱۱:۴۰ ساعت در رتبه دوم از آخر قرار دارد. هواوی میت 10 پرو با رقم ۱۲:۵۵ و وان پلاس 5T با ۱۳:۱۲ ساعت در رده هایی بعد هستند. در نهایت به پرچمداران سامسونگ می رسیم که در این تست با اقتدار رتبه نخست را به خودشان اختصاص داده اند. از شما دعوت می کنیم در ادامه ویدیوی این تست را هم مشاهده کنید.

اما اگر می خواهید ببینید عملکرد باتری این دو پرچمدار در مقایسه با یکدیگر چطور است باید به بررسی خودمان در دیجیاتو مراجعه کنیم. ما در بررسی این دو تلفن هوشمند از بنچمارک PCMark استفاده کردیم که تست نسبتاً سنگینی به حساب می آید و عملکرد دستگاه را در حالت روشن بودن نمایشگر و برقرار بودن اتصال اینترنت آزمایش می کند.

در این بنچمارک گلکسی S9 موفق شد تا ۸ ساعت و ۸ دقیقه به فعالیت خود ادامه دهد، در حالی که این میزان در نسخه پلاس با توجه به ظرفیت بالاتر باتری، حدود سه ربع طولانی تر است.

در مجموع با توجه به بررسی های انجام گرفته باید بگوییم که سامسونگ با استفاده از بهینه سازی های نرم افزاری و سخت افزاری به خوبی در پرچمداران جدید خود موفق شده بدون افزایش ظرفیت باتری از نظر سخت افزاری، عملکرد باتری دستگاه را به خوبی قبل حفظ کند.

گلکسی S9 و +S9 تنها گوشی های هوشمند جهان هستند که دوربین آنها می تواند مثل چشم انسان خودش را با نور محیط تطبیق داده و گشادگی دریچه دیافراگم را مثل دوربین های حرفه ای تغییر دهد. اگر به دوربین جذاب، نمایشگر بسیار با کیفیت یا دیگر ویژگی های این دو پرچمدار پر طرفدار بازار علاقه مند هستید، بدون نگرانی از عمر باتری دستگاه می توانید گلکسی S9 یا +S9 را تهیه کنید و از کارایی بالای آنها بهره مند شوید. برای آشنایی با جزئیات بیشتر در مورد این دو محصول از شما دعوت می کنیم در پایان بررسی کامل گلکسی S9 و +S9 را مطالعه فرمایید.

مطالب مرتبط

نظرسنجی دیجیاتو: آیا حاضر به خرید گلکسی نوت 5 هستید؟

همانطور که پیش از این در دیجیاتو خواندید، سامسونگ سرانجام در کنفرانس Galaxy Unpacked 2015 از نسل جدید فبلت خود رونمایی به عمل آورد. خانواده گلکسی نوت تا چند سال پیش بهترین فبلت بازار به شمار می رفت، اما اکنون و با توجه به اینکه اپل نیز آیفون را وارد بازی فبلت ها کرده است، انتخاب... ادامه مطلب

رونمایی سامسونگ از نسل جدید چیپ‌های اگزینوس در هفته جاری

کنفرانس توسعه دهندگان سامسونگ تمام شده و تا رونمایی از گلکسی اس ۱۰ چند ماه باقی مانده است اما کمپانی کره ای نمی خواهد صحنه را برای مدت زیادی خالی بگذارد. معرفی موبایل اقتصادی گلکسی J4 Core آنقدر پرطمطراق نیست که سامسونگ را به سرخط خبرهای فناوری ببرد و این شرکت حالا در حال آماده کردن... ادامه مطلب

انتشار تصاویر زنده و اطلاعات جدید از گلکسی S7 و S7 Edge [به روز رسانی شد]

پس از ماه ها شایعه و خبرهای گوناگون و همچنین دیدن رندرهای کامپیوتری مختلف، بالاخره امروز تصویری زنده از پرچمدار بعدی سامسونگ به فضای مجازی راه یافت. تصویر منتشر شده از گلکسی اس ۷ مربوط به بخش پشتی دستگاه می شود و خبر می دهد که همین تلفن هوشمند در این قسمت شباهت زیادی به... ادامه مطلب

تماشا کنید: وضعیت ماورای صرفه جویی و روشن ماندن یک هفته ای Galaxy S5 سامسونگ

سامسونگ از زمان معرفی گلکسی S5 همواره با هیجان بسیاری در مورد قابلیت Ultra Power Saving Mode سخن گفته. بر مبنای ادعای این کمپانی قابلیت یاد شده عمر باتری را به شکل شگفت انگیزی برای چندین روز افزایش می دهد، چیزی که باورش در دنیای امروزی تلفن های هوشمند تا حدی محال به نظر می رسد. در... ادامه مطلب

ثبت برند گلکسی اکس توسط سامسونگ؛ آیا این همان موبایل تاشو است؟

اگر پیگیر اخبار دنیای تکنولوژی بوده باشید حتماً می دانید که طبق شایعات منتشر شده سامسونگ طی چند سال گذشته در حال توسعه یک موبایل یا تبلت تاشوست و حتی ویدیوهایی مفهومی را از طریقه کارکرد آن ارائه کرده است. علاوه بر آن پتنت های گوناگون ثبت شده توسط کره ای ها را دیده ایم که... ادامه مطلب

دوربین گلکسی اس 8 به سنسور جدیدی از سونی مجهز خواهد بود

تاکنون اطلاعات بی شماری در مورد گلکسی اس 8 به دنیای اینترنت نشر پیدا کرده و به نظر نمی رسد چیز جدید دیگری باقی مانده باشد، اما هنوز اخبار تازه تری از این محصول درز می کند. تاکنون می دانستیم که دوربین دستگاه 12 مگاپیکسلی است و یک لنز دارد، اما حالا مشخص شده که احتمالاً... ادامه مطلب

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x