تابلوهای راهنمایی هشدار دهنده، راهکاری جالب برای جلوگیری از استفاده از موبایل هنگام رانندگی

استفاده از تلفن همراه هنگام رانندگی به یکی از عادت های بد بسیاری از افراد تبدیل شده است. نتایج یک تحقیق اخیر در بریتانیا نشان داده که 26 درصد از رانندگان در حین رانندگی از موبایل های خود برای تماس گرفتن، کنترل شبکه های اجتماعی و یا ارسال پیام استفاده می کنند.

In-car-on-mobile-phone

برای پیشگیری از این عادت خطرناک، مقامات شهر نورفک (Norfolk)  انگلستان طرحی را کلید زده اند که در آن سیستم ها و علایم راهنمایی و رانندگی کنار جاده ها هنگام برقراری تماس توسط راننده به وی اخطار می دهند.

در این طرح اسکنرهایی در علایم و تابلوها تعبیه شده اند که توانایی تشخیص سیگنال های رادیویی ساطع گشته از تلفن های همراه را دارند. به محض تشخیص سیگنال برقراری تماس، علایم کنار جاده به راننده هشدار می دهند که استفاده از موبایل را متوقف کند.

Westcotec

به گفته شرکت سازنده اسکنرهای مذکور که Westcotec نام دارد، این اسکنرها می توانند امواج بلوتوث را از سیگنال های رادیویی تلفن های همراه شناسایی کنند، به همین خاطر در صورت برقراری تماس با بلوتوث – که در بریتانیا مجاز هستند – اخطاری به رانندگان داده نمی شود.

با وجود جالب بودن این ایده، تکنولوژی های مرتبط با آن در حال حاضر با محدودیت هایی روبرو هستند. از جمله اینکه امکان جداسازی تماس راننده با دیگر سرنشینان فعلا مقدور نیست، با این حساب شاید در برخی مواقع سهوا اخطارهایی به راننده پخش شود.

westcotec-mobile-phone

همچنین در صورت استفاده راننده از سرویس های اینترنتی که بخاطر چشم برداشتن راننده از مسیر بسیار خطرناک تر از تماس گرفتن پنداشته می شود، این تکنولوژی هیچ اثر مثبتی نخواهد داشت.

با این حال مقامات Westcotec عقیده دارند فناوری ابداعی آنها به مرور رفتار رانندگان را تحت تاثیر قرار داده و آنها را به سمت عدم استفاده از تلفن همراه در پشت فرمان سوق خواهد داد.

گفتنی است در بریتانیا استفاده از موبایل در حین رانندگی جریمه ای 200 پوندی (معادل 265 دلار) در پی دارد، این رقم در سال گذشته برابر با 100 پوند بود. در صورت سختگیری پلیس، راننده خاطی حتی با برگه جریمه 1000 پوندی و محرومیت موقت از رانندگی مواجه می شود.

نکته جالب توجه اینکه رقم جریمه استفاده از تلفن همراه برای رانندگان اتوبوس و خودروهای تجاری خیلی بیشتر است؛ طوری که ارتکاب این تخلف باعث صدور برگه ای 2500 پوندی می شود، رقمی که تقریبا معادل درآمد ماهانه یک فرد بریتانیایی است.

 

مطالب مرتبط

آخرین نرخ جریمه های رانندگی در آستانه سفرهای نوروزی 96

عید نوروز تا چند هفته ی دیگر فرا می رسد و جاده های کشور شاهد سفر های پر حجم نوروزی خواهند بود. همه ساله متاسفانه تخلفات و حوادث بسیار زیادی را در سفر های نوروزی شاهد هستیم که اگر رانندگان و شهروندان در خصوص رعایت قانون و توجه به توصیه های پلیس همکاری کنند قطعا... ادامه مطلب

جریمه 100 هزار تومانی برای استفاده از موبایل هنگام رانندگی

جانشین پلیس راهور تهران بزرگ  از جریمه 100 هزار تومانی استفاده از تلفن همراه و وسایل ارتباطی مشابه همچون هندزفری در هنگام رانندگی خبر داد. سرهنگ حسن عابدی جانشین پلیس راهور تهران بزرگ با اعلام این مطلب اظهار داشت: 32 درصد تصادفات راهنمایی و رانندگی به علت عدم توجه به جلو توسط راننده رخ می‌دهد.همچنين سرهنگ... ادامه مطلب

‎هشدار تازه پلیس به رانندگان متخلف؛ دوسال حبس برای مخدوش کردن پلاک خودرو

طبق اعلام فرمانده انتظامی پایتخت، واحد رسیدگی به اعتراضات مالکان خودروها و موتور سیکلت ‌هایی که به دلیل جرائم بالا متوقف شدند تشکیل و امکان پرداخت اقساطی این جرایم مهیا شده است. ضمن آنکه رانندگان می‌ توانند نسبت به تخلف ثبت شده توسط دوربین‌ ها نیز اعتراضات خود را اعلام کنند. سردار حسین رحیمی رییس پلیس... ادامه مطلب

قدردانی پلیس دبی از رانندگان قانونمدار؛ روشی هوشمندانه برای کاستن از تلفات رانندگی

ناوگان سوپراسپرت ها معمولا سوژه اخبار مرتبط با پلیس دبی هستند اما اینبار ماجرا چیز دیگریست و اداره پلیس دبی به یک دلیل کاملا متفاوت و مثبت مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. این دپارتمان تصمیم به اعطای دوهزار جایزه به رانندگانی قانون مند گرفته است. این سازمان به عنوان بخشی از مراسم اهدای جایزه سالانه، بیش از 2000... ادامه مطلب

نتیجه اعمال نرخ های متفاوت جرایم رانندگی با سرعت غیر مجاز در آمریکا

پس از بررسی مبالغ جریمه برای سرعت غیرمجاز در کشورهای اروپایی، این بار قصد داریم در مطلب دیگری این موضوع را در آمریکا نیز بررسی کرده و با جرایم رانندگی در این کشور آشنا شویم. سیستم مدیریتی آمریکا به ایالات این کشور گسترده اجازه داده که قوانین و مقررات متفاوتی را در زمینه های مختلف وضع کنند.... ادامه مطلب

جریمه های تازه در انتظار رانندگان ایرانی

حدودا دو سال قبل بود که پلیس ناگهان تصمیم گرفت با تغییر قانون، گردش به طرفین (چپ و راست) در پشت چراغ قرمز را تنها در تهران ممنوع کند. در واقع طبق قوانینی که پیش تر در آموزشگاه های رانندگی تدریس می شد، چراغ قرمز تنها مسیر مستقیم را در بر می گیرد و در صورتی... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x