نمایشگاه الکامپ می تواند بهشت فریلنسرها باشد

دوره بیست و چهارم نمایشگاه الکامپ روز شنبه ششم مرداد ماه آغاز به کار می‌کند؛ نمایشگاهی که در آن انواع و اقسام شرکت‌های ICT و استارتاپ‌ها و فعال این حوزه شرکت می‌کنند و ضمن نمایش آثار و محصولات خود، به گفتگو با بازدیدکنندگان می‌پردازند. بازدیدکنندگان نمایشگاه‌های تخصصی چون الکامپ معمولا افرادی هستند که یا فعال این حوزه هستند و یا از مشتریان بالفعل برخی از استارتاپ‌ها. اما «سجاد زاهدی» کارشناس دیجیتال مارکتینگ در گفتگوی خود با دیجیاتو باور دارد که الکامپ می‌تواند بهشتی برای فریلنسرها هم باشد و تاکید دارد که این افراد نباید از پتانسیل نمایشگاه غافل بمانند.

فریلنسرها در الکامپ

فریلنسرها به افرادی گفته می‌شود که معمولا به صورت دورکاری و یا پروژه‌ای با شرکت‌ها و کسب‌وکارهای گوناگون همکاری می‌کنند. این نوع از اشتغال با رشد و گسترش استارتاپ‌ها زیاد شده و وب‌سایت‌های تخصصی هم برای گردآوری این افراد تاسیس شده و کلاس‌های مختلفی برای تربیت فریلنسرهای موفق از سوی سازمان‌های گوناگون برگزار می‌شود. فریلنسر یا به بیانی بهتر آزادکار در حقیقت شخصی است که بدون اینکه به یک سازمان یا کسب و کار و شرکت مشخص متعهد شود، فعالیت حرفه‌ای و تخصصی خود را برای مجموعه‌های مختلف انجام می‌دهد و بسته به نیاز و پروژه‌های در دسترس، کارفرمای خود را تغییر می‌دهد.

سجاد زاهدی باور دارد که اصطلاحی به نام Freelancer Economy یا اقتصاد فریلنسرها در دنیای امروز جریان دارد که بهشت آن می‌تواند نمایشگاه‌های فیزیکی همچون الکامپ باشد:

«جدا از اینکه امروزه کسب‌وکارهایی مختص فریلنسرها راه افتاده که معمولا تعدادی از آنها هرساله در نمایشگاه شرکت می‌کنند، عموم استارتاپ‌های تازه نفس و حتی شرکت‌های قدری که در این نمایشگاه‌ها شرکت می‌کنند، می‌تواند هدف خوبی برای فریلسنرها باشند. بسیاری از غرفه‌ها که به صورت علنی فرم‌هایی برای همکاری به بازدیدکنندگان خود ارائه می‌کنند و برخی غرفه‌های دیگر را نیز باید وارد مذاکره شد.»

او باور دارد که همانطور که غرفه‌داران و مجموعه‌داران حاضر در الکامپ به نبض بازار و با استفاده از نظرات بازدیدکنندگان می‌توانند تعریف جامعی از مارکت به دست بیاورند، بازدیدکنندگان فریلنسر هم می‌توانند با نگاهی به غرفه‌ها و نوع فعالیت آنها، شمایی کلی از اکوسیستم استارتاپی در بیاورند و با مجموعه‌های جدیدتر آشنا شوند:

«فریلنسرهای تولیدکننده محتوا می‌توانند بفهمند که دور، دور چه استارتاپ‌هاییست و مردم از کدام غرفه‌ها بیشتر استقبال می‌کنند، لذا تمرکز کانتنت مارکتینگ خود را روی آن حوزه بخصوص گسترش دهند. فریلنسرهای دیگر همچون افراد فنی می‌توانند آخرین دستاورهای استارتاپ‌ها و شرکت‌ها را نظاره گر باشند و بدانند که مارکت به چه سمتی پیش می‌رود.»

فریلنسرها در الکامپ

این کارشناس معتقد است که الکامپ هر ماهیتی که در ذات خود دارد، می‌تواند تبدیل به یک بنگاه کاریابی بزرگ مخصوص حوزه خودش هم باشد. او می‌گوید که خودش و دوستانش از همین نمایشگاه‌ها کار حرفه‌ای را شروع کردند و به آزادکاران تازه‌نفس و علاقه‌مندان توصیه می‌کند که با بازدید از این نمایشگاه، خود را وارد مذاکره برای کار در یک کسب‌وکار نوپا کنند و سر هزینه‌های آن هم سخت‌گیری نکنند: «افراد تازه‌کار می‌توانند دوره‌ای کوتاه را برای خود به عنوان کارآموزی رد کنند.»

اما آیا الکامپ برای فریلنسرهای تازه‌کار بهشت است و برای افراد حرفه‌ای و شناخته‌تر شده این حوزه جایگاهی ندارد؟ زاهدی ضمن رد این حرف می‌گوید که افراد حرفه‌ای هم مارکتی را که در آن مشغول به کار هستند می‌توانند رصد کنند و هم اینکه قدم‌های بزرگتری در کارنامه حرفه‌ای خود بردارند. او مسائلی از قبیل شانس و بدشانسی و... را در حیطه کاری ICT قبول ندارد و تاکید می‌کند که این موارد شاید در هر حوزه دیگری بی‌تاثیر نباشند، اما در حوزه ICT استعداد و پشتکار افراد حرف اول و آخر را می‌زند:

«ملاقات حضوری با فریلنسرها برای برخی صاحبان کسب‌وکار یک بخت و اقبال است و پیشنهادم اینست که افرادی که در شهرستان‌ها هم فعالیت می‌کنند بتوانند به طریقی از نمایشگاه بازدید کنند. نمایشگاه الکامپ هر ساله تبدیل به ویترین بزرگتری از اکوسیستم استارتاپی می‌شود و استفاده نکردن از این ویترین در قلب پایتخت دور از منطق است. پیشنهادم اینست که افراد با سابقه‌تر رزومه خود را به صورت کاغذی و یا حتی روش‌های خلاقانه‌تری که کارفرمایان را جذب کند همچون یک QR CODE در اختیار داشته باشند.»

فریلنسرها در الکامپ

او در نهایت تاکید می‌کند که فعالیت‌های گسترده‌تر و موثر‌تر در این اکوسیستم با همین فریلسنر بودن آغاز می‌شود و این قدم کوچک گاهی می‌تواند در آینده نه چندان دور (با توجه به پیشرفت روزافزون و توسعه این پلتفرم‌ها در کشور) تضمین کننده حضور و آینده شغلی افراد باشد.

نمایشگاه الکامپ امسال از تاریخ 6 تا 9 مردادماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی برگزار خواهد شد و ساعات بازدید این نمایشگاه از  10 صبح لغایت 18 اعلام شده است.

مطالب مرتبط

گوگل و اعلام برنامه بازگشایی دفاتر؛ دورکاری شمار بالایی از کارکنان تا پایان سال

شیوع کرونا باعث شد بسیاری از شرکت‌ها مانند گوگل تصمیم به دورکاری کارکنان خود بگیرند. حالا مدیرعامل گوگل و آلفابت، «ساندار پیچای» یک دید کلی از برنامه این شرکت برای بازگشت برخی کارکنان به سر کار ارائه کرده است.گوگل از تاریخ ۱۶ تیر ماه برخی از دفاتر خود در شهرهای مختلف را بازگشایی خواهد کرد... ادامه مطلب

بیش از ۲۲ هزار نفر از پرسنل فیسبوک برای همیشه دورکار می‌شوند

فیسبوک تا کنون با ارائه مشوق های مالی کارکنان را به حضور در ادارات و حتی سکونت در نزدیکترین فاصله به دفتر مرکزی تشویق می کرد اما ظاهرا مشاهده بازدهی آنها در دوران قرنطینه باعث شده این کمپانی راه دیگری را در پیش بگیردظهور ویروس کرونا به محرکی برای پیاده سازی تغییرات عمده در شرکت... ادامه مطلب

کارکنان توییتر برای همیشه دورکار شدند

جک دورسی مدیرعامل توییتر روز سه شنبه در ایمیلی به کارکنان این شرکت اعلام کرد که آن‌ها می‌توانند «برای همیشه» از خانه کار کنند.سخنگوی توییتر ضمن تایید این تصمیم به خبرگزاری گاردین می‌گوید توییتر یکی از اولین شرکت‌هایی بود که به خاطر کووید ۱۹ به دورکاری روی آورد، اما پیش بینی نمی‌کند جزو اولین شرکت‌هایی... ادامه مطلب

نمایشگاه الکامپ امسال ۲۸ تا ۳۱ شهریور ماه برگزار خواهد شد

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در اطلاعیه‌ای تاریخ جدید نمایشگاه الکامپ امسال را ۲۸ تا ۳۱ شهریور ماه اعلام کرد و درباره ابعاد و نحوه برگزاری این رویداد نیز جزییاتی را منتشر ساخت.رویداد الکامپ که برگزاری آن در پی ملاحظات بهداشتی برای فاصله‌گذاری اجتماعی به تاخیر افتاده، در هماهنگی با شرکت سهامی نمایشگاه‌ها به انتهای... ادامه مطلب

کرونا پیش ثبت نام نمایشگاه الکامپ را به تعویق انداخت

اسفند ماه سال پیش بود که سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور (نصر) از شروع پیش ثبت نام الکامپ 99 از اردیبهشت 99 خبر داد. حالا این سازمان در بیانیه‌ای اعلام کرده به علت شیوع کرونا، پیش ثبت نام این نمایشگاه تا اطلاع ثانوی به تعویق افتاده است.سازمان نصر در اطلاعیه شماره 3 خود برای بیست و... ادامه مطلب

دورکاری میلیون‌ها کارمند در اروپا اپلیکیشن ارتباطی مایکروسافت را از کار انداخت

«مایکروسافت تیمز» (Microsoft Teams) در اروپا از دسترس خارج شد. این اتفاق همزمان با شیوع ویروس کرونا و دورکاری میلیون ها کارمند در کشورهای اروپایی رخ می دهد. کاربران در حال حاضر نمی توانند وارد این سرویس شده و پیام ارسال کنند.بخش پشتیبانی مایکروسافت با انتشار توییتی اعلام کرد که از مشکل مایکروسافت تیمز باخبر... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟