همه چیز درباره آیفون ۱۱

زیباترین تصاویر از طولانی ترین ماه گرفتگی قرن

شب گذشته ساکنان زمین شاهد طولانی ترین ماه گرفتگی خونین دو قرن اخیر بودند که طی آن قمر زمین برای ۱۰۳ دقیقه رخت قرمز به تن کرده بود.

ماه گرفتگی

صف تماشاگران ماه گرفتگی در «رام الله»، کرانه باختری رود اردن

مشاهده پدیده های نجومی نظیر کسوف، خسوف، بارش شهابی و غیره همیشه برای مردم جذاب بوده اما بسیاری از آنها تنها در بخش های محدودی از زمین رخ می دهند، با این حال اغلب ساکنان زمین دیشب شانس تماشای طولانی ترین ماه گرفتگی قرون ۲۰ و ۲۱ را داشتند. 

دلیل طولانی بودن پدیده مذکور این است که ماه دقیقاً از مرکز سایه زمین عبور می کند. به همین خاطر، عبور از تاریکی مدت بیشتری طول کشیده و ماه گرفتگی برای مدت بیشتری قابل رویت بوده است. طی این پدیده زیبا ماه از ساعت ۲۱ و ۴۵ دقیقه در نیم سایه زمین قرار گرفته و راس ساعت ۲۲ و ۵۳ دقیقه خسوف کامل شروع شد.

ماه خونین بر فراز «شیر سن مارکو»؛ ونیز، ایتالیا

پس از این ساعت قمر زمین طی طولانی ترین ماه گرفتگی قرن ۱۰۳ دقیقه در سایه کامل زمین قرار داشته و به خاطر عبور نور خورشید از جو زمین و بازگشت آن از سطح ماه به رنگ قرمز هم درآمده که با عنوان «ماه خونین» از آن یاد می شود. این پدیده زیبا با خروج کامل ماه از نیم سایه زمین در ساعت ۳ و ۵۸ دقیقه بامداد شنبه پایان یافت.

بر اساس پیش بینی های منجمان در قرن بیست و یکم ۸۵ ماه گرفتگی کامل به وقوع می پیوندد که تا کنون شاهد ۱۷ مورد از آن بوده ایم. در صورتی که شانس تماشای رویداد دیشب را نداشتید احتمالا دیگر شاهد خسوفی با این مدت نخواهید بود چرا که ماه گرفتگی طولانی بعدی سال ۱۴۸۴ به وقوع می پیوندد.

ماه گرفتگی

نوجوانی کنیایی سرگرم تماشای خسوف در «اولویکا»

ماه گرفتگی

ماه محصور در دوچرخه؛ «قونیه»، ترکیه

«وان»، ترکیه

ماه گرفتگی

ماه کامل پشت معبد پوزئیدون؛ آتن، یونان

ترکیبی از چند تصویر ماه گرفتگی

ماه گرفتگی

ماه خونین در قلعه Laufen، سوییس

ماه گرفتگی

آپولو سرگرم تماشای ماه خونین؛ آتن، یونان

    ماه گرفتگی

برچسب ها

مطالب مرتبط

شمارش معکوس تا طولانی ترین خسوف قرن ۲۱ آغاز شد

طولانی ترین خسوف قرن ۲۱ام شنبه پنجم مردادماه امسال رخ می دهد. این خسوف از ساعت ۲۴ تا ۱:۴۳ بامداد ششم مرداد (به وقت تهران) به صورت کامل در شرق آفریقا و آسیای میانه قابل رویت خواهد بود و افرادی که در غرب آفریقا، شرق آسیا، آمریکای جنوبی، اروپا و استرالیا حضور دارند می توانند... ادامه مطلب

امشب هاله ای قرمز رنگ به دور ماه پیچیده می شود؛ وقوع همزمان خسوف و «ماه افروخته»

در تاریخ بیست و هفتم سپتامبر یعنی دقیقا امروز، می توانید برای نخستین بار در سی سال اخیر شاهد وقوع همزمان «اَبَر ماه» یا «ماه افروخته» و ماه گرفتگی کامل باشید. به دنبال این اتفاق، ماه به رنگ قرمز در می آید که این مساله در خسوف های مرسوم امری عادی است، اما این رویداد از آن... ادامه مطلب

پدیده ماه گرفتگی امشب، دوشنبه شانزدهم مرداد را از دست ندهید

رئیس انجمن نجوم آماتوری ایران در گفتگو با خبرنگاران، اعلام کرد ماه گرفتگی امشب (دوشنبه 16 مرداد) در تمام کشور قابل رؤیت است. البته این پدیده جزئی بوده و تنها بخشی از ماه درون سایه زمین قرار می گیرد.این ماه گرفتگی رأس ساعت 21:52 امشب به وقت تهران آغاز شده و در ساعت 23:48 با... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x