فصلی که زمین آتش گرفت؛ گرمترین تابستان تاریخ تا چه زمان ادامه دارد؟

به تازگی نقشه‌ی تعاملی جدیدی توسعه داده شده که دمای تمامی مناطق کره زمین را نشان می‌دهد. محققان با مشاهده دیتای بدست آمده از این نقشه و بررسی چند رویداد آب و هوایی مختلف متوجه شده‌اند که امسال در واقع گرمترین تابستان تاریخ را تجربه می‌کنیم و این افزایش دمای بی سابقه تا نهم شهریور ماه ادامه خواهد داشت.

این نقشه از اطلاعات برخی از قدرتمندترین ابر کامپیوتر‌های جهان از جمله سیستم پیش بینی هوای جهانی (GFS) و سازمان ملی اقیانوسی جوی آمریکا (NOAA) استفاده می‌کند. به همین دلیل قادر است که در هر سه ساعت سرعت باد، میزان رطوبت و دمای هر نقطه از زمین را اعلام نماید. البته دمای اقیانوس‌ها هر پنج روز یکبار به روزرسانی ‌می‌شود.

بر اساس آخرین اطلاعات به نمایش در آمده در این نقشه، دمای انگلیس در هفته جاری به ۳۳ درجه سانتیگراد رسیده و از سوی دیگر سوئد هم گرمترین تابستان یک قرن گذشته را می گذراند.

علاوه بر این در بخش‌هایی از جنوب کالیفرنیا نیز دما به ۳۸ درجه سانتیگراد رسیده و دمای هوا در عربستان سعودی نیز ۴۶ درجه سانتیگراد است.

این در حالی است ۶۵ نفر در ژاپن به دلیل گرمای بیش از حد جان خود را از دست داده‌اند و ۲۲ هزار نفر نیز به دلیل گرما‌زدگی در بیمارستان‌های این کشور بستری شده اند. گزارش شده که در مواقع به خصوصی، دمای هوای توکیو به ۴۱.۱ درجه سانتیگراد نیز رسیده است.

در هفته‌ی گذشته، کشورمان هم با شرایط بحرانی دست و پنجه نرم کرده است. گاهی اوقات دمای هوای تهران و بسیاری از مناطق مانند شیراز، اهواز، بندرعباس و مشهد مقدس به بیش از ۴۰ درجه سانتیگراد رسیده است.

دانشمندان معتقدند این افزایش دمای بی سابقه، در واقع به علت جریان‌های پر فشار آب و هوای مداوم بوجود آمده است. جریانهای پرفشار آب و هوایی در سراسر جهان اجازه نمی دهند بادهای خنک به سمت شرق حرکت کنند.

از طرف دیگر جریان‌های ضعیف و بی‌تحرکی جبهه‌های آب وهوایی باعث شده که دمای اقیانوس آرام بالا رود. این مسئله هم موجب شده نیمکره شمالی برای مدتی روز به روز گرمتر شود.

«لن شافری» استاد علوم هواشناسی دانشگاه ریدینگ در این‌ باره می گوید:

«جریان پر فشار آب و هوا موجب شده که تندبادهایی که در این مواقع از سال به وجود می آیند، به سمت شمال و ایسلند حرکت کنند و به دیگر نقاط اروپا نرسند. پیش از این جریان‌های پرفشار باعث می‌شد در بهار و اوایل تابستان دمای خنکتری رقم خورد که این مسئله امسال رخ نداده است.»

به همین دلیل کارشناسان تخمین می‌زنند که گرمترین تابستان تاریخ اندکی به طول انجامد و تا نهم شهریور ماه ادامه داشته باشد.

بازه های زمانی جریان‌های پرفشار در زمین سبب می شوند دمای هوا بالاتر از حد میانگین برود اما این فشار به ندرت برای چنین بازه زمانی طولانی مدتی و در چنین منطقه وسیعی از جهان ادامه یافته است.

 

تماشا کنید: چطور می توانیم آب و هوا را کنترل کنیم؟ [تماشا کنید]

منبع:
dailymail
برچسب ها

مطالب مرتبط

منتخب تد: آیا آب شرب جهان رو به اتمام است؟ [تماشا کنید]

71 درصد ار سطح سیاره ما را آب تشکیل داده، با این حال بیش از نیمی از جمعیت جهان از کمبود شدید آب حداقل برای یک ماه در سال رنج می برند؛ بر اساس بر آوردها، تا سال 2040 بیش از 20 کشور با مشکل کمبود آب مواجه می شوند. به این ترتیب آیا می... ادامه مطلب

پلان؛ چطور می توانیم آب و هوا را کنترل کنیم؟ [تماشا کنید]

مهندسی آب و هوا یکی از رشته های دانشگاهی است که دخالت انسان در وضعیت اقلیمی زمین در مقیاس بزرگ را ترویج می دهد. هدف اصلی این علم، مقابله با گرمایش جهانی است که بلای جان انسان معاصر شده. در این روش با تزریق ترکیبات شیمیایی خاص در میان ابرها، آنها را مجبور به بارش... ادامه مطلب

کارشناسان نظامی: تغییرات اقلیمی بحران های انسانی عظیمی را به دنبال دارند

تغییرات اقلیمی و اثراتی که این پدیده بر زندگی بشر و موجودات زنده ساکن در زمین دارد، مساله ای بسیار مهم است که در هر گوشه و کنار دنیا به آن پرداخته می شود و سالانه نیز بودجه های هنگفتی از سوی کشورهای مطرح جهان در جهت کاهش آن صرف می گردد. اما آنطور که نشریه... ادامه مطلب

دانشمندان دریافته اند که چرا قطب شمال به سمت شرق در حرکت است

اتفاق عجیبی در حال رخ دادن برای زمین است. حدودا سال 2000 میلادی بود که مشخص شد قطب شمال در حال حرکت به سمت شرق است. حالا دانشمندان آزمایشگاه Jet Propulsion تشخیص داده اند که چه اتفاقی در حال وقوع است و احتمالا متعجب خواهید شد اگر بشنوید که انسان باعث این تغییر شده است. محور چرخشی... ادامه مطلب

سال ۲۰۱۶ رکورد گرمترین سال زمین را شکست

گزارش مشترک سازمان فضایی ناسا و دفتر ملی مطالعات اقیانوس و اتمسفر کشور آمریکا نشان می دهد که سال ۲۰۱۶ به طور رسمی به عنوان گرمترین سال رکوردها را جا به جا کرده است. جالب است بدانید که پیش از این سال های ۲۰‍۱۴ و ۲۰۱۵ نیز به نوبت عنوان گرمترین سال زمین را به خود اختصاصی... ادامه مطلب

آیا نسل بشر در صد سال آینده منقرض می شود؟

تحقیقات دانشمندان آمریکایی نشان می دهد که افزایش دما در 100 سال آینده می تواند به نتایجی فاجعه آمیز و حتی انقراض انسان ها منجر شود. بر این اساس افزایش 3 درجه ای دما در 100 سال آینده صدمات مخربی به کره زمین وارد کرده و اگر این میزان به 5 درجه برسد ممکن است به... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x