رئیس سازمان فضایی ایران: پروژه ارسال انسان به فضا متوقف نیست

رئیس سازمان فضایی ایران: پروژه ارسال انسان به فضا متوقف نیست

رییس سازمان فضایی کشور خبر داده است که اگرچه پروژه ارسال انسان به فضا متوقف نشده، اما برای تحقق این موضوع باید صبر بیشتری داشت.

مرتضی براری در گفتگو با مهر عنوان کرده است که این پروژه به عنوان یکی از زیر پروژه‌های نقشه‌راه فناوری فضایی کشور دیده شده؛ نقشه‌راهی که به گفته رییس سازمان فضایی کشور، برای سال ۱۴۰۴ ترسیم شده است. البته نکته قابل توجه، تامین منابع برای تحقق چنین پروژه‌ای است:

«در برنامه ششم توسعه، ۳۶۰۰ میلیارد تومان برای بخش فضایی کشور بودجه دیده شده که ۹۰۰ میلیارد تومان از آن باید از منابع بخش خصوصی جذب شود. تلاش بر این است که بتوانیم در پروژه های فضایی از سرمایه گذاری بخش خصوصی استفاده کرده و این بخش را به سمت مشارکت در این پروژه ها ترغیب کنیم.»

براری خبر می‌دهد که پروژه اعزام انسان به فضا در حوزه اکتشافات فضایی دیده شده و ادامه آن مطابق با نقشه راه فناوری فضایی کشور، متناسب با منابعی خواهد بود که در اختیار این بخش قرار دارد: «نمی گوییم این پروژه اولویت ندارد اما در این زمینه باید صبوری کنیم؛ این پروژه در برنامه وجود دارد اما مبتنی بر منابعی است که تخصیص داده می شود و باید بتوانیم این منابع را مدیریت کنیم.»

میمونی که در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد و پروژ‌ه‌های بلند‌پروازانه‌اش برای سازمان فضایی ایران، به فضا ارسال شد.

پروژه اعزام انسان به فضا در دولت‌های نهم و دهم بارها مطرح و برای آن هزینه شد. با این همه در ابتدای سال ۹۶، «محمد همایون صدر»، معاون توسعه کاربرد و خدمات فضایی سازمان فضایی ایران در حاشیه مراسمی اعلام کرده بود که ارسال انسان به فضا، هزینه‌ای ۱۵ الی ۲۰ میلیارد دلاری دارد و طی ۱۵ سال قابل انجام است. او در همین رابطه گفته بود: «چنین بودجه ای هیچگاه به چنین پروژه ای تخصیص داده نشد. همچنان که در ۴ سال قبل از دولت یازدهم نیز از ۸۰۰ میلیارد تومان پروژه مصوب فضایی تنها ۸۰ میلیارد تومان تخصیص داده شد.»

نظرات ۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato