چگونه پادکست خوب بسازیم و از آن درآمدزایی کنیم؟ پادکسترهای حرفه‌ای پاسخ می‌دهند

در روز جهانی پادکست، همایشی درباره دغدغه‌های این فناوری نوین که عده زیادی آن را یک رسانه می‌نامند برگزار شد و در آن به پادکست به عنوان یک عامل اصلی و تاثیرگذار در رشد و اعتلای زبان فارسی در سطح وب تاکید شد. همچنین پادکسترهای موفقی در مراسم سخنرانی کردند و به علاقه‌مندان و فعالان این حوزه توصیه‌هایی کردند تا بتوانند پادکست بهتری بسازند و از آن کسب درآمد کنند.

چگونه پادکست خوب بسازیم

پادکست سازی رسانه جدیدی است

«امیر حسین مددی» پادکست را رسانه‌ای می‌خواند که موارد مورد علاقه مشتری را در هر زمان که او بخواهد به وی اعطا می‌کند و مارکتی بسیار موفق‌آمیز را به همراه دارد. او بازیگران حوزه پادکست را دو بخش می‌داند که در یکی از آنها حالت RSS Feed دارد و فراتر از نرم افزار و پلتفرم می‌تواند در دنیا شنیده شود:

malltina

«امروزه پادکست از کتاب صوتی هم جلو زده و در دنیا شنونده‌های بیشتری نسبت به این نوع کتاب‌ها دارد. ترند رشد پادکست بسیار بالا رفته و امروزه برعکس اوایل دوران ظهور این رسانه، شنیدن آن عموما از طریق تبلت‌ها و دیوایس‌های هوشمند صورت می‌گیرد تا کامپیوتر‌های خانگی. بیشترین شنوندگان پادکست در حال حاضر 35 تا 54 ساله هستند و بعد از آن 18 تا 35 ساله‌ها پس تولید برنامه برای این قشر‌ها بهتر است و در ایران برخلاف آمار جامعه جهانی، نسبت شنوندگان مرد به زن 65 به 35 هست و شاید بد نباشد که پادکسترها، برنامه‌ای برای زنان بسازند و این مشتریان و شنوندگان را به سمت خود جذب کنند.»

چگونه پادکست خوب بسازیم

او باور دارد که 3 درصد ابتدایی پادکست اگر جذاب باشد، ادامه آن هم شنیده می‌شود و در غیر این صورت احتمال شنیده نشدن پادکست بسیار بالاست.

محتوای پادکست از همه چیز مهم تر است

در ادامه «امین چیتگران» که سابقه طولانی در حوزه تولید پادکست دارد به مسائل مهمی درباره تولید پادکست اشاره کرد:

«پادکست به مکان و زمان تعلق ندارد و پادکست لزوما نباید در استودیو ضبط بشود، حتی در حین قدم زدن می‌توان یک پادکست رکورد کرد و باید یادمان نرود که در عین بی‌منطقی، یک منطق نهان در پادکست وجود دارد. پادکست مقید به یک سری اصول ساخت برنامه رادیویی نیست ولی هرچیزی را هم نمی‌توان پادکست نامید، شعرخوانی و کتابخوانی که این روزها بسیار مد شده به نظر من پادکست نیستند.»

چگونه پادکست خوب بسازیم

تولید و نوشتن محتوای خوب و کامنت گرفتن از کارشناسان این حوزه از دیگر مسائلی بود که در این سمینار مطرح شد. «جادی میر میرانی» از فعالان حوزه وب و فناوری که چند سالیست در زمینه تولید پادکست نیز فعالیت دارد هم با تایید این موضوع، محتوای درست داشتن و مخاطب خود را پیدا کردن امری مهم دانست:

«از نظر من شعرخوانی هم پادکست سازی است، این بستگی دارد که آیا فرد می‌خواهد پادکستر حرفه‌ای شود و یا صرفا به عنوان موضوعی تفریحی و سرگرم کننده به این مقوله نگاه می‌کند. من شخصا زمان بندی دقیقی برای تولید پادکست‌هایم ندارم اما این موضوع را به دیگران توصیه نمی‌کنم و به نظرم بهتر است که یک برنامه مدون برای تولید پادکست در نظر گرفته شود. ایده گرفتن از آدمهای موثر در حوزه هم در برنامه‌ها می‌تواند بسیار مثمر ثمر باشد.»

چگونه پادکست خوب بسازیم

«سیاوش عقدایی» قائم مقام رادیو جوان هم نیز پاسخ به پرسش مخاطب کیست؟ را اصلی‌ترین قدم در تولید پادکست می‌داند و می‌گوید که متاسفانه ایرانیان باور دارند که پادکست تولید غیرحرفه‌ای است و پس قواعد خاصی هم ندارد: «تکلیف جنس محتوا را روشن کنید، پادکست وقتی اسم و رسم پیدا کرد نمی‌توان در آن هرکاری کرد و هرچیزی را مطرح کرد.»

پادکسترهای موفق در این مراسم اعتقاد داشتند که باید خیلی گوش داد و خیلی خواند و خیلی دید، آنها این سه عنصر را عاملی قوی برای تقویت پادکست می‌دانستند و باور داشتند که ایده‌های مخاطبین را نباید از دست داد. آنها همچنین تاکید کردند که در تولید پادکست باید از دنیای واقعی دوری جست و جهانی‌تر و در ابعادی بزرگتر تفکر کرد.

پادکست مثل استارتاپ است

«امید اخوان» و «میثم زرگرپور»، دو برنامه ساز پادکست که فعالیت نسبتا موفقیت آمیزی در این حوزه دارند، درآمدزایی از طریق پادکست را امکان پذیر دانسته ولی تاکید داشتند که نباید این درآمد را از همان روزهای اول جستجو کرد و بعد از به اصطلاح گرفتن پادکست، محبوب شدن و پیدا کردن شنوندگان وفادار می‌توان به اسپانسر فکر کرد:

«عضویت پولی در پادکست در سراسر جهان در حال اجراست ولی این موضوع در ایران نمی‌تواند چندان موفق آمیز باشد چرا که مردم ما فعلا عادت به پرداخت هزینه برای دریافت چیزی مثل فایل ندارند. درآمدزایی از طریق پادکست در صورتی می‌تواند رخ دهد که پادکستی خوب و موفق تولید شود و بعد از محبوبیت آن، بتوان توجیهاتی برای اسپانسرها آورد و آنها را در تولید برنامه مشارکت داد. پادکست دقیقا مثل یک کسب و کار نوپا است و تمامی اصولی که برای رشد یک استارتاپ وجود دارد برای پیشرفت آن هم قابل اجراست.»

چگونه پادکست خوب بسازیم

«امیرحسین ثقه‌الاسلامی» هم که جزو پادکسترهای ایرانی به شمار می‌رود اتفاقاتی چون تهاتر بین پادکست‌های معروف و بده بستان بین آنها را از مواردی می‌داند که می‌شود با آنها به پرسونال برندینگ یک پادکست کمک کرد و حتی کسب در آمد کرد. از نظر او نباید از پادکست‌های رقیب و قدرتمند حوزه و یا پادکست‌های تازه که افق بلندی پیش روی خود دارند غافل شد و می‌توان با آنها تجربه‌های خوبی کسب کرد: «پادکست باید تداوم داشته باشد و گاهنامه نباشد تا بتوان با آن درآمدزایی کرد و اسپانسر را مجاب به سرمایه‌گذاری کرد.»

malltina

مطالب مرتبط

ایرانسل برنده جایزه سال تحول دیجیتال ایران شد

ایرانسل «جایزۀ سال تحول دیجیتال ایران»، تندیس زرین رهبری دیجیتال، تندیس زرین زبدگی دیجیتال و تندیس برنزی نوآوری دیجیتال را در چهارمین دورۀ ارزیابی ملی تحول دیجیتال به دست آورد.در مراسم پایانی این ارزیابی که عصر سه‌شنبه، 14 مرداد ماه 1399 در دانشکدۀ مدیریت دانشگاه تهران به دلیل لزوم موازین بهداشتی با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی... ادامه مطلب

جریمه وزارت ارتباطات برای اپراتورهای متخلف سنگین‌تر شد

کمیسیون تنظیم مقررات، در مصوبه‌ای که امروز در دولت تصویب شد، اپراتورها را ملزم به توجه به اخطار سازمان تنظیم و بازگرداندن وجوه بسته‌های اینترنت به کاربران کرد؛ نکته مهم این مصوبه اینجاست که حالا وزارت ارتباطات می‌تواند در ازای هر روز تاخیر تا سقف یک دهم درصد از درآمد ناخالص سالیانه‌ی اپراتورها، آن‌ها را... ادامه مطلب

هکرهای منتسب به ایران برای اولین بار در یک حمله سایبری از DoH استفاده کردند

یک گروه هک منتسب به ایران موسوم به Oilrig به اولین گروه هک شناخته شده‌ای تبدیل شد که از پروتکل DNS-over-HTTPS یا DoH در حملاتش استفاده می‌کند.«Vincente Diaz»، از تحلیلگران بدافزار برای آنتی ویروس کسپرسکی می‌گوید گروه هک Oilrig ماه می سال جاری میلادی ابزار جدیدی را به مجموعه ابزارهای خود اضافه کرده است. به... ادامه مطلب

مدیرعامل همراه اول: درآمد ما از اینترنت موبایل تغییری نداشته است

مدیرعامل همراه اول در نامه‌ای به رئیس اداره نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، در خصوص تغییرات اخیر بسته‌های اینترنت همراه اول توضیحاتی داد و تاکید کرد در این تغييرات، هيچگونه نقض مصوبات سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويی يا تخلفی صورت نپذيرفته و این تغییر حتی باعث افزایش درآمد همراه اول نیز نشده... ادامه مطلب

پلیس فتا: فعالیت لایکی در ایران ممنوع است؛ مسئولیت نظرات کاربران با صاحب اکانت است

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا اعلام کرده که فعالیت اپلیکیشن لایکی در ایران ممنوع است و مارکت‌های داخلی مجاز به ارائه این اپلیکیشن نیستند.اپلیکیشن لایکی یکی از جدیدترین شبکه‌های اجتماعی به شمار می‌رود که در همراستا با محبوبیت تیک تاک در دنیا محبوب شده و نوجوانان و جوانان بسیاری... ادامه مطلب

وزارت ارتباطات برای برخورد با اپراتورها اختیارات بیشتری از دولت می‌گیرد

وزیر ارتباطات پس از یک غیبت طولانی در شبکه‌های اجتماعی امروز در گفتگویی با صداوسیما از آخرین وضعیت پیگیری افزایش قیمت بسته‌های اینترنت موبایل گفت.امروز ۱۳ مرداد ماه درست یک ماه از افزایش قیمت و حذف برخی از بسته‌های دو اپراتور همراه اول و ایرانسل (در اپلیکیشن‌ها و نه سایت این اپراتورها) می‌گذرد و با وجود... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟