۶ پوشیدنی سلامتی غیر عادی که احتمالاً در آینده به بازار می آیند

چند سالی است که گجت های پوشیدنی سلامتی راه خود را به زندگی روزمره انسان ها باز کرده اند و بازار قابل توجهی را هم در اختیار گرفته اند. در میان این وسایل الکترونیکی، اپل واچ 4 به نوعی سرآمد محصولات موجود بوده و از ابزارهای پایش سلامتی متنوعی مانند «EKG» (برای ثبت نوار قلب) بهره می برد.

اما پوشیدنی های دیگری هم هستند که فعلاً در فاز آزمایشی قرار دارند و در صورت موفقیت، می توانند کارهایی مانند سنجش نور فرابنفش جذب شده توسط پوست یا نمونه برداری مستمر از خون را انجام دهند. در این مطلب با ۶ مورد از این پوشیدنی های غیر عادی آشنا می شوید:

پوشیدنی سلامتی خون آشام

پوشیدنی سلامتی

شاید در وهله اول گجت «eMosquito» به ابزارهای شکنجه قرون وسطی شبیه باشد، اما این پوشیدنی سلامتی برای نمونه برداری مداوم و زمانبندی شده از خون کاربر در طول شبانه روز توسعه یافته و می تواند اطلاعات حیاتی از وضعیت سلامتی وی را به نمایش بگذارد.

eMosquito برای ردیابی میزان قند خون بیماران دیابتی توسعه یافته است

«پشه الکترونیکی» که توسط محققان دانشگاه کلگری کانادا طراحی شده، به منظور ردیابی میزان قند خون بیماران دیابتی توسعه یافته و با استفاده از آن، کاربر دیگر به سوراخ کردن نوک انگشت خود برای دسترسی به خون نیازی ندارد.

البته eMosquito در مراحل اولیه توسعه قرار دارد اما سازندگان آن امیدوارند در آینده، امکان تشخیص موارد دیگری مانند سرطان یا بیماری های ژنتیکی را هم فراهم کند.

پوشیدنی هوشمند ضد UV

پوشیدنی سلامتی

اگر ترجیح می دهید پوشیدنی سلامتی مورد نظرتان به جای یک مچ بند یا یک ساعت، نوعی برچسب یا تتو باشد، پژوهشگران شرکت آمریکایی «LogicInk» محصولی را طراحی کرده اند که روی پوست چسبیده و با قرارگیری در نور خورشید، تغییر رنگ می دهد.

جوهر موجود در برچسب در مجاورت نور خورشید از سفید به بنفش تغییر رنگ می دهد

برچسب مورد بحث که شامل 3 دایره هم مرکز می شود، جوهر مخصوصی داشته که در مجاورت نور خورشید از سفید به بنفش تغییر رنگ می دهد. کاربر نیز با مشاهده رنگ دایره ها می تواند به میزان نور فرابنفش (UV) جذب شده توسط پوست خود پی ببرد. زمانی که هر سه دایره بنفش شوند، یعنی میزان UV مجاز برای پوست جذب شده و باقی ماندن در معرض نور برای سلامتی مضر خواهد بود.

تتویی برای پایش سلامتی بدن

پوشیدنی سلامتی

LogicInk تنها شرکتی نیست که به فکر استفاده از تتو برای پایش سلامتی کاربران افتاده؛ محققان MIT با همکاری پژوهشگران هاروارد نیز نوعی سیستم جوهری حساس زیستی تحت عنوان «Dermal Abbys» ساخته اند که به تغییرات درون بدن واکنش نشان می دهد.

Dermal Abbys با دقت بالایی میزان گلوکز، سدیم و pH بدن کاربر را تشخیص دهد

جوهرهای مورد بحث می توانند با دقت بالایی میزان گلوکز، سدیم و pH بدن کاربر را با تحلیل مایع میان بافتی زیر پوست نمایش دهند. البته ایده استفاده از جوهر برای پایش سلامتی هنوز خیلی نوپاست اما می تواند روش جالب و مؤثری برای هشدار در زمان تغییر وضعیت سلامت افراد باشد و جان بسیاری از انسان ها را نجات دهد.

پوشیدنی سلامتی برای پیشگیری از زمین خوردن سالمندان

پوشیدنی سلامتی

اپل واچ 4 می تواند زمین خوردن کاربر را تشخیص دهد و از نیروهای امدادی کمک بخواهد. اما پوشیدنی سلامتی جدیدی در دست توسعه است که می تواند از زمین خوردن افراد جلوگیری کند.

FallSkip احتمال زمین خوردن کاربر را محاسبه می کند

این ابزار که توسط دانشگاه پلی تکنیک والنسیا در اسپانیا طراحی شده، FallSkip نام دارد و با یک اپلیکیشن موبایل همگام سازی می شود. دیوایس مورد بحث با آنالیز تعادل، الگوی راه رفتن، هماهنگی بدن، زمان عکس العمل و قدرت عضلانی از طریق شتاب سنج و ژیروسکوپ داخلی، احتمال زمین خوردن کاربر را محاسبه و امکان وقوع آن را پیش بینی می کند.

تیم توسعه امیدوار است پس از پایان فرآیند ساخت، FallSkip در مطب پزشکانی که به درمان و توان بخشی سالمندان می پردازند، به یک ابزار الزامی تبدیل شود و از زمین خوردن ناگهانی افراد مسن پیشگیری نماید.

پوشیدنی هوشمند برای کمک به افراد مبتلا به اوتیسم

پوشیدنی سلامتی

برخلاف سایر گجت های حاضر در لیست، این یکی ابزار تازه ای نیست و در واقع روشی برای استفاده سلامتی از یک گجت قدیمی تر است: عینک هوشمند «گوگل گلس» که سرنوشت جالبی در بازار نداشت، حالا مورد توجه محققان دانشگاه استنفورد قرار گرفته و آنها قصد دارند با استفاده از این سخت افزار، افراد مبتلا به اوتیسم را برای تعامل بهتر با اطرافیان یاری کنند.

روش جدید به کاربر اجازه می دهد از طریق تطبیق دادن حالات صورت ایموجی ها و چهره پرستار احساسات منتقل شده را بهتر درک کند

همان طور که احتمالاً می دانید، تعامل با اطرافیان یکی از مشکلاتی است که مبتلایان به اوتیسم با آن درگیرند. البته روش جدید نیز برای استفاده در موقعیت های تعاملی و اجتماعی کاربردی نیست، بلکه نوعی ابزار یادگیری بوده که به کاربر اجازه می دهد از طریق تطبیق دادن حالات صورت ایموجی ها و چهره والدین (یا پرستار)، احساسات منتقل شده را بهتر درک کند. این روش همچنین تماس چشمی را در مبتلایان به اوتیسم تقویت خواهد کرد.

ابزاری برای سنجش آلودگی

پوشیدنی سلامتی

چه به منظور شمارش قدم های کاربران مورد استفاده قرار بگیرند یا پایش ضربان قلب، اکثر پوشیدنی های سلامتی بازار تنها اطلاعات مربوط به افراد را ثبت می کنند. اما آیا اطلاعات محیطی هم کاربردی دارند؟

اطلاعات کسب شده به سرور مرکزی ارسال می شوند تا نقشه ای از وضعیت آب و هوای منطقه را برای مشاهده همه کاربران ترسیم کنند

به تازگی نمونه اولیه دستگاهی تحت عنوان «PocketLab Air» مورد آزمایش قرار گرفته که می تواند اطلاعاتی از قبیل سطح دی اکسید کربن و ازون هوا، ذرات معلق، دما، رطوبت، فشار هوا، ارتفاع، نقطه شبنم، شاخص گرما و شدت نور محیط را جمع آوری و ثبت کند. اطلاعات به دست آمده سپس علاوه بر نماش برای کاربر، به سرور مرکزی ارسال می شوند تا نقشه ای از وضعیت آب و هوای منطقه را برای مشاهده همه کاربران ترسیم کنند.

چنین قابلیتی نه تنها روی تصمیم گیری کاربران برای انتخاب مسیرهای عبور و مرور یا توقف تأثیر می گذارد، بلکه به مدیریت بهتر فضای عمومی نیز کمک کرده و در اتخاذ تصمیمات صحیح برای طرح های ترافیکی و شهرسازی مؤثر خواهد بود.

مطالب مرتبط

مایکروسافت و قابلیت کنترل از راه دور پاورپوینت با ساعت اپل

مایکروسافت با ارائه نسخه به روز رسانی شده OneDrive پشتیبانی از ساعت اپل را آغاز کرده و ظواهر امر نشان می دهد که قصد دارد در آینده هم در همین مسیر پیش برود. این شرکت نرم افزار پاورپوینت تولید شده برای آیفون را امروز به روز رسانی کرد تا صاحبان آتی ساعت های اپل بتوانند... ادامه مطلب

در ماه مارس انتظار معرفی نسل دوم اپل واچ را نداشته باشید

در دسامبر سال ۲۰۱۵ خبری مطرح شد که در آن گفته شده بود اپل تصمیم دارد نمونه دوم از ساعت هوشمند خود را در ماه مارس به شکل رسمی معرفی کند. این در حالیست که صرفا دو روز پیش خبر دادیم که اپل نمونه اولیه نسل دوم از محصول یاد شده را در انتهای همین ماه به... ادامه مطلب

پوشیدنی های سونی در دستان مهندسان خطوط هوایی ویرجین آتلانتیک

این روزها، پیدا کردن فردی که همزمان از ساعت و عینک هوشمند استفاده کند، کاری بس دشوار است و اگر هم چنین شود، آن فرد ظاهری عجیب و غریب خواهد داشت و توجه بسیاری را به خود جلب می کند. اما اگر گذرتان به فرودگاه ویرجین آتلانتیک افتاد، حتما یکی از این افراد را ملاقات... ادامه مطلب

سنسور پوشیدنی برای آگاهی از میزان آلودگی هوا

استارت آپ ChemiSense در حال بررسی و ساخت یک سنسور شیمیایی پوشیدنی است که به کسانی که از بیماری آسم رنج می برند کمک کند تا کمتر دچار حمله شوند. یک استارت آپ قصد دارد یک نمایشگر پوشیدنی کیفیت هوا بسازد که با استفاده از تکنولوژی در هر لحظه بصورت بلادرنگ و با هزینه ای ناچیز... ادامه مطلب

قیمت و تاریخ عرضه مک بوک جدید اپل اعلام گردید

مک بوک جدید اپل در روز 21 فروردین ماه با قیمت 1299 دلار وارد بازار خواهد شد. این قیمت البته برای مدل پایه مک بوک است که 256 گیگابایت حافظه فلش دارد. مدل بهبود یافته تری از آن نیز با 512 گیگابایت حافظه و چیپست سریع تر موجود خواهد بود که قیمتی در حدود 1599 دلار... ادامه مطلب

نسخه بعدی اندروید Wear با واچ فیس های تعاملی و امکانات ارتباطی تازه از راه می رسد

بر اساس گزارش سایت Phandroid، نسخه بعدی اندروید Wear با امکانات تازه در راه است. این آپدیت با گذشت بیش از یکسال از معرفی این پلتفرم ارائه می شود و قرار است قابلیت هایی به سیستم عامل ابزارهای پوشیدنی گوگل اضافه کند که پیشتر شاهد ارائه آنها در Watch OS اپل نیز بوده ایم. به گزارش این... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x