اولین راکت تجاری یک شرکت خصوصی نیوزیلندی با موفقیت پرتاب شد [تماشا کنید]

شرکت فضایی نیوزیلندی آمریکایی راکت لب (Rocket Lab) بالاخره موفق شد که اولین پروژه پرتاب موشک تجاری خود را به سرانجام برساند. در جریان این پروژه، هفت ماهواره‌‌ی مختلف در یک موشک به مدار زمین فرستاده شد.

موشک الکترون کمپانی راکت لب روز گذشته از سکوی پرتاب شماره یک این شرکت واقع در شبه جزیره ماهیای نیوزلند با موفقیت به آسمان پرتاب شد.

بین هفت ماهواره‌ی ارسال شده با این موشک، نام نابئو (NABEO) به چشم می‌خورد و در واقع ابزاری است که ماهواره‌های کوچک یا غیر فعال را از مدار زمین خارج می‌کند تا زباله فضایی کمتری تولید شود.

راکت الکترون این شرکت می‌تواند محموله‌های باری کوچکتری به وزن ۱۵۰ تا ۲۲۵ کیلوگرم را با خود منتقل کند و به همین دلیل کمپانی یاد شده سعی دارد از سال ۲۰۱۹، تعداد برنامه‌‌های ارسال موشک خود را بیشتر کند.

مدیر عامل شرکت راکت لب «پیتر بک» اعلام کرد که سال آینده، هر ماه یک موشک به مدار زمین ارسال کند. به گفته‌ی وی ممکن است حتی این ماموریت ها دو هفته یکبار نیز صورت پذیرد.

پروژه It's Business Time که عبارت اینک وقت کسب و کار است را معنی می‌دهد، در ابتدا قرار بود خردادماه عملی گردد اما به علت رخ دادن مشکلات اساسی حین عملیات پیش از پرتاب موشک، عقب افتاد.

دی ماه سال گذشته شرکت راکت لب برای دومین بار به صورت آزمایشی، موشکی حاوی سه ماهواره‌ی کوچک را به مدار زمین ارسال کرد. موفقیت این تست موجب شد که اولیم پرتاب موشک تجاری این سرکت بالاخره رخ دهد و با موفقیت صورت پذیرد.

مدیرعامل راکت لب پس از موفقیت آمیز بودن اولین پروژه پرتاب موشک تجاری خود مدعی شد که این شرکت در حال حاضر صنعت ارسال ماهواره‌های کوچک را در اختیار گرفته و آن را رهبری می‌کند.

البته کارکنان کمپانی نیوزیلندی آمریکایی راکت لب زمان زیادی برای استراحت ندارند چرا که ماموریت بعدی آنها که ELaNa XIX نام دارد قرار است با همکاری آژانس فضایی ناسا اواخر ماه آینده آغاز شود.

منبع:
mashable
برچسب ها

مطالب مرتبط

پپسی و استارت راکت اولین بیلبورد تبلیغاتی فضایی را روانه آسمان می‌کنند

استارتاپ روسی استارت راکت قصد دارد طی چند سال آینده با استفاده از ماهواره‌های مینیاتوری، اولین بیلبورد تبلیغاتی فضایی را افتتاح کند و به نظر می‌رسد اولین مشتری این شرکت برای خرید صور فلکی مصنوعی مختص خود، کمپانی نوشابه سازی معروف پپسی باشد. این تبلیغات فضایی قرار است از ماهواره‌های مکعبی کوچکی به نام کیوب‌ست CubeSat استفاده... ادامه مطلب

اسپیس اکس امروز نخستین مأموریت خود برای ارتش آمریکا را به سرانجام می رساند

امروز اسپیس اکس با آزمون دشواری رو به روست و قصد دارد نخستین مأموریت مربوط به امنیت ملی خود را برای ارتش آمریکا اجرایی کند و آن ارسال یک ماهواره جاسوسی به مدار زمین است که متعلق به «دفتر شناسایی ملی» این کشور است. گفتنی است ماهواره مورد اشاره با نام «NROL-76» شناخته می شود و... ادامه مطلب

ناسا قصد دارد با این ماهواره کوچک در سیارات دیگر کاوش کند

اغلب ماهواره های مکعبی یا همان CubeSatها که توسط دانشمندان و دانشجویان به فضا فرستاده می شوند در مدار زمین قرار می گیرند و سرنوشت نهایی آنها چرخش بی پایان به گرد این سیاره خاکی است. اما ناسا قصد دارد از این ماهواره ها برای انجام ماموریت هایی استفاده کند که آنها را فراتر از مدار پایینی... ادامه مطلب

جابجایی ۴ رکورد با هت‌تریک اسپیس اکس در پرتاب فالکون ۹ [تماشا کنید]

اسپیس اکس روز گذشته با پرتاب موفق یک راکت فالکون ۹ که برای سومین بار مورد استفاده قرار می گرفت، ۴ رکورد جدید از خود به جای گذاشت. کمپانی تحت نظر ایلان ماسک شب گذشته راس ساعت ۲۲:۰۴ به وقت تهران راکت فالکون ۹ را از «پایگاه نیروی هوایی وندنبرگ» روانه فضا کرد. نخستین رکورد جابجا... ادامه مطلب

«مالزی ایرلاینز»؛ نخستین شرکت هواپیمایی که از سیستم ردیابی ماهواره ای بهره می برد

چند سال از حادثه ناپدید شدن هواپیمای پرواز MH370 شرکت هواپیمایی «مالزی ایرلاینز» می گذرد؛ حادثه ای که به یکی از اسرارآمیزترین وقایع هواپیمایی در طول تاریخ تبدیل شد. حالا این کمپانی عنوان کرده که قصد دارد با استفاده از یک فناوری جدیدتر، کنترل بهتری روی پروازهای خود داشته باشد. بر اساس گزارشی که وبسایت Bloomberg منتشر... ادامه مطلب

مطالعه جمعیت پلانکتون ها توسط سیستم سنجش از دور ناسا

معمولاً زمانی که صحبت از ناسا می شود، ناخودآگاه ذهن به سمت تصاویر مریخ و ایستگاه های فضایی می رود. اما آژانس ناسا در زمینه مطالعات اقلیمی نیز فعالیت های بسیار انجام داده است. یکی از پروژه های انجام گرفته، تعیین میزان پلانکتون موجود در آب بود که توسط ابزار «لیدار ابر و هواپخش با... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x