خورشید مصنوعی ساخت چین ۶ برابر داغ تر از خورشید حقیقی است

کشور چین موفق به ساخت یک خورشید مصنوعی شده که حرارتش می‌تواند ۶ برابر بیشتر از نزدیک ترین ستاره به زمین (خورشید حقیقی) باشد. این راکتور طوری طراحی شده که بتواند به کپی برداری از وظایف خورشید حقیقی بپردازد. هدف این پروژه تبدیل هیدروژن به انرژی گران قیمت سبز است.

این دستگاه برای اولین بار توانست به هدف خود که دمای ۱۰۰ میلیون سلسیوس بود برسد. ۱۰۰ میلیون سلسیوس دماییست که بنا بر باور دانشمندان در آن همجوشی هسته‌ای اتفاق می‌افتد.

محققان در سرتاسر دنیا به دنبال ساخت اولین راکتور همجوشی هسته‌ای عملیاتی هستند. پیروز این رقابت می‌تواند منبع انرژی پاکی را تولید کند که ارزشش میلیارد‌ها دلار خواهد بود و به عقیده‌ی بسیاری از افراد می‌تواند زمین را از بحران تغییرات آب و هوایی نجات دهد.

محققین علوم فیزیک موسسه «Heftei» در چین اعلام کردند که ماشین همجوشی هسته‌ایشان می‌تواند به دمای ۱۰۰ میلیون سلسیوس برسد. این مقدار ۶ برابر داغ تر از خورشید واقعی است که هسته‌ی آن ۱۵ میلیون سلسیوس دما دارد.

محققین بر این باورند که همجوشی هسته‌ای در دمای ۱۰۰ میلیون سلسیوسی اتفاق می‌افتد که باعث می‌شود دتریوم باردار و اجزای تریتریوم با آزادسازی مقدار زیادی انرژی با هم ترکیب شوند.

این اجزا به طور عادی یکدیگر را دفع می‌کنند و دمای زیادی برای غلبه بر نیروی دفع یاد شده مورد نیاز است. هدف تیم چینی پیش از ساخت یک راکتور کامل این است که به طور دقیق‌تری متوجه فرایند همجوشی هسته‌ای شوند.

راکتور‌های همجوشی هسته‌ای با راکتور‌های شکافت متفاوت هستند چرا که اولی هسته‌ها را با هم پیوند می‌زند و دیگری به جدا کردن هسته‌ها از هم می‌پردازد. یک راکتور همجوشی هسته‌ای لزوما نیازی به تولید دمای به شدت بالا ندارد، اما باید در دماهای بالا پایدار باشد.

این پروژه در صورت تحقق می‌تواند برای بشریت یک منبع انرژی ارزان قیمت و پاکیزه را به ارمغان بیاورد چرا که بر خلاف راکتور‌های هسته‌ای کنونی، زباله‌ی هسته‌ای تولید نخواهد کرد.

منبع:
Dailymail
برچسب ها

مطالب مرتبط

نگاهی به زندگی هاینریش هرتز؛ کاشف امواج رادیویی

هاینریش رودولف هرتز فیزیکدان آلمانی در طول حیات خود کشفیات متعددی را رقم زد و پاسخ برخی از مهمترین سوالاتی که پیش از او در حوزه فیزیک مطرح شده بود را یافت. با این حال معمولاً تنها به اثبات مسائل می پرداخت و کار بیشتر را به سایر دانشمندان واگذار می کرد. هرتز موفق شده بود وجود... ادامه مطلب

ویدیویی کوتاه از سخنان به یاد ماندنی استیون هاوکینگ [تماشا کنید]

استیون هاوکینگ، فیزیکدان و کیهان شناس مشهور در 23 اسفند ماه در سن 76 سالگی در گذشت. به یاد این دانشمند، دانشگاه کمبریج ویدیویی از صحبت های به یاد ماندنی او در جشن تولد 75 سالگی اش را منتشر کرده است. او از هیجان خود درباره قوانین کیهان که ما انسان ها را کنترل می کنند... ادامه مطلب

چگونه اولین تصویر سیاهچاله، نظریه اینشتین را تأیید کرد

آلبرت اینشتین در سال 1915 با ارائه نظریه نسبیت عام خود، درک بشر از فیزیک را متحول کرد و با توصیف روابط بین فضا، زمان، گرانش و ماده، منجر به پیش بینی وجود پدیده هایی شد که تا سال ها بعد اثبات و تعریف آنها ممکن نبود. سیاهچاله یکی از این پدیده های کیهانی است که... ادامه مطلب

فیزیکدانی که با شلیک به خود نحوه حرکت گلوله در زیر آب را به نمایش گذاشت [تماشا کنید]

«آندریاس ویل» نام فیزیکدان پر دل و جراتی است که به شدت به قدرت علم فیزیک ایمان دارد و برای نمایش این اعتماد، داخل استخر رفته و به خودش تیراندازی می نماید. همان طور که می توانید در ویدئوی زیر مشاهده نمائید، او داخل استخر رفته و طوری می ایستد که سرش از آب بیرون باشد.... ادامه مطلب

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x