رژه نخستین اسکادران‌های عملیاتی اف 35 با ارزش بیش از  3 میلیارد دلار

رژه نخستین اسکادران‌های عملیاتی اف 35 با ارزش بیش از 3 میلیارد دلار

پس از سالها تأخیر در تولید و بروز انتقادات شدید نسبت به افزایش سرسام آور هزینه های پروژه، ارتش آمریکا بالاخره جدیدترین جنگنده چند منظوره خود «اف ۳۵» را از کمپانی لاکهید مارتین تحویل گرفت و برای نمایش دستاورد جدید، ۳۶ فروند F-35A را در قالب دو اسکادران ۳۸۸ و ۴۱۹ به نمایش گذاشت.

رژه اسکادران های اف ۳۵ روی باند فرودگاه علاوه بر ایجاد یک تصویر زیبا و قدرت نمایانه، بیش از ۳ میلیارد دلار ارزش مالی را نشان می دهد که به ازای قیمت حدودی ۹۰ میلیون دلار برای هر فروند، تقریباً معادل ۳ میلیارد و ۲۴۰ میلیون دلار خواهد شد. برای مقایسه بد نیست بدانید که بمب افکن رادارگریز B2 Spirit که تنها ۲۱ فروند از آن ساخته شده، قیمتی بیش از ۲ میلیارد دلار به ازای هر فروند دارد.

B2 Spirit

اسکادران های ۳۸۸ و ۴۱۹ نخستین گروه های پروازی عملیاتی اف ۳۵ در آمریکا هستند که از نسخه A بهره برده و در نمایش اخیر، تنها طی ۱۱ دقیقه تمام جنگنده های خود را به پرواز درآوردند.

جنگنده چند منظوره اف ۳۵ در سه نسخه تولید خواهد شد

لازم به ذکر است که جنگنده-بمب افکن اف ۳۵ در سه نسخه تولید خواهد شد که نسخه A، کوچک ترین و ارزان ترین مدل بوده و برای نیروی هوایی در نظر گرفته شده است. از سوی دیگر جنگنده F-35B که از شهرت بیشتری برخوردار بوده و در آثار هالیوودی بیشتر نمایش داده می شود، گونه کوتاه خیز-عمود نشین (STOVL) اف ۳۵ است که برای عملیات های ضربتی تفنگداران دریایی آمریکا طراحی شده و می تواند از باندهای بسیار کوتاه پرواز کند و به صورت عمودی فرود بیاید.

البته باید در نظر داشت که استفاده از قابلیت پرواز عمودی، مصرف سوخت جنگنده را به شدت افزایش داده و در نتیجه از برد عملیاتی و سلاح های قابل حمل آن می کاهد.

اف 35
رژه اسکادران های ۳۸۸ و ۴۱۹ نیروی هوایی آمریکا

در نهایت نسخه C را داریم که از برادران خود اندکی بزرگتر بوده و با بالهای تا شونده، برای استفاده روی ناوهای هواپیمابر نیروی دریایی آمریکا طراحی شده است. در ضمن این نمونه توانایی حمل تسلیحات بیشتری را خواهد داشت و اغلب برای تهاجم به اهداف استراتژیک مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

گفتنی است پس از افزایش هزینه های پروژه اف ۳۵ تا رقم ۱.۵ تریلیون دلار و خروج بعضی از شرکا (مانند کانادا) از طرح، کمپانی لاکهید مارتین قول داده با انجام برخی اصلاحات، از جمله تعویض پردازنده اصلی با نمونه ای که ۲۵ برابر سریع تر اما ۴ برابر ارزان تر است، قیمت نهایی هر فروند F-35A را برای مشتریان به صورت میانگین تا ۸۰ میلیون دلار کاهش دهد.

نظرات ۶
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato