ابداع روشی تازه برای نامرئی شدن توسط پژوهشگران اسپانیایی

تحقیقات تازه ای که در دانشگاه اسپانیا پیرامون موضوع نامرئی شدن انجام گرفته به نتایج خوبی رسیده و دانشمندان اعلام کرده اند که از پتانسیل کافی برای تحقق این امر برخوردار است.

نتایج این تحقیق که توسط تیمی به سرپرستی آلبرتو سرنا و لوئیس مولینا از دانشگاه Extremadura اسپانیا انجام شده، اخیرا در نشریه نیچر تحت عنوان «فیلتر چندلایه همگن دی الکتریک برای نامرئی سازی الکترومغناطیسی» منتشر شده است.

تیم محققان در این مقاله به توصیف روشی پرداخته اند که به لطف آن اشیاء می توانند با استفاده از فیلترهای حساس به نور نامرئی شوند. برای این منظور لازم است لایه هایی از نوعی ماده خاص را به بخش های داخلی یک شیء اضافه نمود که این لایه ها نیز واکنش های الکتریکی خاصی به نور نشان می دهند تا در نظر مخاطب نامرئی جلوه کنند.

تور کیش

وضعیت فعلی تحقیقات در زمینه نامرئی سازی امیدوار کننده است اما آخرین کشف در این زمینه در واقع نوعی شنل نامرئی کننده بود که توسط تیمی از محققان دانشگاه دوک به سرپرستی دیوید اشمیت و همچنین تای جون کویی از دانشگاه جنوب شرقی نیانژین چین ابداع شد.

در آن زمان محققان باور داشتند که انسان در نزدیکی یک کشف بزرگ در دستکاری اپتیکال قرار دارد و به زودی می تواند اشیاء را با کمک این تکنولوژی نامرئی کند. با تمرکز گروه های مختلف از پژوهشگران روی این مساله بالاخره راهکارهای خوبی برای تحقق ایده نامرئی شدن ارائه گردید.

و اما تیم پژوهشگران اسپانیایی تصمیم گرفت که یکی از تکنیک های ارائه شده در این باره تحت عنوان plasmonic cloaking (نامرئی سازی امواج مایکروویو) را بهینه سازی نماید و شی خاصی را با کمک آن و بدون نیاز به شنل نامرئی نماید. برای این منظور آنها از فرایندی تحت عنوان لغو پراکندگی (یا  scattering cancellation) کمک گرفتند که در آن، دو شی نور را از سطح یکدیگر بازتاب می دهند به نحوی که هردویشان دیگر قابل رویت نباشند.

این روش البته پیچیدگی های خودش را دارد و در برهه کنونی نیز روی اشیائی با مقیاس کوچک اثربخش است اما پژوهشگران ابراز امیدواری کرده اند که به زودی به نتایج خوبی دراین باره دست پیدا کنند.

در سال ۲۰۰۶ میلادی که نخستین شنل نامرئی کننده به نمایش در آمد از فرضیات مطرح شده توسط یک محقق دیگر به نام جان پندری در ساختش کمک گرفته شده بود. کمی بعد پندری تحقیقات نظری اش در این باره را منتشر کرد و در ادامه به تیم اشمیت و کویی پیوست تا یک نمونه اولیه عملی از ایده اش بسازند.

خوشبختانه تاریخ تکرار می شود و فرضیات مطرح شده توسط تیم دانشمندان اسپانیایی الهام بخش فرد دیگری شد تا نمونه اولیه از ماشینی را بسازد که بخش های داخلی اشیاء را نامرئی می کند. اما دست آخر روش شنل بیرونی همچنان امیدوار کننده ترین متد برای این منظور حساب می شود. دست کم مقاله منتشر شده توسط کارشناسان اسپانیایی که این را می گوید.

این فیلتر نمی تواند جایگزینی برای شنل بیرونی باشد اما زمانی که استفاده از یک شی بیرونی تعامل میان هدف و محیط بیرونی را به دردسر بیاندازد می تواند روش خوبی برای نامرئی شدن باشد.

مطالب مرتبط

آمریکا به دنبال محدود کردن همکاری سازندگان تراشه با هواوی

مقامات ارشد آمریکایی قوانین جدیدی را پیشنهاد داده اند که در صورت تأیید توسط رئیس جمهور این کشور، هواوی را برای تأمین برخی تراشه ها در تنگنا قرار خواهند داد.بر اساس گزارش سایت رویترز، طبق قوانین جدید، شرکت های خارجی که از تجهیزات آمریکایی برای ساخت تراشه استفاده می کنند، پیش از فراهم کردن برخی... ادامه مطلب

گوگل برای مبارزه با کرونا بیش از 800 میلیون دلار کمک می‌کند

گوگل برای مبارزه با ویروس کرونا بیش از 800 میلیون دلار به شرکت ها و سازمان های بهداشتی اهدا می کند. این شرکت همچنین در هفته های آتی حداکثر 3 میلیون ماسک را به مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا (CDC) اهدا خواهد کرد.«سوندار پیچای»، مدیرعامل گوگل با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که این... ادامه مطلب

کاهش شدید آلودگی هوای کلانشهرهای اروپا به خاطر قرنطینه خانگی شهروندان

تصاویر ماهواره ای سازمان فضایی اروپا نشان دهنده افت قابل توجه سطح آلودگی هوا در سراسر شهرهای اروپایی است که به خاطر اقدامات قرنطینه ای در قاره سبز رخ داده است.دیتای جدید به دست آمده توسط ماهواره Copernicus Sentinel-5P نشان دهنده کاهش شدید تراکم نیتروژن دی اکسید بر فراز شهرهای بزرگ اروپاست. طبق اعلام سازمان فضایی... ادامه مطلب

محققان نوعی ترانزیستور نانو ساخته اند که ۱۰۰ برابر سریع تر از انواع فعلی است

محققان دانشگاه پلی تکنیک ایکول در لوزان سوئیس دستگاهی ساخته اند که ده برابر سریع تر از پرسرعت ترین ترانزیستورهای امروزی کار می کند. این دستگاه همچنین صد برابر سریع تر از ترانزیستورهای متداول مورد استفاده در کامپیوترهای موجود در بازار است. به گفته دانشمندان سوئیسی این دستگاه نانوسل فرایند دشوار تولید امواج تراهرتز را... ادامه مطلب

صدا و سیما: تبلیغ رایگان کسب‌وکارهای اینترنتی باعث سو شدن ما توسط توسکا می‌شود

در جلسه دیروز ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام شد که کسب‌وکارهای آنلاینی که برای مردم خدمات مختلفی نظیر تامین مایحتاج وسایل زندگی انجام می‌دهند باید از صدا و سیما به طور رایگان تبلیغ شوند تا مردم بیشتر آنها را بشناسند و از خدماتشان استفاده کنند؛ این پیشنهاد با مخالفت ضمنی مدیرعامل صدا و سیما... ادامه مطلب

تخفیفان با «دماسنج» به کمک کسب‌وکارهای متضرر از کرونا می‌آید

سایت تخفیفان در راستای مسئولیت اجتماعی و باهدف حمایت از کسب‌وکارهای آنلاین و آفلاین در شرایط شیوع ویروس کرونا از طرح «دماسنج» رونمایی کرده که در آن کسب‌وکارها می‌توانند به صورت رایگان تبلیغات کسب و کار خود را قرار دهند تا مردم ضمن آشنایی با آنها، بتوانند از خدماتشان بدون خروج از منزل استفاده نمایند.شیوع... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟