همه چیز درباره آیفون ۱۱

واکنش نامناسب رئیس جمهور به نامه قطعه سازان برای آزاد سازی قیمت خودرو

با گذشت قریب به شش ماه از آغاز تحریم های صنعت خودروسازی و نزدیک به یک سال از آغاز جهش قیمت ارز، هنوز تکلیف قیمت گذاری خودروهای داخلی مشخص نشده است و این مسئله حالا در حال تبدیل شدن به یک بحران تمام عیار است که می تواند ماهیت وجودی صنعت خودروسازی و قطعه سازی کشور را با مخاطره روبرو سازد.

دبیر انجمن قطعه ‌سازان راهکار اساسی حل مشکل صنعت قطعه ‌سازی کشور را آزادسازی قیمت خودرو اعلام کرد و گفت: اکثر قطعه‌ سازان به این اتفاق نظر رسیده اند که بخشی از مشکلات این صنعت با آزادسازی قیمت خودرو برطرف خواهد شد.

تلاش خودروسازان و قطعه سازان طی ماه های گذشته برای تطبیق نرخ محصولات خود با قیمت های جدید ارز هنوز به جایی نرسیده است و هر دو صنعت در معرض خطر ورشکستگی قرار گرفته اند.
مازیار بیگلو دبیر انجمن قطعه ‌سازان در رابطه با این جلسه گفت: این هم اندیشی با حضور بیش از 100 قطعه‌ ساز کشور برگزار شد که در آن به مشکلات متعدد فعالان این صنعت در تولید قطعه بیان شد.

خرید بلیط هواپیما

وی با بیان اینکه در حال حاضر شرایط تولید برای قطعه‌ سازان بسیار سخت است، افزود: قیمت تمام شده قطعه با توجه به افزایش قیمت ارز بسیار بالا رفته و از آن طرف خودروسازان قادر به پرداخت هزینه قطعات با قیمت‌ های بالا را ندارند .
دبیر انجمن قطعه‌ سازان راهکار اساسی حل مشکل صنعت قطعه‌ سازی کشور را آزادسازی قیمت خودرو اعلام کرد و گفت: اکثر قطعه‌ سازان به این اتفاق نظر رسیده اند که بخشی از مشکلات این صنعت با آزادسازی قیمت خودرو برطرف خواهد شد.

بیگلو با تأکید بر اینکه در حال حاضر بلاتکلیفی بازار قیمت خودرو باعث شده تا دلالان به سودهای قابل توجهی دست پیدا کنند، گفت:

اگر قیمت خودرو آزادسازی شود تأمین قطعات با سرعت بیشتری از سوی خودروسازان انجام و از طرف دیگر تیراژ قطعه نیز افزایش پیدا می کند.

این در حالیست که کمبود مواد اولیه و افزایش قیمت ها سبب شده قطعه سازان نتوانند برنامه های خود را در موعد مقرر به انجام برسانند و کسری قطعات خودروها در خط تولید همچنان ادامه دارد.

دبیر انجمن قطعه‌ سازان تصریح کرد: امروز قطعه‌ سازان در تأمین ارز آن هم از طریق شبکه نیما با مشکل روبرو هستند به نحوی که با زحمت و با تأخیر بسیار می‌ توانند بخشی از ارز مورد نیاز خود را دریافت کنند. در رابطه با ما به ‌التفاوت نرخ ارز هنوز هیچ گشایشی انجام نشده است.
وی تأکید کرد: در صورت استمرار این شرایط این صنعت امکان فعالیت نخواهد داشت.

تعدیل 50 الی 70 درصدی شاغلین شرکت های قطعه سازی

اما با گذشت چند هفته از ارسال نامه استمداد طلبی قطعه سازا، نایب‎رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌ساز خودرو درخصوص نامه سرگشاده اعضای این انجمن به رئیس‌جمهور در مورد چهار مشکل اساسی و مهم در این صنعت، اعلام کرد: «متاسفانه مطلع شدیم دفتر ریاست‎جمهوری- نه خود ایشان- نامه را به دفتر وزیر صنعت، معدن و تجارت فرستاده است.»

مهدی مطلب‌زاده با اشاره به این‎که اگر قرار بود وزارتخانه کاری انجام دهد تابه‌حال این اتفاق افتاده بود، گفت: «اما وزارتخانه همتی برای تغییر شرایط ندارد. به نظر می‌رسد در این شرایط یک‌سری ملاحظات مد نظر قرار دارد، درحالی که باید توجه داشت چنین ملاحظاتی می‌تواند به نابودی کل صنعت منجر شود.»

«آمار به دست‌آمده نشان می‌دهد همه شرکت‌ها بین 50 تا 70درصد نیروی انسانی و کار خود را از دست داده‌اند. در حالی که سرمایه واقعی یک صنعت، پرسنل و نیروی انسانی است که آموزش آن‎ها زمان برده و برای کسب تجربه عملی آن‎ها نیز هزینه‌های هنگفتی شده است. اما در این شرایط بسیاری از تولیدکنندگان ناچار نیروی انسانی فعال خود را تعلیق یا تعدیل کرده‌اند. نباید فراموش کرد که به خصوص کارگران، ضعیف‌ترین حلقه این زنجیره به‌شمار می‌روند که زودتر از همه هم حذف شده‌اند.»

قیمت خودرو

از اقدام رئیس‎جمهور متعجب شدیم

به نقل از دنیای خودرو؛ مطلب زاده با اشاره به این‎که رئیس‎جمهور در این زمینه برخورد بسیار نامناسبی داشتند، تاکید کرد: «انتظار می‌رفت با دریافت این نامه، آقای روحانی نسبت‌به موضوع حساس شوند. به‌خصوص این‎که اصلی‌ترین آسیب اتفاقات فعلی بر مساله اشتغال است و رئیس‎جمهور نیز همیشه شعارهایی مبنی‌بر حفظ و ایجاد اشتغال می‌دهند. البته موضوع اشتغال دغدغه همه است. چراکه از بین رفتن فرصت‌های شغلی امنیت اجتماعی را تهدید می‌کند. بر این اساس از این اقدام رئیس‎جمهور متعجب شدیم.»

بخش خصوصی  در حال از بین رفتن است

مهدی مطلب‌زاده با اشاره به لزوم تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی برای تغییر شرایط در صنعت خودرو توسط دولت، اظهار کرد: «باید پذیرفت امروز حجم قابل‌توجهی از خودروسازی کشور هنوز متعلق‌به دولت است. دولت همان‎طور که امروز برای جلوگیری از نارضایتی مردم، به بنزین یارانه می‌پردازد، ممکن است بخواهد به خودروسازان دولتی نیز یارانه بدهد. اما نباید فراموش کرد قطعه‌سازان در بخش خصوصی فعال هستند و توان زیان‌دهی ندارند. در غیر این صورت از بین خواهند رفت.»

به گفته وی، قیمت سایر مواداولیه و نهاده‌های تولید چندبرابر افزایش داشته و قطعه‌سازان برای تولید باید این هزینه‌ها را صرف کنند. درحالی که آن‎ها را مجبور می‌کنند محصول و تولیدات خود را با قیمت بسیار پایین عرضه کنند.

مطالب مرتبط

سیتروئن، چانگان و برلیانس، شرکای رسمی سایپا؛ برنامه های تازه سایپا برای افزایش تیراژ و کیفیت

چندین ماه پیش در مطلبی به سلطه فرانسوی ها در بازار خودرو کشورمان پرداخته بودیم.حالا سرانجام مذاکره برای واگذاری 50 درصد از سهام سایپا کاشان به سیتروئن (شریک تجاری پژو در گروه PSA) تایید شده است.در نشست خبری امروز مدیرعامل سایپا با اصحاب رسانه عنوان شد که مذاکرات نهایی با خودروسازان خارجی در حال انجام... ادامه مطلب

چرا خودروسازان نتوانستند فرمول 5 درصد زیر قیمت حاشیه بازار را اجرایی کنند

مجوز عرضه خودرو با قیمت 5 درصد کمتر از حاشیه بازار در شرایطی از سوی وزارت صمت به شرکت‌های خودروساز داده شد که به ‌نظر می‌رسد این شیوه قیمت گذاری خودرو چندان با اهداف مدنظر وزارت صنعت مبنی ‌بر تاثیرگذاری این روند بر سیر نزولی قیمت‌ها همخوانی نداشته است.یک کارشناس خودرو دلیل تاخیر خودروسازان در... ادامه مطلب

تامین امنیت سایبری؛ چالشی عظیم پیش روی صنایع خودروسازی جهان

با توجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی های ارتباطی، اتصال خودروها به همدیگر یکی از ایده هایی است که اخیرا شکل گرفته و خودروسازان قصد دارند در این حوزه بیشتر سرمایه گذاری کنند. با عملی شدن این ایده، اتومبیل های حاضر در خیابان ها در واقع به کامپیوترهایی متحرک تبدیل می شوند.همانند دستگاه های دیگری... ادامه مطلب

شرایط فروش خودروهای بی ام و مخصوص شهریور 98 اعلام شد [به روز رسانی]

نمایندگی رسمی عرضه بی ام و در ایران قیمت جدید محصولات این شرکت ویژه فروردین ماه 98 را منتشر نموده است. بر اساس لیست منتشر شده از سوی پرشیا خودرو قیمت بی ام و سری 3 مدل 2018، 1 میلیارد و 350 میلیون تومان می باشد و قیمت بی ام و سری 5 در تیپ... ادامه مطلب

عقب‌ماندگی قانون از فناوری؛ ارتباط نرخ بیمه شخص ثالث با سیلندر خودرو

چند روز قبل بیمه مرکزی ایران مثل هر سال حق بیمه پایه سالیانه انواع وسایل نقلیه را براساس تعداد سیلندر خودروها اعلام کرد.بر اساس اعلام بیمه مرکزی در سال جاری، وسایل نقلیه کمتر از چهار سیلندر 836 هزار تومان، پیکان، پراید و سپند 990 هزار تومان، سایر وسایل نقلیه چهار سیلندر یک میلیون و 163... ادامه مطلب

آغاز رکود تابستانی در بازار خودرو؛ انتظار خریداران برای کاهش بیشتر قیمت ها

در حال حاضر خریدار در بازار خودرو بسیار کم است. زمانی هم که خریدار نباشد، بازار تعلیق شده و قیمت‌ها کاهش می‌یابد. در واقع کسانی که طی ماه‌های گذشته به خاطر سوددهی بازار خودرو وارد این بازار شده بودند؛ خودروها روی دستشان مانده و قصد فروش دارند، اما خریداری وجود ندارد.فعالان بازار به مشتریان توصیه... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x