رییس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی ایران: نمی‌خواهیم خدشه‌ای به استارتاپ‌ها وارد کنیم

رییس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران در نشست خبری امروز این مجموعه تاکید داشت که آنها به هیچ وجه قصد ندارد خدشه‌ای به استارتاپ‌هایی همچون علی بابا وارد کنند و همچنین اعلام کرد که بر خلاف اخبار درز شده در رسانه‌ها، این انجمن موافق گرانفروشی نیست. «حرمت‌الله رفیعی» با اشاره به 50 هزار نیروی شاغل در بخش سنتی آژانس‌های هواپیمایی عنوان کرد که موقعیت شغلی این افراد بابت بعضی اقدامات سایت‌های بلیت فروشی آنلاین به خطر افتاده و باید توازنی در سیاست‌های فروش بلیت انجام شود.

این نشست خبری که با حضور اصحاب رسانه و برخی نمایندگان از استارتاپ‌های حوزه گردشگری برگزار شد با حضور چندتن از صاحبان آژانس‌های هواپیمایی وارد جو مناظره شد. «نیما قاضی» که مدیریت استارتاپ علی بابا را برعهده دارد، در برابر هجمه انتقادات صاحبان آژانس‌های گردشگری سنتی اینگونه پاسخ داد:

«علی بابا قصد دارد این کیک گردشگری را بزرگتر کند و به این صنعت جان تازه‌ای ببخشد. ما حتی برای اینکه بخش سنتی به مشکل نخورد، پلتفرمی را طراحی کردیم که صاحبان کسب‌وکارهای سنتی بتوانند در آن بلیت فروشی کنند. ما نمی‌خواهیم ماجرای تاکسی‌دارها و سرویس‌های حمل و نقل آنلاین پیش بیاید و این مشکلات تبدیل به دعوا شود بلکه قصد داریم به توافقی برسیم و کاری کنیم که همه راضی باشند. البته منظورمان از همه هم مردم است و هم صاحبان کسب‌وکارهای سنتی و خودمان.»

رحمت الله رفیعی در پاسخ به خبرنگار دیجیاتو به این مساله تاکید دارد که در هیچ جای دنیا با ظهور استارتاپ‌ها، بخش سنتی ضربه نخورده است. اظهار نظری که چندان درست به نظر نمی‌آید اما رفیعی و دیگر مسئولان انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران روی آن تاکید دارند. او همچنین به مساله کارمزدی که آژانس‌های فروش بلیت باید بگیرند اشاره می‌کند و اظهار دارد که استارتاپ‌ها در این زمینه تخلف انجام داده‌اند و کارمزدی کمتر یا حتی صفر درصد از مشتریان گرفته‌اند. او به دیجیاتو می‌گوید:

«این ماده قانونی از سال‌ها پیش توسط یاتا نوشته شده و در قراردادها با تمامی ایرلاین‌ها هم ذکر شده است. نمی‌شود یک مجموعه این کارمزد را به صفر برساند و یا سهم کمتری از آن بردارد چرا که برای همه این قانون یکسان است. یا اساسا باید این کارمزد حذف شود تا شرایط برابری برای همگان پیش بیاید و یا اینکه هر مجموعه‌ای، چه آنلاین و چه آفلاین، این رقم را کم کند با آن برخورد شود.»

انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی ایران

رفیعی تاکید دارد که این کارمزد سود آژانس‌های هواپیمایی ربطی به سود آنها ندارد و یک قانون لازم‌الاجراست. او همچنین گرانفروشی از طریق آژانس‌ها را امری نادرست تلقی می‌کند چرا که باور دارد قیمت بلیت‌ها توسط ایرلاین‌ها اعلام می‌شود و نه آژانس‌ها.

قاضی، مدیرعامل این مجموعه اما تاکید دارد برخلاف اظهارات انجمن، ماده قانونی حذف کارمزد در قرارداد تمامی شرکت‌های هواپیمایی نیست و در برخی از قراردادها بخصوص در هواپیمایی‌های بین‌المللی به آژانس اجازه داده شده که تخفیفاتی تا سقف 8 درصد هم به مشتریان داده شود.

«توحید علی اشرفی» مدیرعامل بازاریابی علی بابا نیز ضمن انتقاد نسبت به موضع‌های صورت گرفته با مجموعه آنها و دیگر بازیگران حوزه استارتاپ‌های گردشگری گفت:

«تمامی قیمت‌ها در علی بابا توسط یک سیستم هوشمند مدیریت می‌شود و ما دخالتی در نرخ قیمت‌ها نداریم. قیمت‌ها استعلام گرفته می‌شود و در سایت نمایش داده می‌شود. تکنولوژی و فناوری روی کار آمده و هزینه‌های بسیاری را کم کرده است و ما با استفاده از چنین فناوری‌های هوش مصنوعی توانستیم هزینه‌ها را کاهش داده و این هزینه را به جیب مردم ببریم.»

انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی ایران

رییس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران به مدارکی اشاره می‌کند که در دست آنها قرار داد و ثابت می‌کند که علی بابا در برخی مواقع ارزان‌فروشی و در برخی مواقع گران‌فروشی کرده است. مسئولان این سایت نیز باور داشتند که برای تک تک موارد می‌توان پاسخ مناسبی از سوی مجموعه‌شان صادر کرد و به شفافسازی این مدارک و پاسخگویی به آنها ابراز تمایل کردند.

صاحبان دفاتر فیزیکی فروش بلیت هواپیما که در این نشست خبری حضور پیدا کرده بودند، انتقادات تند و تیزی نسبت به مجموعه علی بابا کرده و برخی اقدامات آنها نارضایتی دیگر افراد حاضر در جلسه را ایجاد کرد؛ موضوعی که رفیعی در خاتمه نشست بابت آن از خبرنگاران عذرخواهی کرد ولی تاکید داشت که درب این جلسات رو به همه مردم باز است و باید حرف‌های آنها را شنید.

انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی ایران

موضوع تقابل کسب‌وکارهای سنتی و استارتاپی موضوعی نیست که مختص کشورمان باشد و سالهاست که در تمامی دنیا به جریان افتاده است. تاریخ نشان داده که هر بار با ورود استارتاپ‌ها به حوزه‌ای که بازیگران سنتی و قدیمی در آن جریان دارد و خدمات جذاب‌تری توسط آنان ارائه می‌شود، کسب‌وکارهای قدیمی واکنش نشان داده که معمولا حواشی خاصی به وجود می‌آورد. اما کاش با توجه به تجربه نه چندان جالب تاکسی‌های اینترنتی و سازمان تاکسیرانی، این کسب‌وکارها روی ارائه خدمات بهتر و نوین‌تر تمرکز کنند تا حذف و محدودیت بازیگران جدید.

انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران به چندین هزار نفری که در پنج هزار آژانس هواپیمایی داخل کشور اشاره می‌کند و از آنسو برخی کارشناسان باور دارند که میلیون‌ها نفری که از استارتاپ‌ها استفاده می‌کنند هم باید در نظر گرفت. در هر حال باید منتظر رسیدن به یک تعادل و تصامح بین این دو قشر در حوزه گردشگری بود؛ حوزه‌ای که می‌تواند در شرایط تحریم کشور بسیار مثمر ثمر واقع گردد و نباید از آن غافل ماند.

malltina

مطالب مرتبط

بیانیه مشترک MTN و ایرانسل: برنامه فوری برای خروج MTN از بازار ایران وجود ندارد

گروه MTN و ایرانسل با انتشار یک بیانیه خبری مشترک اعلام کردند که این گروه آفریقایی «هیچ برنامه قریب‌الوقوعی برای خروج از ایران ندارد». آخر هفته گذشته «راب شاتر» مدیرعامل MTN اعلام کرده بود که این گروه می‌خواهد فعالیت‌هایش را در قاره آفریقا متمرکز کند و به همین دلیل از خاورمیانه خارج خواهد شد. اما اکنون... ادامه مطلب

بررسی نماد «پرداخت»: آنچه درباره سهام شرکت به پرداخت ملت باید بدانید

پرداخت نام نماد شرکت به پرداخت ملت است که یکی از نمادهای ۱۸ گانه گروه رایانه در بازار دوم بورس ایران است. شرکت به پرداخت ملت به عنوان اسپانسر برخی از برنامه‌های تلویزیونی هم مطرح شده است. ارزش بازاری شرکت به پرداخت ملت در تیر ۹۹ بیش از ۷۶۰۰ میلیارد تومان با ۱ میلیارد و... ادامه مطلب

MTN‌ سهام خود را در گروه اسنپ می‌فروشد [بروز رسانی: پاسخ اسنپ]

به روز رسانی: ساعت ۲۱:۵۰ - ۱۹ مرداد: روابط عمومی اسنپ به دیجیاتو می‌گوید که شرکت MTN ایرانسل در حال حاضر قصد خروج از گروه سهام‌داران اسنپ را ندارد.با تصمیم گروه MTN برای خروج از ایرانسل و به طور کلی خروج از بازار خاورمیانه، این شرکت بزرگ مخابراتی اعلام کرده که قصد فروش سهام خود در گروه... ادامه مطلب

گزارش عملکرد شرکت سرمایه‌گذاری توسعه کارآفرینی بهمن: یک راهنمای جذب سرمایه برای استارتاپ‌ها

شرکت سرمایه‌گذاری بهمن گزارش جامعی از عملکرد خود و سرمایه‌گذاری‌هایش در استارتاپ‌ها منتشر کرد. این شرکت که توسط جمعی از فعالان کارآفرینی فناورانه و نوآورانه به وجود آمده، گزارشی از وضعیت عملکرد منتشر ساخته که می‌تواند رهنمون بسیاری از تیم‌ها برای آشنا شدن با پروسه سرمایه‌گذاری و حواشی آن باشد. در این گزارش درباره این... ادامه مطلب

فناوری تلفن همراه در ایران ۲۶ ساله شد

بیست‌وشش سال از زمانی که سیم کارت به دست شهروندان ایرانی رسید، سپری می‌شود. در مرداد سال ۷۳، اولین شبکه ارتباطی تلفن همراه با ظرفیت ۹۲۰۰ مشترک، توسط ۱۷۶ فرستنده و گیرنده در ۲۴ ایستگاه رادیویی در تهران راه‌اندازی شد.به طور دقیق‌تر باید گفت که شرکت ارتباطات سیار ایران ۱۹ مرداد ۱۳۷۳، با واگذاری ۴... ادامه مطلب

نحوه پنهان‌سازی شماره تلفن در اسنپ

ممکن است هر فردی به دلایل مختلف نخواهد شماره تلفن خود را در اختیار دیگران بگذارد، اما گاهی برای استفاده از اپلیکیش‌های مختلف این کار اجتناب‌ناپذیر است. اگر جزو آن دسته از کاربرانی هستید که شماره تلفن همراه را جزیی از اطلاعات شخصی خود قلمداد می‌کنید، می‌توانید از قابلیت «تماس امن» اسنپ استفاده کنید.روابط عمومی اسنپ... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟