توافق سازمان‌های جاسوسی غربی بر سر جلوگیری از رشد هواوی

مقام‌های ارشد اطلاعاتی آمریکا، بریتانیا، کانادا، استرالیا و نیوزلند طی نشستی اعلام نشده بر سر جلوگیری از رشد بیشتر هواوی به هر صورت ممکن توافق کرده اند.

اتحادیه اطلاعاتی این کشورها که «فایو آیز» نامیده می شود، سابقه بسیار طولانی در شنود صوتی و رهگیری کاربران وب دارد. بر اساس اسناد افشا شده توسط «ادوارد اسنودن» این اتحادیه میلیون ها مکالمه را دنیا شنود کرده و حتی به مقررات داخلی کشورهای عضو نیز پایبند نیست.

اعضای این اتحادیه جاسوسی در خرداد ماه سال جاری طی نشستی در کانادا متعهد به ایجاد مانع بر سر راه هواوی شده اند. ظاهرا این کشورها به اسنادی مبنی بر مداخلات خارجی چین دست پیدا کرده و آنها را با ژاپن و آلمان به عنوان قدرت‌های اقتصادی مطرح به اشتراک گذاشته اند. فرانسه نیز در سطحی پایین تر در نشست های مذاکره بر سر  آنچه مداخلات خارجی چین خوانده شده، مشارکت داشته است. رشد جهانی هواوی

مدتی بعد از این برگزاری این جلسات مقامات امنیتی هر پنج کشور مذکور هشدار دادن در مورد وجود رابطه بین هواوی و دولت پکن و احتمال جاسوسی به نیابت از آنها را در دستور کار قرار دادند. برای مثال در آمریکا روسای سازمان های CIA, FBI و  NSA خواستار عدم استفاده از تجهیزات هواوی توسط شهروندان شدند.

خبر مربوط به این نشست در حالی رسانه ای شده که بین این جلسات و دستگیری منگ وانژو، مدیر ارشد مالی هواوی در تورنتو ارتباطاتی دیده می شود و این در حالی است که کانادا وجود هر گونه شائبه زد و بند سیاسی و تحت فشار بودن از سوی آمریکا را رد کرده است.

چند ماه پس از برگزاری این نشست ها اکنون تاثیر آنها بر کسب و کار بین المللی و رشد جهانی هواوی مشخص شده است. از یک سو شرکت مخابراتی فرانسوی Orange هرگونه کاربرد تجهیزات تولیدی هواوی در شبکه های ۵G فرانسه را کنار گذاشته و شرکت آلمانی Deutsche Telekom نیز از بررسی تحریم هواوی و خرید محصولات آن را خبر داده است.

علاوه بر این سافت بانک ژاپن به عنوان یکی از بزرگترین موسسات سرمایه گذاری فناوری دنیا نیز هفته گذشته اعلام کرد که احتمالا دیگر از تجهیزات هواوی استفاده نخواهد کرد.

نظرات ۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟