رئیس پژوهشکده پولی و بانکی: ما در فاز مطالعاتی و تحقیقاتی توسعه رمز ارز هستیم

نشست خبری هشتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت امروز در پژوهشکده پولی و بانکی با حضور «علی دیواندری» رئیس این پژوهشکده برگزار شد. هشتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت با موضوع «انقلاب بلاکچین» ۹ و ۱۰ بهمن ماه در مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد برگزار خواهد شد. به گفته دیواندری مهمترین هدف این همایش بحث و تبادل نظر در خصوص آخرین تحولات صنعت بانکداری الکترونیک است.

به گزارش دیجیاتو، دیواندری از حضور بانک‌ها، شرکت‌های آی تی، فین‌تک‌ها، استارت‌آپ‌ها و فرهیختگان علمی و دانشگاهی در این همایش خبر داد و در مورد اهداف این همایش گفت: «تبیین و بررسی روندهای صنعت بانکداری و پرداخت با استفاده از فناوری بلاکچین، تبیین و بررسی کلان روندهای بین المللی بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت، تبیین و بررسی تحولات ایجاد شده در حوزه فناوری اطلاعات با فناوری بلاک چین، بررسی و تبیین موانع و چالش‌های پیش روی صنعت بانکداری و پرداخت، تبیین و بررسی تحولات ایجاد شده در حوزه ارز رمزها و تبیین و بررسی فضای جدید کسب و کار مالی؛ از اهداف این همایش دو روزه هستند.»

همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت، چهار محور خواهد داشت. بر اساس گفته‌های دیواندری، محورهای این همایش دو روزه فناوری زنجیره بلوک و دفاتر توزیع شده، رمز ارزها، سامانه‌های پرداخت جایگزین، فناوری‌های مالی، پرداخت و بانکداری باز، تقلب، پولشویی، کلاهبرداری و روش‌های مقابله با آن و تحول دیجیتال هستند:

«قرار است در محور فناوری زنجیره بلوک و دفاتر توزیع شده به مسائلی مانند ماهیت فناوری، پیاده سازی‌ها و فناوری‌ها، چارچوب قانونی، خلاءهای مقررات گذاری و استانداردهای فنی و اجرایی کاربری دفاتر توزیع شده (DLT) پرداخته شود. به علاوه در این همایش تلاش می‌کنیم به این سوال پاسخ دهیم که این پول‌های دیجیتالی تهدیدی به شمار می‌روند یا اینکه مکمل پول‌های سنتی هستند، همچنین مسائل فقهی و شرعی و کاربری این رمز ارزها و چالش‌های قانونی آن بحث و بررسی خواهد شد.»

ارز رمز

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی محور دوم این همایش را رمز ارزها دانست که در آن مسائلی مانند انواع رمز ارزها، محیط‌های قانونی و مقرراتی، مسائل فقهی رمز ارزها، نهادهای مرتبط با رمز ارزها مانند صرافی‌ها و کاربری رمز ارزهای ملی، منطقه‌ای و جهانی بررسی خواهد شد.

دیوارنداری معتقد است که حوزه بلاک چین به صورت عام با ارز رمزها چالش‌هایی برای نظام بانکی ایجاد می‌کنند و به عنوان یک انقلاب این نظام را متحول خواهند کرد. همچنین مسائل مربوط به تجارت را تحت تاثیر قرار خواهند داد که این موارد در همایش بحث و بررسی خواهد شد:

«در محور سوم که سامانه‌های پرداخت جایگزین است، مسائلی مانند سامانه‌های پیام رسان جایگزین، سامانه‌های پرداخت منطقه‌ای و روش‌های نوین تسویه و پرداخت‌های تجاری به بحث گذاشته می‌شوند. در چهارمین محور که فناوری های مالی، پرداخت و بانکداری باز است نیز موضوعات مهمی همچون دستورالعمل سامانه های پرداخت، نسخه دوم (PSD2)، فناوری های مقرراتی (RegTech)، بانک پرداخت (Payment Bank) و فناوری مالی و مالیات به بحث گذاشته می‌شوند.»

به گفته دبیر هشتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت در محور پنجم که تقلب، پولشویی، کلاهبرداری و روش های مقابله با آن است، موضوعاتی از جمله احراز هویت قوی، تحلیل کلان داده‌ها، کاربردهای هوش مصنوعی در تشخیص و مقابله و حاکمیت داده بررسی می شوند.

ارز رمز

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی در جمع خبرنگاران تاکید کرد که باید ارز رمزهای ملی را جدی گرفت و اگر نگرانی در این باره وجود دارد باید به سمت مقررات گذاری حرکت کرد:

«فضای رمزارزها می‌تواند امکانات خوبی را برای ما ایجاد کند. این روزها بحث ایجاد رمزارز ملی مطرح است و نهادهای مختلف در حال کار روی آن هستند، ولی تاکنون به تصمیم مشخصی درباره آن نرسیده ایم. استفاده از این نوع ارزها می‌تواند بخشی از مشکلات کشور را حل کند. اما این تصور که با ارز رمزها می‌توان تحریم‌ها را دور زد، تصوری اشتباه است چرا که هنوز ارز رمزها محدود هستند و به علاوه بسیاری از طرفین تجاری ما در معاملات خود از ارز رمزها استفاده نمی‌‌کنند.»

دیواندری رمزارزها را واقعیت‌هایی دانست که وجود دارند و نمی‌توان آثار آن را از بین برد. به گفته او بسیاری از کشورها این نوع ارزها را به رسمیت شناخته و به سمت مقررات گذاری برای آنها حرکت کرده‌اند و ما هم باید واقعیت را بپذیریم و به سمت مقررات گذاری برای آنها حرکت کنیم:

«در حالی که دنیا به سمت تمرکززدایی در حال حرکت است، سیستم فناوری بانک ها در ایران به سمت تمرکزگرایی حرکت می کند. از سوی دیگر دانش ما درباره بلاک چین در حال زیاد شدن است و مقررات گذار با تحولاتی در تکنولوژی مواجه است و ما نباید آن را از دستور کار خارج کنیم.»

دیواندری در پاسخ به سوال دیجیاتو مبنی بر اینکه شرکت خدمات انفورماتیک اعلام کرده در حال توسعه ارز رمزی با پشتوانه ریال است که قابلیت استخراج هم ندارد. آیا این همان بانکداری الکترونیکی یا ریال الکترونیکی که در حساب خود داریم نیست؟ و آیا قرار است رمز ارز در حال توسعه از سمت پژوهکده هم همین طور باشد؟ گفت:

«من از جزئیات این موضوع اطلاع دقیق ندارم اما طبق آنچه که در خبرها خواندم آنها روی رمز ارزی کار می‌کنند که نمونه‌های آن توسط سایر کشورها ساخته شده‌است و کد هستند، قابلیت استخراج ندارند. پژوهشکده نیز در فاز مطالعاتی و تحقیقاتی است و ما نمی‌خواهیم رمز ارزی را به صورت مستقل منتشر کنیم. من اعتقاد دارم که کاری که در پژوهشکده انجام شده، زمانی می‌تواند عملیاتی شود که ما به رمز ارز ملی رسیده باشیم و بانک مرکزی بخواهد چنین ارزی را ارائه کند.»

دبیر هشتمین همایش بانکداری الکترونیک همچنین در پاسخ به سوال دیگر دیجیاتو درباره پشتوانه ارز رمز ملی، گفت: «ما هنوز در مرحله‌ای نیستیم که بتوانیم در مورد پشتوانه آن حرفی بزنیم.»

دیواندری در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه آیا قرار است موضع بانک مرکزی درباره رمزارزها تغییر کند یا نه، تاکید کرد اگر به واقعیت ها توجه نشود آنها خود را تحمیل خواهند کرد و بانک مرکزی هم باید مانند سایر نهادها واقعیت‌ها را بپذیرد.

مطالب مرتبط

بیانیه مشترک MTN و ایرانسل: برنامه فوری برای خروج MTN از بازار ایران وجود ندارد

گروه MTN و ایرانسل با انتشار یک بیانیه خبری مشترک اعلام کردند که این گروه آفریقایی «هیچ برنامه قریب‌الوقوعی برای خروج از ایران ندارد». آخر هفته گذشته «راب شاتر» مدیرعامل MTN اعلام کرده بود که این گروه می‌خواهد فعالیت‌هایش را در قاره آفریقا متمرکز کند و به همین دلیل از خاورمیانه خارج خواهد شد. اما اکنون... ادامه مطلب

بررسی نماد «پرداخت»: آنچه درباره سهام شرکت به پرداخت ملت باید بدانید

پرداخت نام نماد شرکت به پرداخت ملت است که یکی از نمادهای ۱۸ گانه گروه رایانه در بازار دوم بورس ایران است. شرکت به پرداخت ملت به عنوان اسپانسر برخی از برنامه‌های تلویزیونی هم مطرح شده است. ارزش بازاری شرکت به پرداخت ملت در تیر ۹۹ بیش از ۷۶۰۰ میلیارد تومان با ۱ میلیارد و... ادامه مطلب

MTN‌ سهام خود را در گروه اسنپ می‌فروشد [بروز رسانی: پاسخ اسنپ]

به روز رسانی: ساعت ۲۱:۵۰ - ۱۹ مرداد: روابط عمومی اسنپ به دیجیاتو می‌گوید که شرکت MTN ایرانسل در حال حاضر قصد خروج از گروه سهام‌داران اسنپ را ندارد.با تصمیم گروه MTN برای خروج از ایرانسل و به طور کلی خروج از بازار خاورمیانه، این شرکت بزرگ مخابراتی اعلام کرده که قصد فروش سهام خود در گروه... ادامه مطلب

گزارش عملکرد شرکت سرمایه‌گذاری توسعه کارآفرینی بهمن: یک راهنمای جذب سرمایه برای استارتاپ‌ها

شرکت سرمایه‌گذاری بهمن گزارش جامعی از عملکرد خود و سرمایه‌گذاری‌هایش در استارتاپ‌ها منتشر کرد. این شرکت که توسط جمعی از فعالان کارآفرینی فناورانه و نوآورانه به وجود آمده، گزارشی از وضعیت عملکرد منتشر ساخته که می‌تواند رهنمون بسیاری از تیم‌ها برای آشنا شدن با پروسه سرمایه‌گذاری و حواشی آن باشد. در این گزارش درباره این... ادامه مطلب

فناوری تلفن همراه در ایران ۲۶ ساله شد

بیست‌وشش سال از زمانی که سیم کارت به دست شهروندان ایرانی رسید، سپری می‌شود. در مرداد سال ۷۳، اولین شبکه ارتباطی تلفن همراه با ظرفیت ۹۲۰۰ مشترک، توسط ۱۷۶ فرستنده و گیرنده در ۲۴ ایستگاه رادیویی در تهران راه‌اندازی شد.به طور دقیق‌تر باید گفت که شرکت ارتباطات سیار ایران ۱۹ مرداد ۱۳۷۳، با واگذاری ۴... ادامه مطلب

نحوه پنهان‌سازی شماره تلفن در اسنپ

ممکن است هر فردی به دلایل مختلف نخواهد شماره تلفن خود را در اختیار دیگران بگذارد، اما گاهی برای استفاده از اپلیکیش‌های مختلف این کار اجتناب‌ناپذیر است. اگر جزو آن دسته از کاربرانی هستید که شماره تلفن همراه را جزیی از اطلاعات شخصی خود قلمداد می‌کنید، می‌توانید از قابلیت «تماس امن» اسنپ استفاده کنید.روابط عمومی اسنپ... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟