رئیس پژوهشکده پولی و بانکی: ما در فاز مطالعاتی و تحقیقاتی توسعه رمز ارز هستیم

نشست خبری هشتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت امروز در پژوهشکده پولی و بانکی با حضور «علی دیواندری» رئیس این پژوهشکده برگزار شد. هشتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت با موضوع «انقلاب بلاکچین» ۹ و ۱۰ بهمن ماه در مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد برگزار خواهد شد. به گفته دیواندری مهمترین هدف این همایش بحث و تبادل نظر در خصوص آخرین تحولات صنعت بانکداری الکترونیک است.

به گزارش دیجیاتو، دیواندری از حضور بانک‌ها، شرکت‌های آی تی، فین‌تک‌ها، استارت‌آپ‌ها و فرهیختگان علمی و دانشگاهی در این همایش خبر داد و در مورد اهداف این همایش گفت: «تبیین و بررسی روندهای صنعت بانکداری و پرداخت با استفاده از فناوری بلاکچین، تبیین و بررسی کلان روندهای بین المللی بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت، تبیین و بررسی تحولات ایجاد شده در حوزه فناوری اطلاعات با فناوری بلاک چین، بررسی و تبیین موانع و چالش‌های پیش روی صنعت بانکداری و پرداخت، تبیین و بررسی تحولات ایجاد شده در حوزه ارز رمزها و تبیین و بررسی فضای جدید کسب و کار مالی؛ از اهداف این همایش دو روزه هستند.»

همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت، چهار محور خواهد داشت. بر اساس گفته‌های دیواندری، محورهای این همایش دو روزه فناوری زنجیره بلوک و دفاتر توزیع شده، رمز ارزها، سامانه‌های پرداخت جایگزین، فناوری‌های مالی، پرداخت و بانکداری باز، تقلب، پولشویی، کلاهبرداری و روش‌های مقابله با آن و تحول دیجیتال هستند:

«قرار است در محور فناوری زنجیره بلوک و دفاتر توزیع شده به مسائلی مانند ماهیت فناوری، پیاده سازی‌ها و فناوری‌ها، چارچوب قانونی، خلاءهای مقررات گذاری و استانداردهای فنی و اجرایی کاربری دفاتر توزیع شده (DLT) پرداخته شود. به علاوه در این همایش تلاش می‌کنیم به این سوال پاسخ دهیم که این پول‌های دیجیتالی تهدیدی به شمار می‌روند یا اینکه مکمل پول‌های سنتی هستند، همچنین مسائل فقهی و شرعی و کاربری این رمز ارزها و چالش‌های قانونی آن بحث و بررسی خواهد شد.»

ارز رمز

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی محور دوم این همایش را رمز ارزها دانست که در آن مسائلی مانند انواع رمز ارزها، محیط‌های قانونی و مقرراتی، مسائل فقهی رمز ارزها، نهادهای مرتبط با رمز ارزها مانند صرافی‌ها و کاربری رمز ارزهای ملی، منطقه‌ای و جهانی بررسی خواهد شد.

دیوارنداری معتقد است که حوزه بلاک چین به صورت عام با ارز رمزها چالش‌هایی برای نظام بانکی ایجاد می‌کنند و به عنوان یک انقلاب این نظام را متحول خواهند کرد. همچنین مسائل مربوط به تجارت را تحت تاثیر قرار خواهند داد که این موارد در همایش بحث و بررسی خواهد شد:

«در محور سوم که سامانه‌های پرداخت جایگزین است، مسائلی مانند سامانه‌های پیام رسان جایگزین، سامانه‌های پرداخت منطقه‌ای و روش‌های نوین تسویه و پرداخت‌های تجاری به بحث گذاشته می‌شوند. در چهارمین محور که فناوری های مالی، پرداخت و بانکداری باز است نیز موضوعات مهمی همچون دستورالعمل سامانه های پرداخت، نسخه دوم (PSD2)، فناوری های مقرراتی (RegTech)، بانک پرداخت (Payment Bank) و فناوری مالی و مالیات به بحث گذاشته می‌شوند.»

به گفته دبیر هشتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت در محور پنجم که تقلب، پولشویی، کلاهبرداری و روش های مقابله با آن است، موضوعاتی از جمله احراز هویت قوی، تحلیل کلان داده‌ها، کاربردهای هوش مصنوعی در تشخیص و مقابله و حاکمیت داده بررسی می شوند.

ارز رمز

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی در جمع خبرنگاران تاکید کرد که باید ارز رمزهای ملی را جدی گرفت و اگر نگرانی در این باره وجود دارد باید به سمت مقررات گذاری حرکت کرد:

«فضای رمزارزها می‌تواند امکانات خوبی را برای ما ایجاد کند. این روزها بحث ایجاد رمزارز ملی مطرح است و نهادهای مختلف در حال کار روی آن هستند، ولی تاکنون به تصمیم مشخصی درباره آن نرسیده ایم. استفاده از این نوع ارزها می‌تواند بخشی از مشکلات کشور را حل کند. اما این تصور که با ارز رمزها می‌توان تحریم‌ها را دور زد، تصوری اشتباه است چرا که هنوز ارز رمزها محدود هستند و به علاوه بسیاری از طرفین تجاری ما در معاملات خود از ارز رمزها استفاده نمی‌‌کنند.»

دیواندری رمزارزها را واقعیت‌هایی دانست که وجود دارند و نمی‌توان آثار آن را از بین برد. به گفته او بسیاری از کشورها این نوع ارزها را به رسمیت شناخته و به سمت مقررات گذاری برای آنها حرکت کرده‌اند و ما هم باید واقعیت را بپذیریم و به سمت مقررات گذاری برای آنها حرکت کنیم:

«در حالی که دنیا به سمت تمرکززدایی در حال حرکت است، سیستم فناوری بانک ها در ایران به سمت تمرکزگرایی حرکت می کند. از سوی دیگر دانش ما درباره بلاک چین در حال زیاد شدن است و مقررات گذار با تحولاتی در تکنولوژی مواجه است و ما نباید آن را از دستور کار خارج کنیم.»

دیواندری در پاسخ به سوال دیجیاتو مبنی بر اینکه شرکت خدمات انفورماتیک اعلام کرده در حال توسعه ارز رمزی با پشتوانه ریال است که قابلیت استخراج هم ندارد. آیا این همان بانکداری الکترونیکی یا ریال الکترونیکی که در حساب خود داریم نیست؟ و آیا قرار است رمز ارز در حال توسعه از سمت پژوهکده هم همین طور باشد؟ گفت:

«من از جزئیات این موضوع اطلاع دقیق ندارم اما طبق آنچه که در خبرها خواندم آنها روی رمز ارزی کار می‌کنند که نمونه‌های آن توسط سایر کشورها ساخته شده‌است و کد هستند، قابلیت استخراج ندارند. پژوهشکده نیز در فاز مطالعاتی و تحقیقاتی است و ما نمی‌خواهیم رمز ارزی را به صورت مستقل منتشر کنیم. من اعتقاد دارم که کاری که در پژوهشکده انجام شده، زمانی می‌تواند عملیاتی شود که ما به رمز ارز ملی رسیده باشیم و بانک مرکزی بخواهد چنین ارزی را ارائه کند.»

دبیر هشتمین همایش بانکداری الکترونیک همچنین در پاسخ به سوال دیگر دیجیاتو درباره پشتوانه ارز رمز ملی، گفت: «ما هنوز در مرحله‌ای نیستیم که بتوانیم در مورد پشتوانه آن حرفی بزنیم.»

دیواندری در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه آیا قرار است موضع بانک مرکزی درباره رمزارزها تغییر کند یا نه، تاکید کرد اگر به واقعیت ها توجه نشود آنها خود را تحمیل خواهند کرد و بانک مرکزی هم باید مانند سایر نهادها واقعیت‌ها را بپذیرد.

مطالب مرتبط

کارگزاری مفید اپلیکیشن بامبو را منتشر کرد

کارگزاری مفید اپلیکیشن «بامبو» را در کافه بازار عرضه کرد. این اپلیکیشن می‌خواهد نقش یک مربی مالی را برای کاربران ایفا کرده و به آن‌ها برای سرمایه‌گذاری و رسیدن به اهداف مالی‌شان کمک کند.بامبو با رویکرد برنامه‌ریزی اختصاصی برای هر کاربر، موثرترین شیوه‌های سرمایه‌گذاری را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد. برای مثال تصور کنید که... ادامه مطلب

۱۰ شخصیت برجسته که بازار ارزهای مجازی را به شکل امروزی درآوردند

اگرچه ارزهای دیجیتالی براساس تکنولوژی بلاک‌چین توسعه یافته‌اند -یعنی جایی که هر مبادله مالی در آن با ارقامی درهم اما دقیق رمزگذاری شده- افراد فعال در این صنعت کماکان خلاقیت به خرج می‌دهند. این متخصصین با پیشینه‌هایی متفاوت از راه می‌رسند؛ یک نفر ممکن است از کار توسعه‌دهندگی آمده باشد، یک نفر دیگر علم اقتصاد... ادامه مطلب

۱۰ ثروتمند اول دنیا مجموعا دو برابر تولید ناخالص داخلی ایران پول دارند

مجموع ثروت ۱۰ فرد ثروتمند دنیا از تولید ناخالص ملی ۸۵ کشور جهان بیشتر است. براساس دیتای به دست آمده توسط وبسایت Learnbonds.com ده فرد نخست جدول ثروتمندترین های دنیا مجموعا ۸۵۸.۱ میلیارد دلار ثروت دارند و نکته جالب آنکه این جدول در قُرق آمریکایی هاست.براساس گزارش اختصاصی صندوق بین المللی پول که در اکتبر سال... ادامه مطلب

هلدینگ مالی مفید اپلیکیشن «بامبو» را عرضه می‌کند؛ یک مربی مالی و مشاور سرمایه گذاری

«کارگزاری مفید» که از بزرگ‌ترین بازیگران در بازار سرمایه ایران است، به زودی اپلیکیشنی را به نام «بامبو» معرفی می‌کند. این اپلیکیشن قرار است مربی مالی و مشاور سرمایه‌گذاری افراد باشد و به کاربرانی که آگاهی و تخصص کافی برای فعالیت در بازار سرمایه را ندارند، به شکلی ساده کمک کند تا به اهداف مالی‌شان... ادامه مطلب

برای جلوگیری از پولشویی، تراکنش‌های غیر معمول کسب‌وکارهای اینترنتی بررسی می‌شود

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، از همکاری با بانک مرکزی به منظور جلوگیری از پولشویی در کسب‌و‌کارهای اینترنتی با اعلام هشدار برای «تراکنش‌های مالی غیر طبیعی» خبر می‌دهد.«فردوس حاتمی»، مدیر اجرایی ای‌نماد مرکز تجارت توسعه الکترونیکی در گفتگو با دیجیاتو عنوان می‌کند که آنها به منظور شفاف‌سازی هرچه بیشتر و پیشگیری از بروز برخی... ادامه مطلب

سازمان نصر: دولت بین صنعت ماینینگ و دیگر صنایع فرق می‌گذارد

نشست خبری سازمان نظام صنفی رايانه‌ای با هدف بررسی «مشكلات فعالان حوزه استخراج رمزارز در كشور» برگزار شد و در آن تاکید شد که دولت نباید فرقی بین فعالان حوزه رمزارز با دیگر فعالان صنعتی کشور بگذارد.رییس سازمان نظام صنفی رايانه‌ای کشور با اعلام این موضوع که رشد اقتصاد دیجیتال در دنیا فزون یافته و دولت... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟