چین بایکوت شد؛ حذف تجهیزات تولیدی هواوی و ZTE از مراکز آموزشی آمریکا

چین بایکوت شد؛ حذف تجهیزات تولیدی هواوی و ZTE از مراکز آموزشی آمریکا

چین بایکوت شد؛ حذف تجهیزات تولیدی هواوی و ZTE از مراکز آموزشی آمریکا

سال های سال است که هواوی و دیگر شرکت های فناوری چینی تجهیزات فنی مورد نیاز دانشگاه های آمریکا را در اختیارشان قرار می دهند و حامی مالی بسیاری از تحقیقات آکادمیک آنها می شوند. حالا اما در سایه خصومت ترامپ با چین، دانشگاه های آمریکا تصمیم گرفته اند که تا حد ممکن از این شرکت ها فاصله بگیرند.

البته در این بایکوت، دانشگاه های آمریکا تنها نیستند و همانطور که قبلا در خبرها خواندید دانشگاه آکسفورد هم اعلام کرده که دیگر از هواوی کمک مالی نمی پذیرد و در تازه ترین اقدام دانشگاه کالیفرنیا در برکلی نیز سیستم ویدیو کنفرانس هواوی را از تجهیزات مورد استفاده اش کنار گذاشته و ساختمان دیگر این دانشگاه در Irvine نیز تلاش می کند که تجهیزات صوتی-تصویری ساخت چین را از وسایل مصرفی اش حذف کند. ظاهرا دیگر دانشگاه های آمریکا نظیر دانشگاه ویسکانسین نیز مشغول بازنگری فهرست تامین کنندگان خود هستند.

این اقدامات در پاسخ به قانون مجوز دفاع ملی موسوم به NDAA صورت می گیرد که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پیشتر آن را تایید کرد و براساسش کلیه دریافت کنندگان بودجه از دولت فدرال آمریکا از کاربرد تجهیزات ارتباطی، سرویس های ضبط ویدیو و قطعات شبکه ساخته شده توسط هواوی یا ZTE منع می شوند.

اما در لیست سیاه دولت آمریکا برخی ارائه دهندگان محصولات صوتی و تصویری نظیر Hikvision، Hytera و Dahua Technology و شرکت های وابسته شان نیز به چشم می خورد.

مقامات آمریکایی نگران هستند که سازندگان تجهیزات چینی نوعی درب پشتی را در محصولات خود تعبیه کرده باشند که راه دسترسی ارتش چین و سازمان های دولتی این کشور را به اطلاعات محرمانه شان فراهم کند.

آنها ادعا می کنند تولید کنندگان چینی تجهیزات مخابراتی امکان جاسوسی دولت چین از کاربران و محققان غربی را فراهم نموده اند که دست اندر کار ساخت تکنولوژی های پیشرفته هستند.

البته اشاره کنیم که پکن و شرکت های چینی همواره این اتهامات را رد کرده اند. گفتنی است دانشگاه سندیگو نیز قبلا اعلام کرده که دست کم برای مدت شش ماه از پذیرش بودجه یا هرگونه توافق با هواوی، ZTE و دیگر شرکت های چینی سازنده محصولات صوتی و تصویری خودداری می کند.

براساس یک یادداشت داخلی که از این دانشگاه به دست آمده این مهلت در تاریخ ۱۲ فوریه به سر می رسد و در این تاریخ دانشگاه گزینه های پیش روی خود را مجددا از نو بررسی می کند.

مایکل فرانکلین سخنگوی این دانشگاه در همین رابطه گفته:

به دنبال بیشتر شدن آگاهی ها در این باره دانشگاه سندیگو این مهلت شش ماهه را مشخص کرده تا مطمئن شود که زمان کافی برای آغاز ارزیابی تجهیزات خود را در اختیار دارد و همزمان از عقد قرارداد و توافق هایی که ممکن است بعدها به واسطه قانون NDAA ملغی شوند نیز خودداری کند.

و اما آندسته از دانشگاه هایی که تا آگست سال ۲۰۲۰ فعالیت های خود را با این قانون هماهنگ نکنند در خطر محروم شدن از کمک های تحقیقاتی دولت آمریکا قرار خواهند گرفت.

بد نیست اشاره کنیم که برای استنفورد و برخی دیگر از دانشگاه های آمریکا هواوی بیشتر از یک فروشنده تجهیزات است. این شرکت ضمن حضور در برنامه های تحقیقاتی دانشگاه های یاد شده غالبا نقش اسپانسر را در ده ها دانشگاه آمریکا از جمله سندیگو، تگزاس و مریلند ایفا می کند.

در مورد قانون NDAA هم باید بگوییم که علاوه بر ممنوعیت کاربرد تجهیزات، درخواست تدوین قوانینی را دارد که همکاری های تحقیقاتی با چین و دیگر توافقات صورت گرفته میان دانشگاه های آمریکا و این کشور را محدود می کند.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل