دیجیاتو خبرنگار استخدام می‌کند

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی: بانک‌ها برای دریافت کارمزد سرویس جدیدی ارائه کنند

برنامه صندلی داغ در هشتمین همایش بانکداری الکترونیک با حضور «رضا قربانی» کارشناس حوزه ارزهای مجازی و «ناصر حکیمی» معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در روز نخست همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت برگزار شد.

در ابتدا برنامه رضا قربانی این موضوع را مطرح کرد که مدل‌های کسب‌وکار در حوزه فناوری‌های مالی بیمار است و ما با صنعتی مواجه هستیم که مسائلی مانند کارمزد دارد و هر روز مساله سمت بانک‌ها بیشتر حس می‌شود. این موضوع را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

ناصر حکیمی در پاسخ به این سوال توضیح داد که اوایل دهه هشتاد هزینه بانک‌ها برای پرداخت زیاد بود و برای رقابت سرویس‌ها را مجانی کردند و اگر سرویسی را رایگان کنید، پولی کردن آن غیرممکن خواهد شد:

«اگر هم بخواهید کارمزد بگذارید مقاومت اجتماعی شدیدی را شاهد خواهید بود. باید استراتژی دیگری داشته باشید، بانک‌ها از نظر درآمدی به شدت تحت فشار هستند و از نظر درآمدی زمان برای اینکه مردم بخواهند کارمزد بدهند گذشته است. شما باید روی سرویس‌های جدید کارمزد بدهید. این تنها راهکاری است که بانک‌ها می‌توانند از این شرایط نجات پیدا کنند.»

قربانی به ایده کارت اعتباری در هشت سال قبل اشاره کرد که امروز این موضوع فراموش شده است. معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی نیز در همین رابطه تاکید کرد که بانک‌ها پولی ندارند و این موضوع طبیعی است. به گفته او  بانک‌ها تنگنای مالی شدید دارند و باید دید که در چند سال آینده احتمال ارائه وام فرد به فرد روی پلتفرم‌های بلاکچین وجود دارد یا خیر؟ این موضوع محتمل است و باید شرایط را سنجید.

بانکداری الکترونیک

کارشناس حوزه ارزهای مجازی همچنین به موضوع استفاده از سکه و اسکناس اشاره کرد و حکیمی در پاسخ گفت:

«از سال ۱۳۹۰ وارد روندی شدیم که پرداخت الکترونیک به صورت انفجاری رشد کرد و تراکنش‌های خرد زیاد شد. البته از نظر منفعت سازمانی بانک مرکزی هم این موضوع مطلوب نیست. وقتی رفتار مردم تغییر می‌کند یعنی اتفاق خیلی مهمی افتاده که با هیچ اراده و سیاستی نمی‌توان آن را تغییر داد.»

حکیمی در پاسخ به سوال دیگر قربانی مبنی بر اینکه آیا ذی‌نفع بودن رگولاتور در این مساله تاثیر نداشته است، عنوان کرد که ما یک بنگاه خصوصی نیستیم. بانک مرکزی سرمایه کوچکی دارد که برای دولت است. دارایی عظیمی دارد که ناشی از بدهی به مردم است. بنابراین درآمد متعلق به همین‌هاست. بانک مرکزی به زیرساخت‌هایی نیاز دارد که اعمال حاکمیت از طریق آن انجام شود.

سوال بعدی برنامه صندلی داغ معطوف به کیف پول موبایلی بود. حکیمی به این موضوع اشاره کرد که ضوابط کیف پول در چارچوب پرداخت‌بان دیده شده است: «از نظر ما تراکنش زیر ۲۰ هزار تومان هزینه‌بر است و برای کاستن این هزینه‌ها باید بخشی از تراکنش‌ها را آفلاین کرد. این سیاست بانک مرکزی است اما نگرانی این است که کسانی که کیف پولی را معرفی می‌کنند وسوسه نشوند که از رسوب پول استفاده کنند و این تنها محدودیت است.»

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی همچنین درباره ارتباط بدنک مرکزی و اپراتورها عنوان کرد:

«ارتباط ما خوب است و ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد تومان سالیانه به آنها می‌دهیم. اما تنظیم ارتباط مهم است و ما برای آن تلاش کردیم دیدگاهمان را نزدیک کنیم. کمیسیون مشترکی بین دو رگولاتور ایجاد کرده‌ایم. کار مشترک مانند احراز هویت و سرویس‌های دولتی زیاد داریم و داریم از تقابل به تعامل می‌رسیم.»

مبحث ای‌پی‌آی پایان‌بخش این صندلی داغ بود. حکیمی درباره این موضوع اشاره کرد که ۱۰۰ درصد درباره این موضوع دغدغه وجود دارد. به گفته حکیمی این کار ضوابط خاص خود را دارد. دو موضوع مهم است، نخست سیاست‌نامه است که شرایط بانک برای طرف‌های سوم مشخص باشد: «ما اگر مقلد خوبی باشیم جلو می‌افتیم. در حال حاضر در حال نوشتن رگولاتوری مشابه PSD2 با مشارکت بانک‌ها هستیم.»

برچسب ها

مطالب مرتبط

ناهماهنگی نهاد‌ها مهم‌ترین دلیل عدم توسعه کارت شهروندی

چند وقتیست کارشناسان امور بانکداری الکترونیک به لزوم تجمیع پرداخت‌های خدمات شهروندی در یک کارت واحد صحبت می‌کنند. صحبت‌ها و طرح‌های ارائه شده همکاری و هماهنگی بانک‌ها و سازمان‌های مسئول را می‌طلبد. حال کارشناس دیگری در حوزه بانکداری با توضیح درباره مزیت‌های این طرح در آماردهی بهتر، از جزیره‌ای عمل کردن این ارگان‌ها انتقاد نموده... ادامه مطلب

پلیس فتا: 340 میلیون کارت اعتباری بانکی در دست مردم است

سرگرد میرزایی از بخش جرایم اقتصادی پلیس فتا در حاشیه نمایشگاه ایران تراکنش به تهدیدات حوزه بانکداری اشاره کرد و با مطرح کردن برخی از رایج‌ترین روش‌های کلاهبرداری در کشور نکات امنیتی را به مردم گوشزد کرد. به گفته میرزایی سودجویان از روش‌هایی چون فیشینگ، استفاده از ویروس‌ها و تروجان‌های قابل نصب در سیستم‌های رایانه‌ای،... ادامه مطلب

نحوه دریافت رمز دوم یکبار مصرف بانکی اعلام شد

یک‌بار مصرف شدن رمز دوم کارت‌های بانکی از ابتدای آذرماه امسال آغاز شده و رمزهای ثابت از خردادماه سال آینده حذف می‌شوند. «ناصر حکیمی» معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی ارائه این رمزها را با هدف کاهش‌جرایم مالی اعلام کرده و تاکید داشته که این مساله هزینه‌ای برای مردم نخواهد داشت.یکی از راه‌هایی که کلاه‌برداران اینترنتی برای... ادامه مطلب

کاهش سقف تراکنش‌های روزانه در اپلیکیشن‌های موبایلی به یک میلیون تومان

سقف نقل و انتقال روزانه پول (کارت به کارت) در نرم‌افزارهای پرداخت موبایلی از ۳ میلیون تومان به یک میلیون تومان کاهش یافت و درخواست‌های بیشتر از یک میلیون، خارج از حد مجاز اعلام می‌شوند. هرچند هنوز توضیح و دلیلی برای کاهش سقف تراکنش نرم‌افزارهای پرداخت تلفن همراه اعلام نشده است اما «مهدی عبادی» دبیر انجمن... ادامه مطلب

شرایط تسهیلات تمام بانک‌ها در یک نگاه

نزدیک شدن سال نو همیشه با دغدغه تامین بودجه برای خرید لوازم منزل، تعمیر خانه و هزاران مورد دیگر همراه است که عیدی و سنوات شب عید پاسخگوی آنها نیست. شاید برای بسیاری از مردم دریافت وام بانکی و تسهیلات بانکی بهترین گزینه باشد. منتها در بیشتر مواقع شهروندان زمان کافی برای بررسی تسهیلات تمامی... ادامه مطلب

کارت‌های اعتباری ایرانی، فقط برای کالای ایرانی

بانک مرکزی در حال بررسی طرح جدیدی از کارت‌های اعتباری است که بازهم برای خرید کالاهای ایرانی طراحی شده و برخلاف طرح شکست‌خورده دوره قبل قرار نیست از منابع خود بانک مرکزی استفاده کند. همچنین قرار است تامین منابع کارت‌های جدید صرفاً از منابع بانک‌های صادره باشد و نرخ سود بازپرداخت کمتری از سود رایج... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x