نگاهی به خاص ترین هواپیماهای غول آسای تاریخ

از اولین روزهای پرواز، بشر تلاش کرده سرعت و ابعاد هواپیما را افزایش دهد. در این مطلب به برخی از بزرگترین ها می پردازیم. البته باید اشاره کرد که هواپیماهای بزرگتری هم تولید شده اند اما این انتخاب بر اساس جذاب ترین ها بوده است.

هواپیمای باری

مقایسه ای ابعاد 4 نمونه از بزرگترین هواپیماهای جهان

کلیک کنید
هیوز H-4 هرکولس با بزرگترین طول بال

هواپیمای باری

دهانه بال: 97.54 متر

طول هواپیما: 66.65 متر

وزن خالی: 113،399 کیلوگرم

این هواپیما که توسط هاوارد هیوز، مهندس مشهور آمریکایی ساخته شده بود هنوز هم رکورد بلندترین طول بال در بین تمامی هواپیماهای پرواز کرده را در اختیار دارد. در ابتدا به عنوان نمونه اولیه ای از یک کشتی با قابلیت پرواز ساخته شد و 8 موتور ساخت پرت اند ویتنی R-4360 به آن نیرو می دادند.

هواپیمای ساخت شرکت هیوز تنها در یک آزمایش در سال 1947 از زمین بلند شد. قرار بود طی جنگ جهانی دوم به کار گرفته شود اما پروژه این هواپیما هیچ گاه تکمیل نشد. تخمین زده شده که در زمان ساخت هزینه ای 250 میلیون دلاری را به همراه داشته است.

آنتونوف An-225 مریا

هواپیمای باری

دهانه بال: 88.4 متر

طول هواپیما: 84 متر

وزن خالی: 285،000 کیلوگرم

هواپیمایی از دوران اتحاد جماهیر شوروی که یک وسیله نقلیه فوق سنگین به حساب می آید و رکوردی را هم با خود به همراه دارد. ناتو در دوران جنگ سرد این هواپیما را «Cossack» (به معنی قزاق) می نامید. اولین بار در سال 1988 از کی‌یف پایتخت اوکراین به مدت 74 دقیقه به پرواز درآمد.

An-225 تا امروز رکورد طولاتی ترین و سنگین وزن ترین هواپیمایی که از زمین برخواسته را حفظ کرده. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی تولید آنتونوف An-225 توسط اکراین از سر گرفته شد و همچنان به عنوان یک هواپیمای ترابری کاربرد دارد.

ایرباس A380-800؛ بزرگترین هواپیمای مسافربری جهان

هواپیمای باری

دهانه بال: 79.75 متر

طول هواپیما: 72.72 متر

وزن خالی: 277،000 کیلوگرم

این هواپیما به صورت دو طبقه طراحی شده و هدف از تولید آن کاهش ازدحام در قطب های هوایی مهم بود. از نظر تئوری می توند تا 850 مسافر را با خود حمل کند اما بیشتر برای 450 تا 550 مسافر تولید می شود.

اولین پرواز ایرباس A380 در سال 2005 انجام و در 2007 وارد خدمت شد. بزرگترین مشتری آن خطوط هوایی امارات بوده. به استثنای هواپیمایی امارات A380 فروش چندان مناسبی را تجربه نکرده است.

آنتونوف An-124؛ خواهر کوچک An-225

هواپیمای باری

دهانه بال: 73.3 متر

طول هواپیما: 68.96 متر

وزن خالی: 175،000 کیلوگرم

آنتونوف An-124 توسط همان شرکتی ساخته شده که An-225 را تولید کرده است. این هواپیما بزرگترین هواپیمای نظامی باری است و زمانی سنگین وزن ترین هواپیمای تولید انبوه جهان به حساب می آمد.

اولین پرواز در سال 1982 انجام شد و در 1986 خدمت خود را آغاز کرد. در دوران جنگ سرد، ناتو نام «Condor» را برایش انتخاب کرد. تا زمان توقف تولید در سال 2004، تعداد 55 فروند از آنتونوف An-124 تولید شد. اکنون نیروی هوایی روسیه و تعدادی از اپراتورهای باری از این هواپیما استفاده می کنند.

بوئینگ 8-747؛ آخرین در بین کلاسیک ها

هواپیمای باری

دهانه بال: 68.4 متر

طول هواپیما: 76.3 متر

وزن خالی: 220،128 کیلوگرم

از سال 2011 به خدمت رسانی مشغول است. و بر اساس طراحی کلاسیک سری 747 تولید شده. در مقایسه با مدل های قدیمی تر، 8-747 کشیده تر است و به بال و موتورهای جدید مجهز شده. علاوه بر این در مقایسه با اجداد خود بهینه تر عمل می کند.

اولین پرواز را در سال 2010 تجربه کرد و در دو نمونه تجاری عرضه شد: 8-747 مسافربری و مدل 8F باری. این هواپیما در حالی که در مقایسه با ایرباس A380 دهانه بال کوتاهتری دارد اما کشیده تر است.

لاکهید گلکسی C-5؛ 50 سال خدمت

هواپیمای باری

دهانه بال: 67.89 متر

طول هواپیما: 75.31 متر

وزن خالی: 172،371 کیلوگرم

گلکسی C5 در مقایسه با آنتونوف An-124 دهانه بال و وزن کمتری دارد اما کشیده تر است. از نظر طول، بزرگترین هواپیمایی نظامی باری در جهان به حساب می آید. اکنون به عنوان هواپیمایی برای عملیات استراتژیک بین قاره ای توسط نیروی هوایی ایالات متحده و انتقال محموله های عظیم به کار می رود.

اولین پرواز خود را در سال 1968 انجام داد و دو سال پس از آن به خدمت وارد شد. تاکنون در حدود 50 سال به نیروی هوایی ایالات متحده خدمت رسانی کرده است. گلکسی C-5 می تواند تا 5 هلیکوپتر آپاچی یا دو تانک M1 آبرامز را در خود جای دهد که در نوع خود بی نظیر است.

بوئینگ 747 دریم لیفتر؛ دومین ظرفیت باری بزرگ در دنیا

هواپیمای باری

دهانه بال: 64.4 متر

طول هواپیما: 71.68 متر

وزن خالی: 180،530 کیلوگرم

دریم لیفتر پس از ایرباس بلوگا XL در رتبه دوم بزرگترین بخش بار قرار می گیرد. با این حال در مقایسه با بلوگا XL، دهانه بال و طول بیشتری دارد و وزن آن هم بالاتر است. اولین بار در سال 2006 به پرواز در آمد و در 2007 هم خدمت خود را آغاز کرد. در کل 4 عدد از این هواپیما ساخته شد. 747 دریم لیفتر همچنین طویل ترین محفظه بار در بین هواپیماها را به خود اختصاص داده است.

بوئینگ B-52 استراتوفورترس

هواپیمای باری

دهانه بال: 56.4 متر

طول هواپیما: 48.5 متر

وزن خالی: 83،250 کیلوگرم

قطعاً هواپیماهایی با طول و دهانه بال بزرگتر هم تولید شده اند اما B-52 یک افسانه است. اولین پرواز خود را در سال 1952 تجربه کرد و در 1955 به خدمت وارد شد. از آن زمان همچنان به خدمت در نیروی هوایی ایالات متحده مشغول بوده. به عنوان یک بمب افکن و با قابلیت حمل میزان بالایی از محموله، یک هواپیمای با قابلیت تخریب بالا به حساب می آید.

بخش مرتبط با نگهدرای بمب ها می تواند تا 32 تن محموله را نگهداری کند. B-52 قابلیت حمل این محموله تا 14،080 کیلومتر بدون نیاز به سوختگیری را دارد. تاکنون 740 فروند از این هواپیما ساخته شده است.

توپولف Tu160؛ بزرگترین هواپیما با 2 برابر سرعت صوت

هواپیمای باری

دهانه بال: 55.7 متر

طول هواپیما: 54.1 متر

وزن خالی: 110،000 کیلوگرم

توپولوف 160 ابتدا در 1981 به هوا برخواست و یکی از خاص ترین هواپیماهای جهان بود. در 1987 وارد خدمت شد و به یکی از افسانه ای ها در دوران استفاده خود بدل شد. به عنوان یک بمب افکن استراتژیک طراحی شده و بزرگترین هواپیمای مافوق صوت، بزرگترین هواپیما با بال های متغیر و سنگین ترین با قابلیت دستیابی به دو برابر سرعت صوت در دنیا محسوب می شود. علاوه بر این سریع ترین بمب افکن در دنیا است.

تخمین زده می شود که اکنون 16 فروند از این هواپیما در نیروی هوایی روسیه به فعالیت مشغول باشند. ناتو توپولوف 160 را «بلک جک» نام گذاری کرد. در سال های اخیر، پس از 30 سال با فیس لیفت روبرو شده و نسخه جدید با نام  Tu-160M2 در سال 2017 رونمایی شد.

سوپر گوپی؛ هواپیمای مورد علاقه ناسا

هواپیمای باری

دهانه بال: 47.63 متر

طول هواپیما: 43.84 متر

وزن خالی: 46،039 کیلوگرم

مشابه با B-52، این هواپیما هم به دلیل خاص بودن در لیست قرار گرفته است. از اولین پرواز خود در سال 1965 تاکنون همچنان فعال است. تا کنون تنها 5 فروند در دو مدل از این هواپیمای باری ساخته شده. با توسعه ایرباس بلوگا، سوپر گوپی به مرور جایگزین شده البته همچنان مورد علاقه ناسا است.

ابعاد بزرگ سوپر گوپی برای انتقال اجزای فضاپیماها و راکت های ناسا عالی است و به نظر می رسد این هواپیمای باربری در آینده هم به خدمت رسانی ادامه دهد.

استراتولانچ

هواپیمای باری

دهانه بال: 117 متر

طول هواپیما: 73 متر

وزن خالی: 226،796 کیلوگرم

در انتها باید به استراتولانچ اشاره کرد که اگر موفق به پرواز شود می تواند هواپیمای با بزرگترین دهانه بال در تاریخ لقب بگیرد و H-4 هرکولس را از صدر به زیر بکشد.

پروژه این هواپیما توسط هم بنیانگذار مایکروسافت، پل آلن آغاز شده و طراحی آن خاص ترین در بین هواپیماها است. استراتولانچ از دو بدنه تشکیل شده که با یک بال عظیم الجثه به هم وصل شده اند. شرکت خصوصی سازنده این هواپیما قصد دارد از آن برای ارسال محموله ها به مدار زمین بهره ببرد. پرواز آزمایشی استراتولانچ قرار است در سال جاری میلادی انجام شود و سال 2020 هم برای آغاز پرتاب های تجاری در نظر گرفته شده است.

مطالب مرتبط

آیا تله پورت از لحاظ علمی امکان‌پذیر است؟

تله پورت یا انتقال آنی به نقطه‌ای دیگر، یکی از مهارت‌های هیجان‌انگیز به ظاهر ماورایی است که بشر در تلاش بوده آن را به فعلیت برساند. تماشای قابلیت‌هایی فرابشری مثل تله پورت در میان فیلم‌های هالیوودی چیز عجیبی نیست و این ویژگی‌ها به واسطه تکنولوژی روز دنیا مثل نقل و نبات در هالیوود دیده می‌شود.... ادامه مطلب

کشف آب در اتمسفر یک سیار‌ه‌ نزدیک به زمین

اخترشناسان رصدخانه «کک» هاوایی موفق به رصد آب در سیاره ای نزدیک به زمین شده اند. این سیاره که HR 8799 c نام دارد در فاصله ۱۷۶ سال نوری قرار دارد که بر اساس معیارهای فضایی نزدیک و در دسترس محسوب می شود. HR 8799 c سیاره ای با ابعاد عظیم است که ۷ برابر مشتری حجم... ادامه مطلب

الماس آبی چگونه شکل می گیرد؟

الماس را همه می شناسیم؛ ماده ای شفاف و به شدت سخت که حقایق جالبی را از زمین در دل خود جای داده است. برخلاف این باور عمومی که الماس ها در فرایندی جادویی از فشرده شدن زغال سنگ به دست می آیند، این ماده معمولاً ریشه در اعماق زمین دارد و بر اثر فوران... ادامه مطلب

دومین پرواز مبتنی بر موتور ویرجین گلکتیک با موفقیت انجام شد [تماشا کنید]

دیروز ویرجین گلکتیک کمپانی متعلق به ریچارد برانسون دومین آزمایش پرواز مبتنی بر موتور فضاپیمای خود را با موافقت به پایان رساند. ویرجین گلکتیک یک شرکت بریتانیایی و یکی از شرکت‌های فعال در صنایع گردشگری فضایی است که زیرمجموعه گروه ویرجین به حساب می آید. این پرواز بر فراز بیابان موهاوی، در جنوب غربی ایالات متحده انجام شده بود و فضاپیمای... ادامه مطلب

موش های فضانورد در راه ایستگاه فضایی بین المللی

ناسا در روز جمعه یک سر رباتیک را به واسطه راکت فالکونِ اسپیس اکس به ایستگاه فضایی بین المللی ارسال کرد. این راکت همچنین شامل 20 هم خانه جونده برای ساکنین ایستگاه فضایی بود. به گزارش وبسایت بیزینس اینسایدر محموله ارسالی ناسا شامل 20 موش دوقلو بود که خواهر/برادر آنها روی زمین ماندند تا به این... ادامه مطلب

تغییرات اقلیم به افزایش تلاطم ها در سفرهای هوایی منجر می شوند

اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که از تلاطم ها و تکان های شدید کابین هواپیما به هنگام سفرهای هوایی بیزارند، پس احتمالاً از نتیجه مطالعات انجام گرفته توسط دکتر «پائول ویلیامز» در دانشگاه ریدینگ شکّه خواهید شد. گفتنی است دکتر «پائول ویلیامز» با کمک ابر رایانه خود موفق شده تأثیرات تغییر اقلیم روی... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x