ابراز نگرانی دانشمندان از هوش مصنوعی ایلان ماسک

خالقان یک سیستم هوش مصنوعی انقلابی که می تواند خبر و داستان بنویسد و محتوایی تحت عنوان «متون دیپ فیک» بسازد اعلام کرده اند که به خاطر ترس از سوء استفاده‌های احتمالی، برخلاف روال همیشگی، نتایج تحقیقات خود در مورد این هوش مصنوعی خبرنویس را منتشر نخواهند کرد.

OpenAI همان شرکت تحقیقاتی غیرانتفاعی که توسط ایلان ماسک، رید هافمن و سم آلتمن حمایت می شود اعلام کرده که الگوی هوش مصنوعی خبرنویس آن به نام GPT2 به قدری خوب است و احتمال سوء استفاده از آن آنقدر بالاست که برخلاف رسم همیشگی تصمیم گرفته از انتشار کل نتایج تحقیقاتی مربوط به آن برای عموم خودداری نماید و از این طریق با فراغ بال بیشتری به بررسی پیامدهای این کشف تکنولوژیک بسیار مهم بپردازد.

هوش مصنوعی خبرنویس

GPT2 در اصل نوعی تولیدکننده متن است که می تواند انواع مختلف متون را تولید کند؛ از تعداد محدودی کلمه گرفته تا یک صفحه کامل و خالقانش حتی از آن خواسته اند که جملاتی را براساس پیش بینی هایش از آینده بنویسد. این سیستم مرزهای احتمالات را هم از نظر کیفیت خروجی و هم طیف وسیع مصارف بالقوه جابجا کرده است.

برای آموزش این سیستم هوش مصنوعی از ۱۰ میلیون مقاله استفاده شده است

به گفته خالقان GPT2 این هوش مصنوعی خبرنویس قادر است متونی قابل تامل را مطالق با سبک و سوژه ای که در اختیارش قرار می دهید بسازد و به ندرت ایرادات سیستم های هوش مصنوعی قبلی در آثار آن مشاهده می شود. یکی از مشکلات سیستم های هوش مصنوعی قبلی این بود که در میانه های کار موضوع اصلی نوشته را فراموش می کردند یا اینکه جملاتی طولانی با ترکیب بندی نادرست و عدم تطابق بار معنایی در بخش های مختلف جمله می ساختند.

به گزارش گاردین دانشمندان برای آزمایش سیستم طراحی شده نخست خط ابتدایی از رمان ۱۹۸۴ جورج اورول را در اختیارش قرار دادند:

یکی از روزهای سرد و روشن ماه اوریل بود و ساعت یک بعد از ظهر را نشان می داد.

در ادامه سیستم هوش مصنوعی OpenAI با تشخیص تن مبهم و آینده نگرانه و سبک رمان گونه مطلب آن را اینطور ادامه داد:

درون خودروی خود نشسته بودم و به سمت محل کارم در سیاتل حرکت می کردم. بنزین می زنم، سوئیچ را می چرخانم و حرکت می کنم. صرفا روزم را مدیریت می کنم. از حالا تا صد سال دیگر. در سال ۲۰۴۵ من معلم مدرسه یکی از مناطق روستایی در چین بودم و کارم را با تدریس تاریخ چین و تاریخچه علوم آغاز کردم.

هوش مصنوعی خبر نویس

آنها در ادامه نخستین پاراگراف های یکی از خبرهای نشریه گاردین در رابطه با برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) را در اختیار این هوش مصنوعی قرار دادند و متنی را از آن گرفتند که با نقل قولی از جرمی کوربین، اشاره هایی به مرز ایرلند و پاسخ هایی از سخنگوی نخست وزیر بریتانیا آغاز می شد و تمی کاملا سیاسی داشت.

یکی از پاراگراف های ارائه شده توسط این هوش مصنوعی خبرنویس اینطور بود:

یکی از سخنگویان ترزا می در پاسخ به درخواست های برای شفاف سازی گفت: نخست وزیر کاملا روشن کرده که خواستش ترک اتحادیه اروپا در سریع ترین زمان ممکن است و بعد از تایید این مساله در سخنرانی هفته گذشته ملکه، حالا در حال انجام مذاکرات برای اجباری کردن برگزیت است.

GPT2 از نگاه تحقیقاتی در دو حوزه تحول آفرین است:

  • نخست ابعادش که به گفته داریو آمودی سرپرست تیم تحقیقاتی OpenAI دوازده برابر بزرگ تر است و دیتاست مورد استفاده توسط آن نیز ۱۵ مرتبه نسبت به سیستم های رقیب گسترده تر است. این سیستم با کمک پایگاه داده ای بزرگی آموزش داده شده که حاوی ۱۰ میلیون مقاله بوده.
  • اما تحول دوم آنکه این سیستم نسبت به الگوهای متنی قبلی برای اهداف کلی تری نوشته شده. این سیستم قادر است کارهایی از قبیل ترجمه و خلاصه سازی را انجام دهد و تست های درک مطلب ساده را هم با موفقیت پشت سر بگذارد و از این لحاظ می توان گفت که نسبت به دیگر سیستم های هوش مصنوعی بهتر عمل می کند.

مطالب مرتبط

استفاده از الگوریتم های یادگیری ماشین برای پیش بینی حملات صرع

محققین دانشگاه ملبورن استرالیا و کمپانی IBM موفق به توسعه روشی شده اند که در آن با استفاده از الگوریتم های یادگیری ماشین در تحلیل امواج مغزی می توان به خوبی تشنج های حاصل از حمله های صرع را پیش بینی کرد.در روش مذکور کامپیوتر می تواند با آنالیز امواج مغزی و مطابقت آن با... ادامه مطلب

اریک اشمیت از دانشمندان ایرانی و پایان سردمداری آمریکا در هوش مصنوعی می گوید

اریک اشمیت رئیس هیئت مدیره آلفابت اخیراً هشدار داده که در آینده ممکن است آمریکا از رقابت با چین در زمینه هوش مصنوعی عقب بیفتد. او پیش بینی کرده که پیشتازی آمریکا در این زمینه تا 5 سال آتی ادامه خواهد داشت و پس از آن، چین سردمدار هوش مصنوعی در دنیا خواهد بود.اشمیت در... ادامه مطلب

هوش مصنوعی با موفقیت تبهکاران را از روی خصوصیات چهره شناسایی کرد

تلاش برای تشخیص ارزش های اخلاقی و شخصیتی افراد با استفاده از مشخصات ظاهری شان از جمله فعالیت هایی است که منشا آن به قرون نوزدهم و بیستم میلادی باز می گردد. البته در باب علمی بودن این قبیل فعالیت ها شبهات زیادی وجود دارد و بسیاری آن را بی پایه و اساس می دانند.با... ادامه مطلب

کمپانی Faraday Future از کارخانه جدید خود با هدف رقابت با تسلا پرده برداشت

کمپانی نام آشنای تولیدکننده خودرو، Faraday Future، اوایل سال جاری میلادی اعلام کرد که قصد دارد با سرمایه گذاری شخصی چینی و با بهره گیری از طراحان تسلا، بی ام دبلیو و فراری، به تولید اتومبیل الکتریکی جدید بپردازد. هنوز طرح های اولیه اتومبیل الکتریکی فارادی دیده نشده است اما انتظار می رود که در... ادامه مطلب

ایلان ماسک و دو راهی انتخاب میان تسلا و SpaceX

تسلا و SpaceX اگرچه تبدیل به دو شرکت آرمانی و مهم در دنیای تکنولوژی امروز شده اند اما شاید ندانید در سال ۲۰۰۸، هر دوی آنها تقریبا با ورشکستگی رو به رو بوده اند. در آن زمان هیچ کدام از کمپانی ها، هنوز محصولاتی آماده برای سودآوری نداشتند و نقدینگی بسیار کمی نیز در حساب بانکی... ادامه مطلب

ایلان ماسک، هوش مصنوعی را خطرناک تر از کره شمالی می داند

در حالی که اکثر مردم در آمریکا و سایر نقاط جهان نگران بالا گرفتن تنش بین ایالات متحده و کره شمالی هستند، مدیر عامل تسلا باز هم در مورد هوش مصنوعی هشدار می دهد.ایلان ماسک دیروز در توییتر و با اشاره به تهدید «کیم جونگ اون» برای حمله به کشور «گوام» اعلام کرد:اگر در مورد... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟