برندگان جوایز ملی تحول دیجیتال ایران مشخص شد

برندگان جوایز ملی تحول دیجیتال ایران مشخص شد

رویداد شب تحول دیجیتال ایران ۳۰ بهمن ماه توسط دانشگاه تهران در سالن همایش‌های بین‌المللی صدا‌و‌سیما برگزار شد. این رویداد در سه حوزه زبدگی دیجیتال، نوآوری دیجیتال و رهبری دیجیتال و در پنج سطح زبده دیجیتال، حرفه‌ای دیجیتال، رهسپار دیجیتال، جوینده دیجیتال و مبتدی دیجیتال برگزار و از شرکت‌هایی فعال در این حوزه‌ها، تقدیر شد.

جایزه سال تحول دیجیتال به شرکت «فناپ»، در بخش رهبری دیجیتال تندیس زرین به «شهاب جوانمردی» مدیر عامل شرکت فناپ، تندیس سیمین به «حمیدرضا مختاریان» مدیرعامل شرکت داده‌ورزی سداد و تندیس برنزین به «رحیم عبادی» رئیس موسسه آموزش عالی مهر البرز اهدا شد.

شب تحول دیجیتال

همچنین جایزه تندیس زرین در محور زبدگی به بانک ملت، تندیس سیمین شرکت فناپ و شرکت تجارت الکترونیکی ارتباط فردا و تندیس برنزین به سداد اعطا شد. شرکت فناپ، توسان و صندوق بیمه کشاورزی نیز به ترتیب در محور نوآوری دیجیتال برگزیده تندیس‌های زرین، سیمین و برنزین شدند.

در ابتدای مراسم «بابک سهرابی» رئیس دانشکده مدیریت دانشگاه تهران با بیان این موضوع که ما به دنبال مفهومی به نام تحول دیجیتال هستیم، گفت:

«سازمان‌ها از فناوری‌ها برای افزایش سرعت، بهبود عملکرد و وظایف استفاده کرده‌اند. از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸ فناوری‌ها به‌صورت بنیادین تغییرات شگرفی را در سازمان‌های ما ایجاد کرده‌اند. اینترنت ۴G و ۵G، شبکه‌های اجتماعی، علم داده، یادگیری ماشین، بزرگ‌داده‌ها و اینترنت اشیا از جمله آنها هستند. بسیاری از سازمان‌ها وقتی به ارزش افزوده لازم نمی‌رسند، علاقه آنها برای استفاده از فناوری کاسته می‌شود. در اواخر ۲۰۱۰ وقتی تکنولوژی ارزش افزوده را ایجاد نکرد، از مدل‌های بازطراحی سازمان‌ها استفاده شد. تحول دیجیتال به مفهوم بازطراحی متفکرانه مدل کسب‌وکار سازمان بر مبنای ارزش افزوده است.»

حفظ توازن استراتژی و عمل توسط سازمان‌ها

به گزارش راه پرداخت، «مهدی شامی زنجانی» مدیر علمی رویداد شب تحول دیجیتال نیز در سخنرانی خود، ضمن با اشاره به اینکه جایزه ملی تحول دیجیتال از سال ۱۳۹۵ آغاز شده است، عنوان کرد: «حقیقت این است که ما نهاد کسب‌وکاری رایج نیستیم بلکه به دنبال آموزش، فرهنگ‌سازی و ایجاد امکان مقایسه سازمان‌ها با متوسط صنعت هستیم. صنایع متنوعی پیام تحول دیجیتال را شنیده بودند و درگیر بحث شدند. این یعنی کشورمان خود را برای تحول دیجیتال آماده کرده‌اند. در این رویداد ما سه محور زبدگی دیجیتال، نوآوری دیجیتال و رهبری دیجیتال را در سازمان‌ها مورد بررسی قرار دادیم.»

شامی به ارائه درس‌آموخته‌هایی کلیدی از ممیزی بلوغ دیجیتال بیش از ۳۵ سازمان ایرانی پرداخت و گفت:

«خیلی از کسب‌وکارها غافلگیر شده‌اند، اما باید بدانیم هنوز ابتدای راه هستیم. تحول دیجیتال سفری بی‌پایان است نه یک پروژه. نگاه چابک و تجربه‌گری کلید موفقیت در تحول دیجیتال است. در این میان سازمان‌ها باید توازن میان استراتژی و عمل را حفظ کنند و مراقب باشند تب بالای تحول دیجیتال با گرفتن مشاوره‌های نادرست به تشنج تبدیل نشود. داشتن نقشه راه امری ضروری است و از سوی دیگر باید میان بعد فناورانه و رهبری دیجیتال توزان حفظ شود.»

به باور شامی زنجانی دو چالش حکمرانی دیجیتال در سازمان‌های ایرانی وجود دارد که یکی از آنها مشخص نبودن متولی تحول دیجیتال در سازمان و دیگری چالش ساختارهای سنگین آن است. شامی می‌گوید فرهنگ یک سازمان را رفتارهایی که در کف سازمان وجود دارد تعیین می‌کنند و برای فرهنگ‌سازی باید از خودسازی و سیستم‌سازی آغاز کرد.

مدیر علمی رویداد شب تحول دیجیتال با بیان اینکه رهبران دیجیتال شرط لازم و نه کافی برای موفقیت دیجیتال هستند، گفت: «در سازمان‌های پیشرو ابتدا رهبران و مدیران ارشد درگیر فناوری شده‌اند. ما با بحران جدی کمبود استعدادهای دیجیتال مواجهیم و با روش‌های سنتی هم نمی‌توان این استعدادها را جذب کرد.»

شامی اعتقاد دارد که مهارت‌های نرم تحول دیجیتال را باید جدی گرفت و چراکه نیاز به این مهارت‌ها در سراسر سازمان وجود دارد و نه واحد فناوری اطلاعات. او همچنین به ضرورت اقتصاد تجربه اشاره کرد و با مخاطب قرار دادن سازمان‌ها اظهار کرد:

«فراتر از مرزهای سنتی صنعت خود را هدف بگیرید و از مفهوم اکوسیستم غافل نشوید. صرف مستندسازی فرایندها نیز تعالی عملیاتی به بار نمی‌آورد. تحقیق و توسعه دیجیتال کار یک واحد خاص نیست. نظام تحلیل داده سازمان خود را مشخص کنید. به طور جدی به استارت‌آپ‌ها فکر کنید و لازم نیست سرمایه‌گذاری سنگین انجام دهید. فرهنگ یک سازمان را رفتارهایی که در کف سازمان وجود دارد تعیین می‌کنند. برای فرهنگ‌سازی باید از خودسازی و سیستم‌سازی آغاز کرد.»

ایران دیجیتال، از رؤیا تا واقعیت

پنل«ایران دیجیتال، از رؤیا تا واقعیت» دیگر برنامه رویداد شب تحول دیجیتال بود که مدیریت این پنل را «مهدی شیرمحمدی» قائم‌مقام مدیر پروژه تدوین سند ملی تحول دیجیتال برعهده داشت. در این پنل «مهدی محمدی» دبیر ستاد اقتصاد دیجیتال معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه قرار نیست ما چرخ را از اول بسازیم، گفت:

«ما درباره یک انتخاب صحبت نمی‌کنیم بلکه ما یک سرنوشت محتوم داریم. راهی در مسیر فناوری‌های سنتی برای ما نیست. اگر به فکر ۱۰ سال آینده نباشیم بدون شک با اقتصادی مواجه خواهیم بود که از اقتصادهای پیشرو عقب خواهد افتاد.»

در ادامه «مجید نیلی احمدآبادی» رییس دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران هم اظهار کرد که ما تحولاتی جدی در کشور داشته‌ایم و رویای تحول دیجیتال، ایرانی است که با استفاده از فناوری دیجیتال تغییرات جدی در تربیت نیروی انسانی داشته باشد و بتواند تحول فرهنگی در کشور ایجاد کند.

«مرتضی طاهری‌بخش» معاون فنی همراه اول با اشاره به اهمیت منابع سازمانی، ارتقای فرهنگ سازمانی، مدل‌های عملیاتی و مباحث مربوط به چابکی سازمان‌ها عنوان کرد:

«اتحادیه اروپا برای سال ۲۰۲۰، هشتاد میلیارد دلار برای اینترنت ۵G در نظر گرفته و در ایران هم باید رقم زیادی سرمایه‌گذاری شود.»

شب تحول دیجیتال

«امیر ناظمی» رییس سازمان فناوری اطلاعات هم گفت ما چشم‌اندازی برای جامعه داریم که دیجیتال بودن به آن کمک می‌کند. ناظمی با مطرح کردن این سوال که ما آینده ایران را چه‌طور می‌بینیم، گفت:

«ایران دیجیتال و آینده ایران دیجیتال جدا از هم نیستند. فناوری همان‌طور که می‌تواند به آرمان‌شهر کمک کند می‌تواند ما را به ویران‌شهر نزدیک کند. رسیدن به ایران دیجیتال، فرآیندی است که در آن باید توانمندی‌های اجتماعی ایجاد شود. مهم‌ترین شاخصی که ما در آن اشکال داریم، شاخص ارتباطات است. دیگر موضوع وضعیت رگولاتوری است که مناسب نیست. بخش دیگر شروع فعالیت کسب‌وکار است که ما وضعیت خوبی در آن نداریم.»

«محمود نیلی احمدآبادی» رییس دانشگاه تهران سخنران بعدی رویداد شب تحول دیجیتال، باور داشت که منابع محدود است و باید از ظرفیت‌ها به گونه‌ای استفاده شود که حال مردم را بهتر کنند؛ اولین قدم در این راستا ایجاد یک گفتمان ملی و همراهی تمام اقشار تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان است:

«موضوع دیجیتال امر جدیدی است و مفاهیمی است که به تجربه با آنها آشنا می‌شویم که البته کشور ما در تحول آن نقش محوری ندارد. یکی از راهکارهای ایجاد گفتمان دیجیتال برگزاری نشست‌هایی از این دست است تا از همفکری‌ها بهترین راه‌ها انتخاب شوند. دانشگاه‌ها به عنوان جایی که جریان‌سازی علمی می‌کنند در این زمینه مسئولیت زیادی دارند. ما همواره واردکننده مفاهیم و تکنولوژی بودیم. در داخل کشور هم چون همزمان با ورود تکنولوژی فرهنگ و قوانین را ایجاد نکردیم، آسیب‌های ورود تکنولوژی به ما زیاد بود.»

نیلی می‌گوید که باید در نوآوری هر محصول ایده داشته باشیم و بخشی از تحول باشیم نه واردکننده محصول. به گفته او شروع این امر مهم نیز وابسته به علم و دانش است و هیچ تحولی بدون پایگاه علمی رخ نخواهد داد: «هر حرکت پایدار و مستمری در کشور نیازمند علم است. برای خلق ثروت باید به نوآوری برسیم. تحول دیجیتال قطعاً فراتر از یک وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است و ابعاد گوناگونی را دربرمی‌گیرد. امیدوارم همه تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان به این زنجیره توجه کنند.»

گفتنی‌ست برندگان سومین جایزه ملی تحول دیجیتال ایران توسط ربات آلفای شرکت جی‌اس‌اس اعلام شدند. ضمن آنکه بانک انصار، شرکت جی‌اس‌اس، یکتانت و آپارات از حامیان این رویداد بودند.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato