دولت چین دست داشتن در پروژه ویرایش ژن نوزادان را پنهان می‌کند

دولت چین دست داشتن در پروژه ویرایش ژن نوزادان را پنهان می‌کند

اسنادی که به دست رسانه ها افتاده از احتمال دست داشتن دولت چین در پروژه مخفیانه ویرایش ژن نوزادان خبر می دهد که به امید کسب نوبل پزشکی صورت گرفته است.

آذر ماه امسال یک محقق چینی به نام Jiankui He مدعی شد که از طریق روش کریسپر DNA دو نوزاد را به گونه ای اصلاح کرده که آنها را در برابر ویروس HIV مقاوم می سازد. He نتیجه آزمایش های خود را در ژورنال های معتبر ارائه نکرد اما پس از انتشار خبر مربوط به ویرایش ژنتیکی دو نوزاد توسط محققان چینی، مراجع مختلف آن را محکوم کرده و از بازرسی دقیق این تحقیقات خبر داده اند.ویرایش ژن نوزادان

پس از بازخورد شدیدا منفی موسسات علمی دنیا دانشگاه علوم و فناوری «شنژن» که محل تحقیقات Jiankui He بود، با انتشار بیانیه ای این پروژه را محکوم کرده و از ماهیت تحقیقات He اظهار بی اطلاعی کرد. مقامات چینی نه تنها فعالیت های علمی این محقق را به حال تعلیق درآوردند بلکه وی را بازداشت خانگی کرده و از مجازات او و همکارانش خبر دادند.

حالا اما وب سایت پزشکی STAT به اسنادی دست یافته که نشان می دهد سازمان های دولتی چین و در راس آنها وزارت علوم این کشور احتمالا در تامین سرمایه این پروژه نقش داشته اند و به گفته برخی دانشمندان Jiankui He در واقع سپر بلای افراد بالادستی شده است. بر اساس اسلاید ارائه یکی از همکاران He، مدارک ثبت آزمایش های بالینی و فرم های رضایت بیماران؛ سرمایه پروژه از سوی وزارت علم و فناوری چین، دانشگاه علوم و فناوری جنوب (SUSTech) و کمیسیون نوآوری علم و فناوری شنژن (دولتی) تامین شده است.

از سوی دیگر وزارتخانه مذکور مدعی شد که سرمایه پرداختی آنها در پروژه ویرایش ژن انسان بکار نرفته است. STAT اما بر این باور است که احتمالا بودجه وزراتخانه چینی بدون اطلاع آنها در پروژه هزینه شده است. برخی از کارشناسان تاکید کرده اند که امکان اجرای چنین پروژه ای بدون اطلاع دولت چین ممکن نیست و حالا مقامات از He به عنوان سپر بلای خود استفاده می کنند.

آسوشیتدپرس هم به اسنادی دست یافته که نشان می دهد تعدادی از متخصصان برجسته از جمله «کریگ ملو» زیست‌شناس آمریکایی برنده جایزه نوبل از این پروژه مطلع بوده است. هنوز مشخص نیست که در صورت اثبات جرم He چه مجازاتی انتظار او را می کشد.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato