ایوان بلس؛ پادشاه افشاگران دنیای تکنولوژی از تجربیات خود می‌گوید

اگر افشاگری در کار نباشد، می توان گفت که خبرهای دنیای موبایل ها کسالت بار می شوند. خوشبختانه گروهی از افراد هستند که با منابع دخیل در صنعت گوشی های هوشمند در ارتباطند و اطلاعات دستگاه هایی که قرار است در آینده عرضه شوند را فاش می کنند. این اطلاعات حتی گاه چندین ماه پیش از معرفی رسمی افشا می شوند. وبسایت فون آرنا با یکی از مشهورترین افراد پشت پرده افشاگری ها مصاحبه کرده؛ ایوان بلس که حتماً بارها نامش را شنیده اید و باید گفت که عمده افشاگری هایش درست از آب در می آیند.

ایوان بلس که در توییتر با نام کاربری evleaks@ شناخته می شود برای حدود یک دهه است که بخش مهمی از هیجان پیش از عرضه موبایل ها به حساب می آید و در این سال ها در چندین نشریه فعالیت کرده است. اما حرفه او به عنوان افشاگر از سال 2012 آغاز شد؛ زمانی که حساب کاربری مشهور evleaks را راه اندازی کرد. از آن به بعد بود که شاهد افشاگری های متعددی از سوی او بودیم. در ادامه با بخشی از مصاحبه فون آرنا با ایوان بلس همراه باشید:

فون آرنا: پیش از اینکه در توئیتر با evleaks ظاهر شوی، برای وبسایت های انگجت و PocketNow کار می کردی. چرا شغلت به عنوان سردبیر را ترک کردی و به افشای فناوری روی آوردی؟ آیا این هدف تو برای انجام این کار در سطح حرفه ای بود یا صرفاً با گذر زمان اتفاق افتاد؟

ایوان بلس: «من در واقع افشاگری را از زمانی که در PocketNow سردبیر بودم شروع کردم اما این به تدریج رخ داد و «افشاگر شدن» هرگز تصمیم آگاهانه ای نبود.»

ایوان بلس

تصویری از ایستگاه نبرد ایوان بلس که نشان می دهد در پشت صحنه کارهایی که می کند چه می گذرد.

فون آرنا: آیا از سوی شرکت ها یا اشخاص به دلیل ارسال پستی تهدید شدی؟ یا شرکتی تلاش کرده رشوه پرداخت کند تا برای افشاگری نکردن در مورد آنها استثنا قائل شوی؟ مورد قابل توجهی از این تعاملات [به خاطرت می رسد]؟ (بدون اینکه نیاز باشد اسمی ببری).

ایوان بلس: «من هیچگاه به هیچ دلیلی توسط هیچ شرکتی تهدید نشدم. هیچ وقت هم به دلیل منع شدن از افشاگری، پولی به من پیشنهاد نشد. اکثراً سازنده های تجهیزات اصلی یا اپراتورها من را به حال خودم رها کرده اند.»

فون آرنا: افشاگری مورد علاقه خاصی داری؟ چه چیزی آن را خاص کرده؟

ایوان بلس: «داستانی که همیشه مورد علاقه من است و برخی ممکن است آن را به عنوان یک افشاگری در نظر بگیرند، مورد غیر مترقبه پیش از معرفی آیفون 4 اس است. در آن زمان فرض بر این بود که آیفون 5 نام خواهد داشت و با جستجو در گوگل در فلیکر به دنبال تصویری ثبت شده با یک آیفون نامشخص گشتم. با خوش شانسی یک تصویر وجود داشت؛ عکسی از یک بشقاب سوشی که توسط یک مهندس اپل ثبت شده بود و مکان جغرافیایی ثبت شده آن (Geotag) در قلب مقر کوپرتینو بود.»

ایوان بلس

فون آرنا: این طور گمان می ورد که تولید کننده ها معمولاً خودشان اطلاعات درز پیدا کرده را فراهم می کنند تا تحریکی ایجاد کنند. با توجه به تجربه تو آیا چنین چیزی معمول است؟

ایوان بلس: «قطعاً این اتفاق می افتد اما من نمی گویم که معمول است. این یک قانون سخت نیست اما عموماً هر چه کسب و کار یک شرکت گوشی هوشمند موفق تر باشد، احتمال دخیل شدن در افشای کنترل شده کمتر است.»

فون آرنا: به نظر تو کدام شرکت در حفظ اسرار توسعه [محصول] خود بهتر عمل می کند و کدام بدتر؟

ایوان بلس: «فکر نمی کنم موضوع خوب و بد باشد. همه شرکت ها می دانند چطور محصولاتشان را پیش از معرفی مخفی نگه دارند. تنها سوالی که باقی می ماند این است که آیا به اندازه کافی برای غافلگیری ارزش قائل می شوند که برنامه زمان بندی معرفی را با در نظر گرفتن آن تنظیم کنند؟»

ایوان بلس

فون آرنا: آیا مشهور بودن در اینترنت بر زندگی تو اثر گذاشته؟ آیا مردم در خیابان تو را می شناسند و می خواهند با تو دست دهند؟

ایوان بلس: «نه؛ تقریباً هیچ وقت. در واقع فقط همین اواخر بود که یک نفر که تصادفاً من را ملاقات کرده بود به من نزدیک شد: راننده پست فِدِکس ساختمان من.»

فون آرنا: اگر درگیر شدن در فناوری برایت یک گزینه نبود، برای گذران زندگی چه کار می کردی؟

ایوان بلس: «برای هر کسی که من را دنبال می کند این موضوع باید روشن باشد؛ (با خنده): یک کارشناس خبره سیاسی می شدم.»

فون آرنا: کدام ترند گوشی هوشمند است که اگر از بین برود خوشحال می شوی؟

ایوان بلس: «خداحافظ؛ حفره [نمایشگر] نفرت انگیز.»

ایوان بلس

فون آرنا: کدام تکنولوژی امروزی باعث می شود که بگویی" «واو» (شگفت زده شوی)؟

ایوان بلس: «قطعاً تاشوها یا رول شونده ها؛ من معتقدم که وقتی در نهایت شیشه های واقعی را با این فرم فاکتور ترکیب کنند قواعد بازی عوض خواهد شد».

فون آرنا: آیا تصور می کنی نگرانی دولت ایالات متحده از تولید کننده های چینی قابل توجیه است؟

ایوان بلس: «در زمینه تجهیزات شبکه معتقدم که احتمالاً بله، اما در مورد گوشی های مصرف کنندگان فکر می کنم این تهدید احتمالاً اغراق شده باشد.»

فون آرنا: اولین گوشی موبایلت چه بود؟

ایوان بلس: «اولین گوشی هوشمند من. تریو 600 پالم/هنداسپرینگ که یک دستگاه کوچک شگفت انگیز بود، دروازه بزرگی برای دنیای کامپیوترهای جیبی.»

فون آرنا: الان چه گوشی هوشمندی داری؟

ایوان بلس

ایوان بلس: «الان از وان پلاس 6 تی نسخه مک لارن مدل ویژه بررسی استفاده می کنم.»

مطالب مرتبط

بیوگرافی مونا سپهری؛ فردی کلیدی در تشکیل هولدینگ رنو-نیسان

صنعت خودروی کشور ما همواره شرایط خاص خود را داشته است. مکانیسم های موجود در این صنعت به گونه ای تعریف شده اند که متاسفانه فرصت رشد و شکوفایی برای استعدادها فراهم نمی شود. گواه این ادعا طراحان و مدیران ایرانی از جمله مونا سپهری هستند که اکنون در شرکت های بزرگ و مطرحی چون... ادامه مطلب

ادعای تازه نیویورک تایمز: حملات سایبری هکرهای ایرانی و روسی علیه آمریکا تشدید شده

نیویورک تایمز گزارشی را منتشر کرده و در آن مدعی شده که حملات هکرهای ایرانی، چینی و روسی علیه سازمان های دولتی آمریکا در ماه های اخیر بیشتر شده و علت چیزی نبوده جز سیاست های خصمانه ترامپ علیه آنها. دونالد ترامپ رئیس جمهور وقت آمریکا از همان ابتدای تصدی پست ریاست جمهوری آمریکا سیاست های... ادامه مطلب

رویداد رویازی؛ فرصتی برای همکاری تولیدکنندگان انیمیشن با سرمایه‌گذاران ایرانی و بین‌المللی

رویداد «رویازی» و «پاویون بین‌المللی پویا نمایی» با هدف شکل‌گیری نگاه اقتصادی و علمی در تولیدات انیمیشنی ایران و همچنین معرفی این تولیدات در بازارهای بین‌المللی، ۱۴ اسفند ماه برگزار خواهد شد. در نشست خبری صبح امروز رویداد رویازی که با حضور مجریان این رویداد برگزار شد. «محمدحسین سجادی نیری» دبیر ستاد فناوری‌های نرم و هویت‌ساز... ادامه مطلب

موسسه مالی JPMorgan ارز مجازی اختصاصی خود را تولید می‌کند

به گزارش CNBC، موسسه مالی و ارائه کننده‌ی خدمات بانکی JPMorgan Chase به دنبال تولید و استفاده از ارز مجازی اختصاصی خود است. با انجام این کار شرکت یاد شده به یکی از اولین سازمان‌های مالی تبدیل می‌شود که تصمیم گرفته تا از ارز مجازی استفاده کند. نکته‌ی جالب اما اینجاست که مدیرعامل این شرکت... ادامه مطلب

آیا نصب صندوق صدقات الکترونیکی تا سال ۱۴۰۰ در سطح معابر کشور راه حل درستی است؟

نزدیک به ۳۳ میلیارد تومان از ابتدای امسال تاکنون از صندوق های صدقات معابر شهری تهران جمع آوری شده است. این آمار نشان می دهد که مردم با وجود وضعیت اقتصادی نابسامان این روزها، همچنان از کمک به یکدیگر دریغ نکرده و مبالغ قابل توجهی را برای مستمندان هزینه می‌کنند. اما با توجه به الکترونیکی... ادامه مطلب

مدیرکل حقوقی سازمان فناوری: بنیاد نرم افزارهای متن باز در پی فرهنگ‌سازی است نه مجوز دهی

«محمدجعفر نعناکار»، مدیرکل حقوقی سازمان فناوری اطلاعات ایران روز گذشته در توییتر از تاسیس بنیاد نرم افزارهای متن باز خبر داده بود. او اکنون در گفتگو با دیجیاتو اعلام می‌کند که بنیاد نرم افزارهای متن باز یک بنیاد کاملاً مردم نهاد است که مجوز خود را از وزارت کشور دریافت کرده است. به گفته او... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x