صفر و یک‌های با ارزش؛ میانگین درآمد برنامه‌ نویسان ایرانی چقدر است؟

برنامه‌نویسی جزو مشاغلی است که این روزها از همه جا شنیده می‌شود که جزو کارهای آینده‌دار و پردرآمد است. بسیاری از جوانان و نوجوانان امروزی به دنبال یادگیری این حرفه در حوزه‌های مختلف هستند و کدنویسی را مسیر آینده شغلی خود تعریف کرده‌اند. اما میزان درآمد برنامه‌نویسان ایرانی در حوزه‌های مختلف، با سابقه‌ کاری‌های گوناگون چقدر است؟ پاسخ این سوال را در آماری می‌یابیم که به همت جاب‌ویژن از یک جامعه آماری ۱۳۰۷ نفره صورت گرفته است.

در آمار جاب ویژن ۱۵ درصد شرکت‌کننده‌ها را زنان تشکیل دادند و ۸۵ درصد را مردان؛ همچنین در این آمار بیش از نیمی از افراد (۵۱درصد) سابقه کاری کمتر از دو سال داشتند. همچنین ۲۸ درصد سابقه کاری دو تا پنج سال، ۱۳ درصد سابقه پنج تا ده سال و ۸ درصد بیشتر از ده سال سابقه کاری داشتند که از این تعداد ۵۱ درصد به صورت دائمی شاغل بودند و ۴۹ درصد فریلنس (آزادکار) کار می‌کردند.

نگاهی دقیق‌تر به این آمار به ما می‌گوید که برنامه‌نویسان درآمدهای مختلفی بر حسب مواردی که یاد دارند؛ کسب می‌کنند. همچنین عوامل دیگری چون سابقه‌کار و جنسیت نیز در این موضوع دخیل بوده که برخی از آنها مانند سابقه‌کار منطقی به نظر می‌رسد و برخی از آنها همچون حقوق کمتر زنان، سوال برانگیز است. در ادامه نگاهی دقیق‌تر به آمارهای ارائه شده در این پرونده خواهیم داشت.

درآمد برنامه‌ نویسان ایرانی

همانطور که می‌بینید، به نظر می‌رسد این روزها بیشتر برنامه‌نویسان تمایل دارند که در حوزه اندروید کار کنند و پس از آن .NET (زبان برنامه نویسی سرور) در بین آنها طرفدار دارد. رتبه سوم هم به PHP (زبان برنامه نویسی سرور) تعلق دارد.

 

درآمد برنامه‌ نویسان ایرانی

اگر به برنامه‌نویسی علاقه‌مندید و نمی‌دانید بهتر است در کدام حوزه کار کنید، این جدول می‌تواند جواب را نشانتان دهد. درآمد برنامه‌نویسان حوزه ExpressJS از همه بیشتر است چرا که عملا با تسلط روی این موضوع، می‌توان در حوزه‌های زیادی کار کرد. لینوکس کارها و برنامه‌نویسان پایتون هم رتبه‌های بعدی را در اختیار دارند. نکته جالب حضور برنامه‌نویسان حوزه React است که با وجود تازه بودن آن و بکر بودن بازار آن در ایران، جایگاه جالب توجهی را در این آمار به خود اختصاص داده است.

 

درآمد برنامه‌ نویسان ایرانی

در حوزه برنامه‌نویسی هم مانند سایر شغل‌ها، رزومه کاری و سابقه کار حرف اول و آخر را می‌زند. اکثر برنامه‌نویس‌ها حقوقی معادل بین ۱ تا ۱.۵ میلیون تومان دارند (۳۸ درصد) و با بالا رفتن سابقه‌کاری، حقوقشان هم بیشتر می‌شود. میانگین درآمد کل برنامه نویس‌ها اما رقمی نزدیک به سه میلیون تومان (۲۹۳۰۰۰۰) است.

 

برنامه نویس‌های فریلنسر در برابر استخدام دائمی

در اینجا ذکر این نکته ضروری است که هرچه سابقه کاری برنامه‌نویس بیشتر باشد، حقوق آن هم رو به فزونی می‌یابد. به عنوان مثال بر اساس همین آمار، نزدیک به ۷۰ درصد برنامه‌نویس‌های فریلنس با سابقه کاری دو سال یا کمتر، حقوقی بین ۱ تا ۱.۵ میلیون دریافت می‌کنند؛ در حالی که همین افراد با سابقه کاری ۱۰ ساله درآمدی معادل هشت میلیون و ۵۹۰ هزار تومان دارند. در مثالی دیگر نیز یک برنامه‌نویس دائمی با سابقه کمتر از دو سال در آمدی معادل دو میلیون و ۴۰ هزار تومان دارد در حالی که یک برنامه‌نویس با سابقه بیش از ده سال حدود هفت میلیون و ۹۳ هزارتومان در می‌آورد.

درآمد برنامه‌ نویسان ایرانی

به نظر می‌رسد فریلنسرها کمتر به سابقه کار بالا می‌رسند و معمولا در همان اوایل کار خود به سمت قراردادهای دائمی می‌روند تا از یک ثبات در آمد برخوردار شوند. با این حال باید گفت که فریلنسرها وقتی به سابقه کاری زیادی دست پیدا کند، عموما حقوق بالاتری نسبت به کسانی که دائم کار می‌کنند خواهند داشت.

نکته جالب ماجرا اینجاست که فریلنس‌ها تا سابقه ده سال، همیشه رقمی کمتر از برنامه‌نویسان دائم کسب می‌کنند اما این آمار در سابقه‌کارهای طولانی مدت (بیش از ده سال) دگرگون شده و ورق به سمت فریلنسرها برمی‌گردد؛ امری که به نظر کارشناسان دلیلش کانال زدن‌ها و آشنایی آزادکاران در طول ده سال فعالیت خود با تک تک اعضای اکوسیستم فناوری است. در حقیقت برنامه‌نویسان آزادکار می‌توانند بعد از کسب کوله‌باری از تجربه و آشنایی با بسیاری از شرکتها، به در آمد قابل توجهی برسند و با کار کردن به صورت پروژه‌ای به واسطه جایگاهی که در ده سال پیدا کرده‌اند، حق‌الزحمه خوبی کسب کنند.

برنامه نویسان زن ایرانی

درآمد برنامه‌ نویسان ایرانی

 

هم مقدار ۱۵ درصدی جامعه آماری فعلی و هم مقایسه درآمد برنامه‌نویس‌های زن و مرد نشان می‌دهد که زنان کمتر در این حوزه فعال هستند و تعدادی هم که فعال هستند، از در آمد برابری برخوردار نیستند. «روژینا پور مقدم» برنامه‌نویس که سابقه بیش از ۵ سال در این حوزه دارد در گفتگو با دیجیاتو ضمن تایید این مساله می‌گوید که این موضوع در استارت آپ‌ها کمتر دیده می‌شود:

«همانطور که آمار هم نشان می‌دهد، افراد با سابقه کاری بیشتر، اختلاف حقوق بیشتری نسبت به مردان دارند چرا که عموم این زنان از سال‌های دور در شرکت‌های دولتی کار می‌کردند و در آن زمان حقوق زنان به شدت نادیده گرفته می‌شد. خوشبختانه در پنج شش سال اخیر که اکوسیستم استارت آپی وارد کشور شده، شاهد تغییر این نگرش هستیم و به شخصه کمتر شاهد چنین نابرابری‌هایی در این نوع از کسب‌وکارها هستم؛ هرچند این نگاه جنسیت زده به کلی حذف نشده و خود من هم در طول سالها فعالیتم با این چالش مواجه شدم که یک برنامه‌نویس مرد، یک ارشد زن را نپذیرد.»

پورمقدم تاکید دارد که این موضوع در ادارات دولتی بیشتر دیده می‌شود به طوری که نگاه نابرابر نیروهای مرد عملا مانع پیشرفت زنان در این ادارات می‌شود. او می‌گوید که مشکل عدم حقوق برابر زنان و مردان صرفا مربوط به حوزه ICT و یا محدود به نقطه جغرافیایی چون ایران نیست و یک مشکل جهانی است اما در ایران با توجه به فرهنگ غلط جنسیت زده، کمی بیشتر تبلور پیدا می‌کند:

«با این وجود تصور می‌کنم که خود زنان یکی از بانیان این موضوع هستند. آنها کمتر از نیروهای مرد مطالبه‌گری می‌کنند و برای حق و حقوقشان می‌جنگند. اگر زنان یاد بگیرند که دنبال حق خود باشند و این یادگیری در آنها از کودکی و دوران مدرسه نهادینه شود، می‌تواند نگاه‌های غلط را از میان بردارد. برنامه‌نویسی رشته مردانه‌ای نیست و به جرات می‌توانم بگویم که در همین جامعه کوچک زنان برنامه‌نویس، موارد قهار و حاذقی داریم که هیچ کمتری نسبت به نیروهای مرد ندارند اما متاسفانه هنوز استادان و دبیران دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی برنامه‌نویسی هم گاهی تصور می‌کنند که دختران تا یک حدی می‌توانند پیش بروند و بیشتر از آن را باید برنامه‌نویسان مرد آموزش ببینند.»

مطالب مرتبط

MTN‌ سهام خود را در گروه اسنپ می‌فروشد [بروز رسانی: پاسخ اسنپ]

به روز رسانی: ساعت ۲۱:۵۰ - ۱۹ مرداد: روابط عمومی اسنپ به دیجیاتو می‌گوید که شرکت MTN ایرانسل در حال حاضر قصد خروج از گروه سهام‌داران اسنپ را ندارد.با تصمیم گروه MTN برای خروج از ایرانسل و به طور کلی خروج از بازار خاورمیانه، این شرکت بزرگ مخابراتی اعلام کرده که قصد فروش سهام خود در گروه... ادامه مطلب

گزارش عملکرد شرکت سرمایه‌گذاری توسعه کارآفرینی بهمن: یک راهنمای جذب سرمایه برای استارتاپ‌ها

شرکت سرمایه‌گذاری بهمن گزارش جامعی از عملکرد خود و سرمایه‌گذاری‌هایش در استارتاپ‌ها منتشر کرد. این شرکت که توسط جمعی از فعالان کارآفرینی فناورانه و نوآورانه به وجود آمده، گزارشی از وضعیت عملکرد منتشر ساخته که می‌تواند رهنمون بسیاری از تیم‌ها برای آشنا شدن با پروسه سرمایه‌گذاری و حواشی آن باشد. در این گزارش درباره این... ادامه مطلب

فناوری تلفن همراه در ایران ۲۶ ساله شد

بیست‌وشش سال از زمانی که سیم کارت به دست شهروندان ایرانی رسید، سپری می‌شود. در مرداد سال ۷۳، اولین شبکه ارتباطی تلفن همراه با ظرفیت ۹۲۰۰ مشترک، توسط ۱۷۶ فرستنده و گیرنده در ۲۴ ایستگاه رادیویی در تهران راه‌اندازی شد.به طور دقیق‌تر باید گفت که شرکت ارتباطات سیار ایران ۱۹ مرداد ۱۳۷۳، با واگذاری ۴... ادامه مطلب

نحوه پنهان‌سازی شماره تلفن در اسنپ

ممکن است هر فردی به دلایل مختلف نخواهد شماره تلفن خود را در اختیار دیگران بگذارد، اما گاهی برای استفاده از اپلیکیش‌های مختلف این کار اجتناب‌ناپذیر است. اگر جزو آن دسته از کاربرانی هستید که شماره تلفن همراه را جزیی از اطلاعات شخصی خود قلمداد می‌کنید، می‌توانید از قابلیت «تماس امن» اسنپ استفاده کنید.روابط عمومی اسنپ... ادامه مطلب

MTN با فروش سهام ایرانسل از بازار ایران خارج می‌شود

کمپانی MTN Group که ۴۹ درصد از سهام ایرانسل را در اختیار دارد، از تصمیم خود برای خروج از بازار خاورمیانه و ایران خبر داده است. دلیل این تصمیم کاهش جذابیت‌های این منطقه به خاطر افت سودآوری و تحریم‌های غرب عنوان شده است.MTN یکی از بازیگران اصلی در بازار ارتباطات خاورمیانه و آفریقا است و در... ادامه مطلب

ایرانسل برنده جایزه سال تحول دیجیتال ایران شد

ایرانسل «جایزۀ سال تحول دیجیتال ایران»، تندیس زرین رهبری دیجیتال، تندیس زرین زبدگی دیجیتال و تندیس برنزی نوآوری دیجیتال را در چهارمین دورۀ ارزیابی ملی تحول دیجیتال به دست آورد.در مراسم پایانی این ارزیابی که عصر سه‌شنبه، 14 مرداد ماه 1399 در دانشکدۀ مدیریت دانشگاه تهران به دلیل لزوم موازین بهداشتی با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟