ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

ابداع روشی برای استخراج ویدیوهای اسلوموشن از تصاویر تار

دوربین های فوق سریعی که برای ثبت ویدیوهای اسلوموشن چشم نواز به کار می روند، عموما قیمت بالایی دارند اما به لطف تکنیک جدید استخراج ویدیوهای اسلوموشن از یک تصویر، گوشی هوشمند شما که به ...

یونس مرادی
نوشته شده توسط یونس مرادی | ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۳:۰۰

دوربین های فوق سریعی که برای ثبت ویدیوهای اسلوموشن چشم نواز به کار می روند، عموما قیمت بالایی دارند اما به لطف تکنیک جدید استخراج ویدیوهای اسلوموشن از یک تصویر، گوشی هوشمند شما که به راحتی در جیب می شود در آینده قادر به ثبت این تصاویر خواهد بود.

تصاویر به دلایل مختلفی مثل فوکوس نبودن دوربین یا سرعت پایین شاتر تار می شوند و حالا محققان دانشگاه «پلی‌تکنیک فدرال لوزان» و آزمایشگاه SMRLab هاوارد به روش جدیدی برای آنالیز تصاویر تار و تولید فریم های گام به گام دست یافته اند که هریک بخشی از حرکت سریع سوژه را به نمایش می گذارند.ویدیوهای اسلوموشن

این روش که تکنیک فریم مجازی (VFT) نام گرفته قادر به تبدل تمامی تصاویر مات به ویدیوهای اسلوموشن نیست و تنها تصاویر سیاه و سفید با کنتراست بالا را ثبت و رمزگشایی می کند.این محققان با محدود کردن رنگ ها به پیکسل های سیاه و سفید و استفاده از ویژگی عمق بیت سنسور (قابلیت سنسور برای مشاهده یک رنگ خاص در شدت های متفاوت) نرخ فریم را قابل ثبت در یک تصویر را به میزان قابل توجهی افزایش داده اند. برای بهره بردن از روش VFT باید نورپردازی سوژه یکنواخت و شدید باشد.

این محدودیت ها تکنیک فریم مجازی را تا حد زیادی به لابراتوارها محدود کرده و در واقع این روش فعلا توان رقابت با دوربین های مخصوص اسلوموشن را ندرد. هرچند محققان سوییسی و آمریکایی هنوز در ابتدای راه قرار دارند اما تاکید کرده اند که با استفاده از این روش می توان حتی با دوربین های موبایل هم تصاویری با نرخ یک میلیون فریم بر ثانیه ثبت کرد که از پتانسیل بالای تکنیک VFT حکایت دارد.

 

تماشا کنید: ویدیوی اسلوموشن از نصب دوربین روی ماشین چمن زنی و سلاخی گجت ها

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی