همه چیز درباره آیفون ۱۱

تولید فلز مایع کشسان مشابه ربات فیلم ترمیناتور [تماشا کنید]

فلز مایع مشابه آنچه در ربات فیلم ترمیناتور دیده بودیم شاید شبیه به رویا به نظر برسد. اما محققان انجمن شیمی آمریکا ویدیویی را منتشر کرده اند که خبر از یک فلز مایع کشسان می دهد.

بر خلاف سایر فلزات مایع، این فلز می تواند به صورت عمودی هم تغییر شکل دهد

در مقاله مرتبط گفته شده که این فلز مایع مغناطیسی می تواند در فضای آزاد به صورت سه بعدی حرکت داده شود. به عبارتی به سادگی می توان با یک آهنربا شکل فلز را تغییر داد. حتی می توان به گونه ای آن را شکل داد که ارتباط الکتریکی بین مدارها را  برقرار کند. دانشمندانی از دانشگاه پکن در چین این پروژه را به سرانجام رسانده اند. برای تولید این فلز، ذرات آهن به یک قطره گالیوم، ایندیوم و آلیاژی غوطه ور شده در اسید هیدروکلریک اضافه شدند. در ادامه یک لایه اکسید گالیم در سطح قطره شکل گرفت که موجب شد تنش سطحی فلز مایع کاهش پیدا کند. همین موضوع به فلز قابلیت کشسانی و حرکت بدون تکه تکه شدن را داد.

همان طور که در ویدیو دیده می شود با استفاده از آهنربا می توان فلز مایع کشسان را به نحوی تغییر شکل داد که اتصال بین مدارها را برقرار کند. این فلز در دمای عادی اتاق حالت مایع دارد. بسیاری از فلزات مایع تنها می توانند به صورت افقی افزایش طول داشته باشند اما فلز جدید قابلیت افزایش طول به صورت عمودی را هم دارد. علاوه بر این با استفاده از دو آهنربا می توانید طول فلز مایع کشسان را تا 4 برابر افزایش دهید.

البته در نهایت به نظر نمی رسد به این زودی ها شاهد ربات هایی باشیم که با فلز مایع کشسان ساخته شده اند و می توانند به سادگی تغییر شکل دهند. اما محققان این پژوهش اعتقاد دارند که بالاخره این فلز می تواند در ساخت ربات های نرم کاربرد داشته باشد.

منبع:
cnet
خرید بلیط هواپیما
برچسب ها

مطالب مرتبط

آیا می توان روی جیوه ایستاد؟ [تماشا کنید]

جیوه یکی از فلزات جالبی است که در دمای اتاق به حالت مایع درآمده و چگالی آن 13.6 برابر چگالی آب است. اما مایع بودن این فلز سمی باعث می شود خصوصاً در مقادیر زیاد ظاهر بسیار جذابی پیدا کند، و انسان به فرو بردن دست در آن ترغیب شود.«کودی دان ریدر» یکی از افرادی... ادامه مطلب

دانشمندان انگلیسی نوعی فلز مایع با قابلیت برنامه ریزی ساختند

با شنیدن اسم «فلز مایع» احتمالاً به یاد کاراکتر T-1000 در فیلم سینمایی ترمیناتور 2 افتادید؛ یک ربات از جنس فلز مایع که توانایی تغییر شکل داشت. البته شاید هنوز زمان زیادی تا انقلاب ربات ها فاصله داشته باشیم، اما دانشمندان توانسته اند با تولید نوعی فلز مایع با قابلیت برنامه ریزی، یک گام به... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x