حمله ترول های اینترنتی به بانوی مشارکت کننده در پروژه ثبت تصویر سیاهچاله

کیتی بومن یکی از ۲۰۰ دانشمندی بود که در ثبت نخستین عکس واقعی از سیاهچاله ها مشارکت کرد. کیتی به عنوان یک زن، فارغ التحصیل MIT و دانشمند علوم رایانه که تنها ۲۹ سال دارد، نقش یک الگو را در رشته های علوم و ریاضیات (که تحت سلطه مردان قرار دارد) برای زنان ایفا می کند.

بومن که به زودی به عنوان استادیار در دانشگاه تکنولوژی کالیفرنیا مشغول به کار می شود عضو تیمی بود که کدهای نرم افزاری مربوط به تحلیل دیتای افق رویداد را نوشته بود و در این پروژه نقش پررنگی را ایفا کرد.

نقش این خانم در ثبت نخستین تصویر واقعی از سیاهچاله ها به شدت در توییتر مورد توجه قرار گرفت و اکانت رسمی آزمایشگاه علوم رایانه و هوش مصنوعی MIT تصویری از وی را در کنار مارگارت همیلتون دانشمند علوم رایانه MIT در سال ۱۹۶۹ توییت کرد که در نوشتن کدهای نرم افزاری برای برنامه آپولوی ناسا نقش داشت.

با این حال اما طولی نکشید که افرادی در فضای مجازی، در تلاش برای تخریب وجهه خانم بومن بر آمدند و با انتشار پست های ناعادلانه نقش وی در ثبت این تصویر را زیر سوال بردند.

برای مثال فردی با ایجاد یک اکانت ساختگی در توییتر وانمود کرد که بومن است و در ادامه ترول های مجازی با انتشار توییت هایی از آن اکانت به انتقاد از بومن پرداختند. البته بعد از مشخص شدن ساختگی بودن آن حساب کاربری و انتقاد رسانه ها به انتشار این توییت ها، اکانت مذکور از توییتر حذف شد.

اما تنها توییتر نبود که آماج این اظهارات مملو از غرض نورزی قرار گرفت و پلتفرم های دیگر در فضای مجازی هم در کمتر زمانی پر شدند از ترول های مخالف خانم بومن.

کیتی بومن

برای مثال کافیت عبارت Katie Bouman را در توییتر سرچ کنید و آنگاه متوجه می شوید یکی از نتایج اصلی ویدیویی با عنوان «زنان ۶ درصد از کار را انجام می دهند اما ۱۰۰ درصد اعتبار آن را دریافت می کنند» است که همراه با تصویر سیاهچاله به نمایش در می آید.

ویدیوی دیگری که در صفحه نخست سرچ یوتوب نمایش داده می شود این عنوان را دارد: سلام من کیت بومن هستم؛ یک دروغگو!

در پلتفرم ردیت هم جامعه ای به نام MGTOW (کوتاه شده عبارت Men Going Their Own Way) شکل گرفته که مردان را از ایجاد روابط رمانتیک با زنان بر حذر می دارد و صفحه مربوط به آن در ردیت طی چند روز اخیر پر شده بود از سخنان انتقادی علیه بومن.

کیتی بومن

در رشته پیام هایی دیگر تصویری از بومن در زمان سخنرانی اش در دانشگاه تکنولوژی کالیفرنیا منتشر شد که به خواننده القا میکرد او در صدد کم اهمیت جلوه دادن تلاش های علمی دانشمندان دیگر است.

این عکس بومن را در مقابل یک اسلاید پاورپوینت با این عنوان نشان می داد: عکسبرداری از یک سیاهچاله با کمک تلسکوپ افق رویداد: کیتی بومن.

اما آنچه از نظر مخالفان این خانم دور ماند مقدمه سخنرانی او بود که در آن هرگونه ادعا مبنی بر کلیدی بودن نقش خود در پروژه را رد می کرد:

پیش از آنکه شروع کنم می خواهم تاکید کنم که این موفقیت حاصل تلاش تیمی بزرگ است. از همین ابتدا میخواهم مطمئن شوم که هرکسی می داند این تلاش تعداد بسیار زیادی از مردم طی سالیان گذشته است.

در سال ۲۰۱۶ نیز خانم بومن در برنامه تد سخنرانی کرد و در آن از ماهیت مشارکتی پروژه تصویربرداری از سیاهچاله گفت و آن را حاصل تلاش اخترشناسان، فیزیکدانان، ریاضیدانان و مهندسان دانست.

 

تماشا کنید: دانشمندان چگونه از سیاهچاله عکس گرفتند؟

مطالب مرتبط

سیاهچاله ها ویران کننده تر از آن چیزی هستند که تصور می کنیم

سیاهچاله ها یکی از بخش های هیجان انگیز اما ترسناک فضای بیکران به شمار می روند، اما هر از گاهی ستاره ای سرگردان از بد حادثه به نزدیکی یک سیاهچاله عظیم می رسد و به خاطر پدیده گسست کشندی (Tidal Disruption) به دام می افتد؛ نتیجه این واقعه چیزی نیست جز از هم پاشیدن و نابود شدن... ادامه مطلب

چگونه چند عکس مختلف را با استفاده از فتوشاپ ادغام کنیم؟

ادغام تصاویر در فتوشاپ کار پیچیده‌ای نیست. با این حال بسیاری از کاربرانی که به تازگی با این نرم افزار آشنا شده‌اند ممکن است در هنگام انجام این کار سردرگم شوند. به طور کلی نرم افزار فتوشاپ اپلیکیشنی برای انجام کار‌های گرافیکی پیشرفته محسوب می‌شود که برای ادغام تصاویر هم می‌تواند بسیار مفید باشد. در این... ادامه مطلب

منجمان سیاهچاله عظیمی را در یک ناحیه غیرمنتظره از هستی شناسایی کردند

ناسا روز گذشته اعلام کرد، ستاره شناسان آن سیاه چاله عظیمی را در مرکز کهکشانی پیدا کرده اند که در «ناحیه کم جمعیتی» از هستی قرار دارد. این یافته از آن جهت اهمیت دارد که پیشتر تصور می شد، سیاه چاله های با این ابعاد و انداره تنها در مرکز خوشه های کهکشانی بسیار بزرگ وجود دارند. اما... ادامه مطلب

روش جدید رصد سیاهچاله ها، تحول حوزه اخترشناسی را نوید می دهد

همان طور که می دانید، مشاهده سیاهچاله ها عملی دشوار است، چون ما اجسام را به واسطه نور می بینیم، و این چاله های فضایی نور را درون خود به دام می اندازند. اما دانشمندان نوید می دهند در آینده ای نزدیک، رصد آنها ساده تر خواهد بود. تیمی بین المللی از محققین فضایی نوعی روش... ادامه مطلب

اعتراض اقتصاد دانان به اجرایی شدن مجدد طرح سهمیه بندی بنزین [به روز رسانی]

چند ماه قبل طرحی جدید در دستور کار مجلس قرار گرفته بود که می شد آن را نوآوری در سهمیه بندی سوخت توصیف کرد. این طرح برمبنای اختصاص سهمیه روزانه 0.8 الی 1 لیتر به ازای هر ایرانی مطرح شده است که به معنای ارائه 24 الی 30 لیتر بنزین ماهانه برای هر نفر خواهد... ادامه مطلب

HabaNiro کانسپت جدید الکتریکی کیا در نمایشگاه نیویورک رونمایی شد

کیا با رونمایی از کانسپت جدید خود با نام HabaNiro پیش نمایشی از نسل آینده محصول تمام الکتریکی خود یعنی Niro را به نمایش گذاشت. البته در حال حاضر نسل اول  Niro در هر سه مدل هیبرید، پلاگ هیبرید و تمام الکتریکی عرضه می شود. این کانسپت الکتریکی طبق اعلام کیا برد حرکتی معادل 480 کیلومتری... ادامه مطلب

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x