حمله ترول های اینترنتی به بانوی مشارکت کننده در پروژه ثبت تصویر سیاهچاله

حمله ترول های اینترنتی به بانوی مشارکت کننده در پروژه ثبت تصویر سیاهچاله

کیتی بومن یکی از ۲۰۰ دانشمندی بود که در ثبت نخستین عکس واقعی از سیاهچاله ها مشارکت کرد. کیتی به عنوان یک زن، فارغ التحصیل MIT و دانشمند علوم رایانه که تنها ۲۹ سال دارد، نقش یک الگو را در رشته های علوم و ریاضیات (که تحت سلطه مردان قرار دارد) برای زنان ایفا می کند.

بومن که به زودی به عنوان استادیار در دانشگاه تکنولوژی کالیفرنیا مشغول به کار می شود عضو تیمی بود که کدهای نرم افزاری مربوط به تحلیل دیتای افق رویداد را نوشته بود و در این پروژه نقش پررنگی را ایفا کرد.

نقش این خانم در ثبت نخستین تصویر واقعی از سیاهچاله ها به شدت در توییتر مورد توجه قرار گرفت و اکانت رسمی آزمایشگاه علوم رایانه و هوش مصنوعی MIT تصویری از وی را در کنار مارگارت همیلتون دانشمند علوم رایانه MIT در سال ۱۹۶۹ توییت کرد که در نوشتن کدهای نرم افزاری برای برنامه آپولوی ناسا نقش داشت.

با این حال اما طولی نکشید که افرادی در فضای مجازی، در تلاش برای تخریب وجهه خانم بومن بر آمدند و با انتشار پست های ناعادلانه نقش وی در ثبت این تصویر را زیر سوال بردند.

برای مثال فردی با ایجاد یک اکانت ساختگی در توییتر وانمود کرد که بومن است و در ادامه ترول های مجازی با انتشار توییت هایی از آن اکانت به انتقاد از بومن پرداختند. البته بعد از مشخص شدن ساختگی بودن آن حساب کاربری و انتقاد رسانه ها به انتشار این توییت ها، اکانت مذکور از توییتر حذف شد.

اما تنها توییتر نبود که آماج این اظهارات مملو از غرض نورزی قرار گرفت و پلتفرم های دیگر در فضای مجازی هم در کمتر زمانی پر شدند از ترول های مخالف خانم بومن.

کیتی بومن

برای مثال کافیت عبارت Katie Bouman را در توییتر سرچ کنید و آنگاه متوجه می شوید یکی از نتایج اصلی ویدیویی با عنوان «زنان ۶ درصد از کار را انجام می دهند اما ۱۰۰ درصد اعتبار آن را دریافت می کنند» است که همراه با تصویر سیاهچاله به نمایش در می آید.

ویدیوی دیگری که در صفحه نخست سرچ یوتوب نمایش داده می شود این عنوان را دارد: سلام من کیت بومن هستم؛ یک دروغگو!

در پلتفرم ردیت هم جامعه ای به نام MGTOW (کوتاه شده عبارت Men Going Their Own Way) شکل گرفته که مردان را از ایجاد روابط رمانتیک با زنان بر حذر می دارد و صفحه مربوط به آن در ردیت طی چند روز اخیر پر شده بود از سخنان انتقادی علیه بومن.

کیتی بومن

در رشته پیام هایی دیگر تصویری از بومن در زمان سخنرانی اش در دانشگاه تکنولوژی کالیفرنیا منتشر شد که به خواننده القا میکرد او در صدد کم اهمیت جلوه دادن تلاش های علمی دانشمندان دیگر است.

این عکس بومن را در مقابل یک اسلاید پاورپوینت با این عنوان نشان می داد: عکسبرداری از یک سیاهچاله با کمک تلسکوپ افق رویداد: کیتی بومن.

اما آنچه از نظر مخالفان این خانم دور ماند مقدمه سخنرانی او بود که در آن هرگونه ادعا مبنی بر کلیدی بودن نقش خود در پروژه را رد می کرد:

پیش از آنکه شروع کنم می خواهم تاکید کنم که این موفقیت حاصل تلاش تیمی بزرگ است. از همین ابتدا میخواهم مطمئن شوم که هرکسی می داند این تلاش تعداد بسیار زیادی از مردم طی سالیان گذشته است.

در سال ۲۰۱۶ نیز خانم بومن در برنامه تد سخنرانی کرد و در آن از ماهیت مشارکتی پروژه تصویربرداری از سیاهچاله گفت و آن را حاصل تلاش اخترشناسان، فیزیکدانان، ریاضیدانان و مهندسان دانست.

 

تماشا کنید: دانشمندان چگونه از سیاهچاله عکس گرفتند؟

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato