مدیرعامل شناسا: تحریم‌ها، بهترین فرصت رشد استارت‌آپ‌هاست

مجموعه شناسا روز گذشته (۲۷ فروردین ۹۸) پنجمین دور از رویداد تریگ آپ را برگزار کرد. مدیرعامل این مجموعه سرمایه‌گذاری در این مراسم اعلام کرد که تحریم‌های خارجی می‌تواند شرایط خوبی برای رشد کسب‌وکارهای داخلی باشد و تحریم‌ها را یک فرصت برای رشد استارتاپ‌های بومی دانست.

«حامد ساجدی» مدیرعامل مجموعه سرمایه‌گذاری شناسا در گفتگو با دیجیاتو می‌گوید که تمامی کسب‌وکارهای بومی کشور می‌توانند با هم افزایی وارد بازارهایی شوند که پیش از این ورود به آنها سخت بود. او هم افزایی استارت‌آپ‌ها را موضوعی مفید برای بزرگ شدن این مجموعه‌ها می‌داند و در شرایط تحریم این امر را امری مثبت تلقی می‌کند.

به گفته مدیرعامل شناسا آنها قصد هم‌افزایی با مجموعه‌های «شهر کتاب» و «خانه نوآوری» را دارند. او همچنین به دیجیاتو می‌گوید که هم‌افزایی موجب می‌شود تا استارت‌آپ‌ها از نظرات و تجربیات سایر مجموعه‌ها استفاده کنند و یا با آنها کار کنند:

«ما در بسیاری از موارد ترجیح می‌دهیم تا به جای آنکه به طور مستقیم با استارت‌آپ‌ها کار کنیم به طور دیگر از آنها حمایت کنیم و بخشی از سرمایه‌های آنها را تقبل و این شانس را ایجاد کنیم که آنها به سایرین معرفی شده و در جای بهتری قرار بگیرند. از سوی دیگر برخی استارت‌آپ‌ها به دنبال گسترش بازار خود هستند اما مجموعه‌های دیگری وجود دارند که بازار بزرگی در دست دارند، اما چون مشغله آنها زیاد است با استارت‌آپ‌های حوزه خود آشنایی زیادی ندارند. منتها می‌توان آنها را به این مجموعه‌ها معرفی کرد تا در بازار رشد کنند. برای مثال شهرکتاب از مجموعه‌هایی است که با همکاری آنها می‌توان وارد بازار شد به جای آنکه خودمان بخواهیم بازار را دوباره بسازیم.»

TRIGUP DAY شناسا

ساجدی اکوسیستم استارت‌آپی را مبتنی بر امید می‌داند و تاکید دارد که فضای تحریمی و نوسانات ارزی موجب بروز مشکلات برای فعالان اقتصادی شده‌ است اما این بهترین فرصت برای رشد استارت‌آپ‌هاست. چراکه با تکیه بر نیروهای ماهر و نوآور که با فناوری آشنا هستند و می‌توانند بهترین راه‌حل‌ها را ارائه کنند. در همین راستا مجموعه شناسا اقداماتی برای پیشرفت استارت‌آپ‌ها انجام داده است که از مهمترین آنها شیوه‌های جدید برای تامین سرمایه است.

تامین سرمایه برای استارت‌آپ‌ها یکی از بزرگترین دغدغه‌های استارت‌آپ‌هایی است. اینطور که مدیرعامل شناسا به دیجیاتو می‌گوید قبلا سرمایه‌گذاران تمایل به خرید سهم بیشتری از سهام را داشتند که گاهی به بالای ۵۰ درصد هم می‌رسید اما در حال حاضر سرمایه گذاران از ۱۵ درصد تا ۴۰ درصد سرمایه گذاری می‌کنند.

ساجدی همچنین از راه اندازی و در نظر گیری دو شیوه دیگر برای تامین بودجه استارت‌آپ‌ها خبر می‌دهد. به گفته او خرید بخشی از سهام استارت‌آپ‌های شیوه کلاسیک سرمایه‌گذاری است که پیش از این نیز بسیار رواج داشته است. اما شناسا از سال قبل دو مدل دیگر جذب سرمایه را دنبال کرده است:

«یک نوع جذب سرمایه مربوط به سرمایه‌های خرد و متعدد است که افرادی با سرمایه‌های چند ۱۰ میلیونی می‌توانند در آن سرمایه‌گذاری کنند و ما در حال دریافت مجوزها از سازمان بورس کشور هستیم. نحوه دیگر صندوق مشترک با برخی مجموعه‌هاست که سرمایه زیادی دارند اما تمایل دارند در کنار افرادی باشند که روی سرمایه خود ریسک می‌کنند. به همین دلیل ما صندوق مشترک را راه اندازی می‌کنیم. در واقع مدل اول برای افرادی‌ست که پول کمتری دارند و مدل دوم برای سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگی‌ست که می‌خواهند موضوع را بررسی کنند.»

TRIGUP DAY شناسا

«حمیدرضا علوی» معاون شتابدهی شرکت شناسا نیاز جامعه را خود باوری دانست و گفت امید، ایده و تلاش از رموز موفقیت استارت‌آپ‌ها هستند.

طرح «پاد» طرح بزرگی در گروه مالی پاسارگاد است و اینطور که ساجدی به دیجیاتو می‌گوید طرح پاد شامل چند لایه است که یک بخش آن در اختیار گذاشتن پلتفرم فنی به کسب و کارهاست که درصورت پیشرفت و افزایش کاربران آن کسب و کار، ارائه کننده کسب و کار به صورت غیر مستقیم از آن بهره می‌برد. همچنین شناسا می‌تواند برای استارت‌آپ‌هایی که از این پلتفرم فنی استفاده می‌کنند سرمایه‌گذار معرفی کند تا دغدغه تامین سرمایه‌ وجود نداشته باشد.

ساجدی در مورد نحوه پذیرش استارت‌آپ‌ها توضیح داد که پذیرش از ایده تا مرحله اجرا شده پذیرش می‌شود و مشاوره‌هایی برای شکل گیری یا بلوغ بهتر کسب و کارها به آنها ارائه می‌شود.

«حمیدرضا علوی» معاون شتابدهی شرکت شناسا نیز در سخنرانی خود از ایجاد فایندینگ ارزی در سال ۹۷ و رایزنی برای حضور استارت‌آپ‌ها در بازار بین‌المللی خبر داد تا کسب و کارهای نوین ایرانی از تجربیات اکوسیستم جهانی بهره ببرند.

گفتنی‌ست در مراسم TRIGUP DAY ، هفت استارت‌آپ در حوزه‌های سلامت، خدمات، تبلیغات، کودک و گردشگری ضمن معرفی خدمات و دستاوردهای خود هزینه مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری را اعلام کردند تا سرمایه‌گذاران ارزیابی بهتری از آنها داشته باشند.

مطالب مرتبط

ولوکوپتر مسیرهای تاکسی هوایی را در جنوب شرقی آسیا آزمایش می‌کند

استارتاپ هوانوردی ولوکوپتر (Volocopter) در همکاری با اپلیکیشن درخواست تاکسی گرب (Grab)، تاکسی هوایی را در جنوب شرقی آسیا آزمایش می کند.این دو شرکت با امضای یادداشت تفاهم به دنبال یافتن مناسب ترین شهرها و مسیرها برای تاکسی های هوایی، ارزیابی بهترین موارد استفاده برای تاکسی هوایی و همچنین امکان آزمایش پروازهای مشترک در شهرهای... ادامه مطلب

پنج شهر هوشمند که در دهه ۲۰۲۰ نباید از آنها چشم برداشت

هنر معماری تا حدود نیم قرن قبل برای صدها سال در رخوت و کرختی فرو رفته بود اما در دهه 1960 گروهی از معماران بریتانیایی با راه اندازی جنبش Archigeram علیه فضای خشک و بی روح حاکم بر معماری رسمی آن روزها قد علم کرده و طرح هایی انقلابی و آینده‌نگرانه را برای عناصر مختلف از... ادامه مطلب

رویداد TIM 2020؛ تلاش برای همکاری مشترک فناورانه ایران با کشورهای عضو گروه D8

نشست سرمایه گذاری فناوری TIM 2020 با محوریت جذب سرمایه از کشورهای عضو گروه D8 در تاریخ ۱۵ و ۱۶ بهمن‌ماه برگزار خواهد شد. در این رویداد، ۲۰ سرمایه‌گذار خارجی در کنار سرمایه‌گذاران داخلی، درباره همکاری و سرمایه‌گذاری‌های مشترک روی استارتاپ‌ها ایرانی به گفتگو می‌پردازند. رویداد سرمایه گذاری فناوری یا «TIM 2020» در راستای ایجاد صندوق‌های مشترک... ادامه مطلب

تکنولوژی شهروندان پیژامه پوش چینی را رسوا می کند

حتما برایتان پیش آمده که منزل را با پیژامه یا لباس راحت ترک کرده باشید تا از فروشگاه نزدیک منزلتان کمی خواربار خریداری کنید و به سرعت باز گردید. این رفتار گرچه در اقصی نقاط دنیا دیده می شود اما طبق اعلام مقامات دولتی شهر Suzhou در چین غیرمتمدنانه است. براساس گزارش نشریه چینی The Paper... ادامه مطلب

شارژ گوشی از راه دور به کمک ربات امکان پذیر می‌شود

کمپانی GuRu در نمایشگاه CES امسال از جدیدترین فناوری های شارژ از راه دور رونمایی کرد. یکی از جالب ترین آنها نوعی ربات است که با گشت زنی در منزل، وسایل برقی مختلف را شارژ می کند.این شرکت در اولین نمایش خود نوعی فرستنده را نشان داد که برق را از پنل زاویه دارش به... ادامه مطلب

تردمیل هوشمند Amazfit با نمایشگر عمودی 43 اینچی معرفی شد

هوامی (Huami) که از زیرمجموعه های شیائومی به شمار می رود، در همکاری با استارتاپ Studio از تردمیل هوشمند خود به نام Amazfit HomeStudio رونمایی کرد.تردمیل Amazfit HomeStudio از سه قسمت تشکیل شده که شامل نمایشگر عمودی 43 اینچی HD با نام The Glass، اسپیکرهای JBL و تردمیل می شود.مهم ترین ویژگی این محصول، نبود... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟