کانسپت جدید الکتریکی کیا، HabaNiro در نمایشگاه نیویورک رونمایی شد

کانسپت جدید الکتریکی کیا، HabaNiro در نمایشگاه نیویورک رونمایی شد

کیا با رونمایی از کانسپت جدید خود با نام HabaNiro پیش نمایشی از نسل آینده محصول تمام الکتریکی خود یعنی Niro را به نمایش گذاشت. البته در حال حاضر نسل اول  Niro در هر سه مدل هیبرید، پلاگ هیبرید و تمام الکتریکی عرضه می شود.

این کانسپت الکتریکی طبق اعلام کیا برد حرکتی معادل ۴۸۰ کیلومتری دارد که البته e-Niro در تست WLTP برد حرکتی معادل ۴۵۱ کیلومتر را به ثبت رسانده است.

این کانسپت به صورت چهارچرخ متحرک است و بر روی هر یک از اکسل ها یک موتور الکتریکی قرار داده شده است.

از دیگر ویژگی های این کانسپت می توان به سطح ۵ رانندگی خودکار و درب های پروانه ای آن اشاره کرد.

برخلاف نسل فعلی e-Niro که بر روی شاسی های موجود کیا همچون مدل سول قرار دارد، این کانسپت از یک شاسی مخصوص خودروهای الکتریکی بهره می برد.

طبق اعلام طراح کانسپت های شرکت کیا" Kurt Kahl" پلت فرم استفاده شده در نسل آینده Niro امکان تطبیق پذیری بسیاری خواهد داشت و مورد علاقه طراحان خواهد بود زیرا امکان کوچک سازی اورهنگ ها در جلو و عقب خودرو در این پلت فرم میسر است. به علاوه به دلیل پهنای مناسب خودرو، اتاقک آن بسیار جادار است.

گرچه آقای Kahl می گوید امکان تجاری سازی درب های پروانه ای برای محصول اقتصادی همچون  Niro ممکن نخواهد بود، اما با استفاده از این درب ها امکان به نمایش گذاشتن داخل اتاق و فن آوری های استفاده شده در آن برای یک کانسپت ممکن شده است.

او در ادامه می گوید

کیا سابقه طولانی در تبدیل مدل های کانسپت به محصولات تجاری دارد.

در داخل اتاق از یک صفحه نمایش بزرگ مستطیلی استفاده شده و تمامی کنترل کننده ها به وسیله این صفحه نمایش بزرگ کنترل خواهند شد. با قرار گیری در حالت کاملا خودکار فرمان و پنل صفحه نمایش پشتی به عقب رانده می شود تا فضای بیشتری برای سرنشینان مهیا شود و سیستم صوتی و تصویری نیز بر روی هدآپ دسیپلی به نمایش در می آید.

البته راه طولانی برای رسیدن به این سطح از فن آوری وجود دارد و کیا در حال حاضر مشغول انجام تست های مختلفی در این زمینه در مقر خود یعنی کره جنوبی است.

همچنین این کانسپت به سیستم رانندگی سازگار با احساسات راننده مجهز شده که به طور اختصاری "READ” خوانده می شود. این فن آوری اولین بار در نمایشگاه Consumer Electronics به نمایش در آمد. این سیستم قابلیت این را دارد تا با خواندن احساسات راننده و از طریق تشخیص به کمک هوش مصنوعی، اتاق خودرو را متناسب با حال راننده تغییر دهد. این فن آوری نیز راه به نسبت طولانی خواهد داشت و در کوتاه مدت انتظار عرضه آن توسط کیا نمی رود.

سخنگوی کیا در مورد این کانسپت می گوید

ما با یک کراس اور  جمع و جور طرف هستیم که قصد داریم با بازنگری در زبان طراحی فعلی این کلاس حرفی برای گفتن در صنعت خودروسازی داشته باشیم. تعریف کردن HabaNiro به این سادگی ها نخواهد بود. ما یک کانسپت کاملا متفاوت الکتریکی طرفیم. ما می خواهیم این کانسپت در شهر به سهولت سرنشینان را جا به جا کند. همچنین در یک جاده ساحلی و خارج از شهری نیز امکان ماجراجوی را برای سرنشینان فراهم کند.

کیا

نسل فعلی مدل هیبرید و پلاگ هیبریدی Niro به تازگی یک فیس لیفت جدید را دریافت کرده است و بیش از پیش به مدل تمام الکتریکی آن نزدیک شده است.  کیا امسال از مدل هیبریدی Ceed رونمایی خواهد کرد. همچنین کراس اور این مدل نیز به صورت هیبریدی عرضه خواهد شد. در حال حاضر کیا برنامه ای برای عرضه مدل های تمام الکتریکی بیشتر به غیر از e-Niro و سول ندارد. همچنین سدان تمام الکتریکی کیا که تحت یک کانسپت در نمایشگاه ژنو به نمایش گذاشته شد زودتر از سال ۲۰۲۱ میلادی عرضه نخواهد شد.

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato