تیم کوک اتهامات نماینده دموکرات آمریکا پیرامون انحصارطلبی اپل را رد کرد

تیم کوک مدیرعامل اپل که این روزها زیاد با نشریات مختلف دیدار می کند اخیرا گفته از اینکه مردم اپل را هم سطح با همه شرکت های حوزه فناوری در نظر می گیرند خسته است و خصوصا ناراحتی خود را از اظهارات برخی نمایندگان واشنگتن مطرح کرد که اتهام انحصارطلبی اپل را مطرح کرده بودند و خواستار تجزیه این شرکت شده بودند.

کوک در مصاحبه روز دوشنبه خود با شبکه CNBC اظهار داشت:

از اینکه مردم شرکت های حوزه فناوری را یکپارچه در نظر می گیرند خسته ام. تکنولوژی اینگونه نیست.

اما پیشنهاد تجزیه شرکت های مطرح حوزه تکنولوژی نخستین بار توسط سناتور الیزابت وارن در ماه گذشته مطرح شد. وی که نامزد حزب دموکرات آمریکا برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ است پیشتر اظهار داشته شرکت های حوزه تکنولوژی نظیر اپل، آمازون، گوگل و فیسبوک بیش از اندازه روی زندگی مردم اثر میگذارند و دوست دارد شاهد تجزیه شدن آنها باشد.

انحصارطلبی اپل

الیزابت وارن نماینده حزب دموکرات آمریکا

وارن در مورد موضوع اپ استور هم معتقد است که اپ استور بیش از اندازه باعث برتری اپل در رقابت با شرکت های دیگر شده است. کوک اما نظری غیر از این دارد و در پاسخ به خواست وارن گفته است:

من تصور نمی کنم که دیگران ما را به انحصار طلبی متهم کنند. ما به لحاظ جغرافیایی در همان نقطه ای هستیم که بسیاری شرکت های دیگر حوزه فناوری در آن قرار دارند و این وجه اشتراک ماست.

خانم وارن اما باور دارد که شرکت های حوزه تکنولوژی بیش از اندازه در حوزه های اقتصادی، اجتماعی و دموکراسی به قدرت رسیده اند. او همچنین پیشنهاد وضع قوانینی را داده که پلتفرم های بزرگ تجارت الکترونیک (با درآمد سالانه ۲۵ میلیارد دلار را بیشتر) را از مالکیت یک پلتفرم و اعمال نفوذ روی فروشندگان حاضر در آن منع می کند.

او در این باره می گوید:

آنها رقابت را نابود کردند و از اطلاعات خصوصی ما برای سود خود استفاده کردند و زمین بازی مقابل دیگران را به نفع خود چیدند. در این فرایند غول های تکنولوژی به کسب و کارهای کوچک آسیب زدند و نوآوری را از بین بردند.

در مدت مصاحبه کوک با CNBC او همواره شرکت خود را از موج رسوایی های حریم خصوصی که مدتی است دامنگیر جامعه تکنولوژی شده مبرا دانست و ضمن دفاع از نحوه مدیریت پلتفرم خود در این باره گفت:

ما دیتای شما را قاچاق نمی کنیم. ما همواره مراقب همه چیز بوده ایم و ممکن است به دیگران بگوییم نه، این محصول روی پلتفرم ما قرار نمی گیرد یا این اپلیکیشن کار نمی کند و در نتیجه از قرار دادن آن در اپ استور معذوریم. به همین خاطر نیز انتقادات زیادی علیه ما مطرح می شود.

اما این در واقع قاعده کار برای خیلی هاست. اگر شما مالکیت یک فروشگاه را در اختیار داشته باشید این شما هستید که تصمیم می گیرید چه محصولی را در فروشگاه خود به فروش برسانید.

منبع:
cnet
برچسب ها

مطالب مرتبط

تیم کوک: شرکت‌های فناوری کم‌کاری کردند؛ حالا وقت دخالت قانونگذاران است

مدیرعامل اپل از قانونگذاران خواسته به جای تلاش برای تجزیه شرکت های بزرگ، روی حریم خصوصی کاربران تمرکز کنند. وی با حمایت دوباره از قانون داکا تاکید کرد که روسای جمهور نمی توانند روی دیدگاهش تاثیر بگذارند.کنگره آمریکا از مدت ها قبل در حال تلاش برای تصویب قانونی فدرال پیرامون حریم خصوصی کاربران بوده و... ادامه مطلب

حمله غیرمستقیم کوک به گوگل و آمازون: پیشرفت فناوری به هر قیمتی اشتباه است

یکی از ایده های مطرح در دنیای فناوری این است که افراد در راه پیشرفت فناوری باید قید حریم خصوصی را بزنند؛ فرضیه‌ای که مدیرعامل اپل آنرا زیر سوال برده است.تیم کوک روز گذشته در کنفرانسی با عنوان «دریم فورس» شرکت کرده بود. وی در پاسخ به سوال مجری درباره راهکارهای این شرکت برای ارتقای... ادامه مطلب

درآمد اپل به لطف TV پلاس ۵ برابر می‌شود

اپل تی وی پلاس در ابتدای راه است و رقبای قدری را در کنار خود می‌بینید اما تحلیلگران بر این باورند همین سرویس تا چند سال دیگر درآمد اپل را ۵ برابر افزایش می‌دهد.کمپانی کوپرتینویی سال گذشته از سرویس محتوای خود با عنوان «اپل تی وی پلاس» رونمایی کرد که در حوزه نمایش و تولید محتوای... ادامه مطلب

تیم کوک: اپل وارد حوزه ارز دیجیتال نمی شود

تیم کوک در مصاحبه ای با روزنامه Les Echos به اظهار نظر در مورد ارز دیجیتال و احتمال ورود اپل به این حوزه پرداخته است. مدیرعامل اپل معتقد است شرکت های خصوصی نباید در حوزه کنترل پول با دولت ها رقابت کنند. کوک احتمال عرضه ارز دیجیتال اپل را با یک «نه» قاطع پاسخ گفته. او افزوده:«من... ادامه مطلب

حمایت رسمی تیم کوک از کارکنان مهاجر اپل با ارسال نامه به دادگاه عالی آمریکا

تیم کوک همواره مواضعی آشکار را در خصوص مهاجرت و مهاجران به آمریکا اتخاذ کرده و روز گذشته تصمیم گرفت که مواضع خود را به شکل رسمی تری اعلام کند. مدیرعامل اپل با همراهی Deirdre O'Brien مدیر واحد فروش این شرکت گزارش مشاوره ای خود را در اختیار دادگاه عالی آمریکا قرار دادند و دفاعیاتشان از... ادامه مطلب

اعتراف دیرهنگام ترامپ: اپل به خاطر تعرفه‌های تجاری از رقبا عقب می افتد

تیم کوک ترامپ را قانع کرده که وضع تعرفه روی کالاهای چینی توان اپل برای رقابت با سامسونگ را می کاهد.رییس جمهور آمریکا و مدیرعامل اپل برای چندمین بار در سال های اخیر با هم دیدار کرده و به گفتگو درباره نبرد تجاری با چین پرداخته اند. طی این دیدار که در باشگاه گلف «بدمینستر» ایالت نیوجرسی برگزار شد، تیم... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟