تیم کوک اتهامات نماینده دموکرات آمریکا پیرامون انحصارطلبی اپل را رد کرد

تیم کوک مدیرعامل اپل که این روزها زیاد با نشریات مختلف دیدار می کند اخیرا گفته از اینکه مردم اپل را هم سطح با همه شرکت های حوزه فناوری در نظر می گیرند خسته است و خصوصا ناراحتی خود را از اظهارات برخی نمایندگان واشنگتن مطرح کرد که اتهام انحصارطلبی اپل را مطرح کرده بودند و خواستار تجزیه این شرکت شده بودند.

کوک در مصاحبه روز دوشنبه خود با شبکه CNBC اظهار داشت:

از اینکه مردم شرکت های حوزه فناوری را یکپارچه در نظر می گیرند خسته ام. تکنولوژی اینگونه نیست.

اما پیشنهاد تجزیه شرکت های مطرح حوزه تکنولوژی نخستین بار توسط سناتور الیزابت وارن در ماه گذشته مطرح شد. وی که نامزد حزب دموکرات آمریکا برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ است پیشتر اظهار داشته شرکت های حوزه تکنولوژی نظیر اپل، آمازون، گوگل و فیسبوک بیش از اندازه روی زندگی مردم اثر میگذارند و دوست دارد شاهد تجزیه شدن آنها باشد.

انحصارطلبی اپل

الیزابت وارن نماینده حزب دموکرات آمریکا

وارن در مورد موضوع اپ استور هم معتقد است که اپ استور بیش از اندازه باعث برتری اپل در رقابت با شرکت های دیگر شده است. کوک اما نظری غیر از این دارد و در پاسخ به خواست وارن گفته است:

من تصور نمی کنم که دیگران ما را به انحصار طلبی متهم کنند. ما به لحاظ جغرافیایی در همان نقطه ای هستیم که بسیاری شرکت های دیگر حوزه فناوری در آن قرار دارند و این وجه اشتراک ماست.

خانم وارن اما باور دارد که شرکت های حوزه تکنولوژی بیش از اندازه در حوزه های اقتصادی، اجتماعی و دموکراسی به قدرت رسیده اند. او همچنین پیشنهاد وضع قوانینی را داده که پلتفرم های بزرگ تجارت الکترونیک (با درآمد سالانه ۲۵ میلیارد دلار را بیشتر) را از مالکیت یک پلتفرم و اعمال نفوذ روی فروشندگان حاضر در آن منع می کند.

او در این باره می گوید:

آنها رقابت را نابود کردند و از اطلاعات خصوصی ما برای سود خود استفاده کردند و زمین بازی مقابل دیگران را به نفع خود چیدند. در این فرایند غول های تکنولوژی به کسب و کارهای کوچک آسیب زدند و نوآوری را از بین بردند.

در مدت مصاحبه کوک با CNBC او همواره شرکت خود را از موج رسوایی های حریم خصوصی که مدتی است دامنگیر جامعه تکنولوژی شده مبرا دانست و ضمن دفاع از نحوه مدیریت پلتفرم خود در این باره گفت:

ما دیتای شما را قاچاق نمی کنیم. ما همواره مراقب همه چیز بوده ایم و ممکن است به دیگران بگوییم نه، این محصول روی پلتفرم ما قرار نمی گیرد یا این اپلیکیشن کار نمی کند و در نتیجه از قرار دادن آن در اپ استور معذوریم. به همین خاطر نیز انتقادات زیادی علیه ما مطرح می شود.

اما این در واقع قاعده کار برای خیلی هاست. اگر شما مالکیت یک فروشگاه را در اختیار داشته باشید این شما هستید که تصمیم می گیرید چه محصولی را در فروشگاه خود به فروش برسانید.

منبع:
cnet
برچسب ها

مطالب مرتبط

تیم کوک: اگر آیفون 10 را معرفی نمی کردیم، ما را فریبکار می خواندند

بسیاری از کارشناسان حوزه آی تی عدم عرضه آیفون 10 همراه با آیفون های 8 و 8 پلاس را یک راهکار تبلیغاتی برای فروش دو محصول دیگر می دانند، با این حال تیم کوک نظر دیگری دارد: متاسفانه امکان عرضه آیفون 10 همراه با دو موبایل دیگر وجود نداشت وگرنه این کار را می کردیم. ما... ادامه مطلب

ترامپ به کوک قول داد که افزایش تعرفه‌ واردات شامل آیفون نخواهد شد

به تازگی دونالد ترامپ به تیم کوک مدیر عامل اپل اطمینان خاطر داد افزایش تعرفه‌ واردات جدیدی که دولت آمریکا برای محصولات چینی تعیین کرده شامل حال آیفون‌ها نخواهد شد. ماه گذشته مدیر عامل اپل طی ملاقاتی که با رییس جمهور داشت به او متذکر شد که تغییر سیاست‌ در حوزه‌ی تجارت با چین می‌تواند تاثیر منفی... ادامه مطلب

خرید بزرگ و احتمالی اپل: ۴۰ درصد نت فلیکس، ۵ درصد تسلا

دارایی اپل در حال حاضر ۲۵۶ میلیارد دلار گزارش می شود و سهام داران بزرگ این شرکت مایل هستند تا از این سرمایه هنگفت استفاده های صحیحی شود. در واقع اینطور که پیداست، تحلیلگران می خواهند اپل برای تصاحب شرکت های بزرگتر اقدام کند و خریدهایی هیجان انگیزتری داشته باشد. به تازگی یکی از تحلیلگران موسسه Citibank یادداشتی... ادامه مطلب

تیم کوک کنفرانس توسعه دهندگان اپل را با یک دقیقه سکوت برای قربانیان حادثه اورلاندو آغاز کرد

تیم کوک مدیر عامل کمپانی اپل، کنفرانس امسال توسعه دهندگان شرکت متبوعش را با لحنی آکنده از اندوه و اعلام یک دقیقه سکوت به احترام قربانیان حادثه تروریستی اورلاندو آغاز کرد. او در حالی صحنه را تحویل گرفت که خواست همدردی خود را با کسانی که در این حادثه آسیب دیده اند ابراز کند. کوک از... ادامه مطلب

تیم کوک در فهرست اثرگذارترین چهره های دنیای تکنولوژی مجله تایم

نشریه تایم به تازگی فهرستی از ۲۰ فرد تاثیر گذار صنعت تکنولوژی دنیا در حال حاضر را منتشر کرده که اسامی تیم کوک مدیرعامل اپل و جف ویلیامز مدیر ارشد عملیاتی این شرکت نیز در آن دیده می شوند. در این فهرست کوک به عنوان مدیرعامل ارزشمندترین شرکت دنیا به خاطر «اثر تقریبا بی مثالش بر... ادامه مطلب

دولت ژاپن بهره برداری از مرکز تحقیقات اپل در اسفند ماه را تایید کرد

سیاست های اخیر کمپانی اپل و اهمیت بهره مندی از هوش و توانایی پتانسیل های سراسر دنیا سبب شده تا تیم کوک برنامه های طولانی مدتی برای احداث مراکز متعدد تحقیق و توسعه در نقاط مختلف جهان را تدارک ببیند. بعد از راه اندازی و افتتاح مقرهایی در چین و انگلیس و ساخت بی وقفه مراکزی در اندونزی، ویتنام... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x