جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

در آستانه پنجاه سالگی؛ چرا بازگشت به ماه اینقدر اهمیت دارد؟

در تاریخ 29 تیر امسال، 50 سالگی اولین فرود انسان روی ماه طی ماموریت های آپولو جشن گرفته می شود، و احتمالا وارد دوره ای خواهیم شد که دستاوردهایش بسیار ارزشمندتر از دور اول سفرها به ماه در سال 1969 خواهد بود.

سال 1961 انسان مطمئن نبود مغزش در شرایط بی وزنی فعالیت کند

مسابقه رسیدن به ماه در دهه 1960 میلادی باعث به دست آمدن دستاوردهای شگفت انگیزی در تکنولوژی، مهندسی و سیاست شد، و آن را تقریبا می توان مهم ترین دستاورد بشریت تا به امروز قلمداد کرد. این اتفاق حتی اگر زمینه ساز عادی و در دسترس شدن سفرهای فضایی نشد، جهانی که در آن زندگی می کنیم را به کلی تغییر داد.

اما مسابقه فضایی که این بار به راه افتاده هدفش دقیقا فراهم کردن زیرساخت های لازم برای زندگی در فضا و تشکیل «اجتماعات بی جاذبه» است. از بسیاری جهات این مسابقه بسیار از اولی بزرگ تر است.

ماموریت های آپولو

راکت Saturn V که انسان را طی ماموریت های آپولو به ماه برد

علاقه تازه ای به فضا میان ابر قدرت های جهان ایجاد شده که آن را به عنوان یک زمین بازی برای اهداف ژئوپلیتیک می بینند. دی ماه سال قبل بود که برنامه فضایی جاه طلبانه دولت چین منجر به نشاندن یک ماه نورد روی نیمه تاریک قمر زمین شد، اتفاقی که برای اولین بار در تاریخ رخ می داد. اسفند ماه نیز مایک پنس، معاون ریاست جمهوری ایالات متحده از برنامه جدید این کشور برای فرستادن فضانوردان به ماه تا سال 2024 خبر داد؛ ناسا که بار اول این کار را در هشت سال انجام داده بود این بار برای فرود موفقیت آمیز فضانوردان روی سطح این قمر تنها پنج سال فرصت دارد. 9 ماه قبل هم دونالد ترامپ خبر از راه اندازی شاخه نظامی ششم این کشور، یعنی نیروی فضایی داد؛ اتفاقی که مشخصا خلاف قطعنامه سال 1958 سازمان ملل است که در آن کشورها توافق کرده بودند فضا باید همیشه در آرامش باقی بماند.

هند نیز که به زودی به پنجمین اقتصاد بزرگ دنیا تبدیل خواهد شد برنامه دارد تا تیرماه فضاپیمایی را در قطب جنوب ماه فرود بیاورد و به جمع سه کشوری بپیوندد که این کار را به شکل موفقیت آمیز انجام داده اند.

از آن هیجان انگیزتر شرکت هایی هستند که هزینه حمل و نقل فضایی را به یک دهم آن چه قبلا بود رسانده اند. مهمترینشان هم شرکت های بلو اوریجین جف بزوس و اسپیس ایکس ایلان ماسک است که راکت هایشان بیشتر عملکردی مانند جت های مسافربری دارند تا فضاپیماهای ماموریت های آپولو؛ این شرکت ها به یک دلیل ساده روز به روز در حال امضای قرارداد های بیشتر با ناسا و شرکت های خصوصی هستند: راکت هایشان کار می کنند.

ماموریت های آپولو

راکت فالکون Heavy اسپیس ایکس

چند هفته پیش بود که جف بزوس از یک ماه نشین بلو اوریجین و برنامه اش برای ساخت آرمان شهری در قالب کلونی های فضایی خبر داد که می توانند یک میلیارد نفر را در خود جای دهند. حتی اگر رویای زندگی میان سیاره ای تحقق پیدا نکند، در صورتی که بزوس و ماسک موفق به ارزان کردن و تسریع سفرهای فضایی شوند، موجب به راه افتادن تب «اجتماعات بی جاذبه» خواهد شد؛ مانند اینترنت پر سرعت و موبایل های هوشمند که موجب ساخت جامعه ای شدند که هیچگاه تصورش را هم نمی کردیم.

ماموریت های آپولو

همانطور که به سالگرد فرود روی ماه نزدیک می شویم، اینکه چه میزان از تلاش هایی که انسان را به ماه رساند را فراموش کرده ایم قابل تامل است. سال 1961بود که انسان تصمیم گرفت تا قبل از تمام شدن دهه روی سطح ماه فرود بیاید و نیل آرمسترانگ اولین کسی بود که سال 1969 روی این قمر پا گذاشت.

آن چه فراموش شده میزان بلند پروازی انسان در آن سال هاست. سال 1961 دانش انسان درباره فضا انقدر کم بود که مطمئن نبودیم مغزهایمان در شرایط بی وزنی قادر به فعالیت خواهند بود یا خیر.

از زمانی که انسان تصمیم به رفتن به ماه گرفت تا رخ دادنش تنها هشت سال زمان لازم بود

هشت سال بین عزم انسان برای قدم گذاشتن روی ماه و موفقیت ماموریت های آپولو پر بود از اختراعات، خلاقیت، حمایت افکار عمومی، مدیریت خلاقانه، سخت کوشی، تعلیق و اکتشافات. اما انسان امروز تصور می کند تمام اتفاقات صرفا برای رفتن به ماه افتاد؛ موضوعی که فراموش شده این است که چطور ماموریت های آپولو بستر عصر دیجیتال کنونی را فراهم کردند.

امروزه بسیاری مردم دولت ها را متهم می کنند که مانند دهه 60 بلندپروازی نمی کنند؛ حال چه این بلند پروازی مربوط به متوقف کردن روند گرمایش زمین باشد چه سفر در منظومه شمسی. اما یادآوری اینکه چطور ناسا انسان ها را بار اول به ماه برد همچنان می تواند هم برای مردم و هم برای دولت ها الهام بخش باشد.

ماموریت های آپولو موفقیتی خارق العاده برای نسل بشر، و نتیجه زحمت انسان های عادی از همین سیاره بود. امروزه نیز دقیقا به چنین انسان هایی برای گذر از چالش هایمان و جلو راندن نسل مان نیاز داریم.

مطالب مرتبط

عبور سیارکی ۵ متری از نزدیکی زمین ؛ بعدی به بزرگی برج خلیفه خواهد بود

چند روز پیش سیارکی ۵ متری کشف شد و تنها ساعاتی بعد از کشف آن، از فاصله‌ی ۳۸۸۹۵ متری زمین رد شد. سیارک دیگری به بزرگی برج خلیفه نیز قرار است تا دو هفته دیگر به مدار سیاره‌ی ما نزدیک شود. اندازه‌ی این سیارک ۵ متری که 2018 BD نام دارد بین ۲.۵ الی ۵.۵ متر برآورد... ادامه مطلب

دریاچه باستانی در مریخ پیدا شده؛ آیا این سرنخی است که نشان می دهد آنجا برایمان قابل سکونت است؟

در روزهای گذشته در دیجیاتو در مورد کشف جدید ناسا خواندید. کشفی در خصوص یک گودال عظیم در مریخ که ظاهرا روزگاری دریاچه بوده و امروز به دلایلی که هنوز مشخص نیستند، خشک شده است. طبیعتا افراد زیادی این سوال را از خود می پرسند که آیا در مریخ زندگی نوعی موجودات فضایی وجود دارد؟ پاسخ به... ادامه مطلب

ناسا و انتشار نرم افزاری رایگان برای کشف سیارک های جدید توسط عموم

همکنون شما نیز می توانید به ناسا کمک کنید تا سیارک هایی جدید را اکتشاف نماید. در همین راستا روز گذشته سازمان فضایی یاد شده با همراهی کمپانی Planetary Resources نرم افزاری با قابلیت نصب و اجرا بر روی کامپیوترهای استاندارد PC و مک ارائه نموده اند. سیستم کاربران بعد از نصب ابزار مذکور، تصاویر را از یک تلسکوپ... ادامه مطلب

پرتاب موفق فالکون هِوی چه مزایایی برای ناسا خواهد داشت؟

راکت فالکون هوی اسپیس اکس قرار است این هفته برای نخستین بار پرتاب شود و تا به الان بیشترین امیدها نسبت به موفقیت آن بسته شده است. از طرفی این راکت بخش جدیدی را در کسب و کار شرکت فضایی ایلان ماسک راه اندازی کرده که انتظار می رود مورد توجه ناسا قرار بگیرد. فالکون هوی... ادامه مطلب

ناسا: سال 2016 احتمالا گرم ترین سال تاریخ معاصر زمین خواهد بود

به گفته ناسا، اگر روند گرم شدن کره زمین همچنان ادامه یابد، سال جاری میلادی رکورد گرم ترین سال ثبت شده در سیاره بشر را خواهد شکست. از منظر دما، نیمه نخست سال 2016، گرم ترین بازه زمانی ثبت شده برای زمین بود و طی بازی 5 ماهه ژانویه تا ژوئن، رکورد گرم ترین ماه... ادامه مطلب

چرا ناسا مکانی با آب و هوای نامساعد را برای پرتاب راکت‌ها انتخاب کرد؟

دهه ها است که ناسا راکت های خود را از مرکز فضایی کندی در کیپ کاناورال فلوریدا به فضا پرتاب می کند؛ در ایالتی که بیش از هر ایالت دیگری به طوفان، رعد و برق و آب و هوای نامساعد مشهور است. همین شرایط گاه موجب به تعویق افتادن پرتاب ها می شود اما چرا... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x