موسسه تحلیلی GlobalData: هواوی پیشتاز توسعه شبکه 5G است

همزمان با افزایش تعداد مشترکان شبکه 5G در اقصی نقاط دنیا، شرکت تحلیلی GlobalData در گزارشی تازه اعلام کرده که هواوی پیشتاز تامین کنندگان سرویس 5G در دنیاست.

این موسسه آماری بعد از بررسی پنج بازیگر اصلی این عرصه شامل هواوی، اریکسون، نوکیا، ZTE و سامسونگ اعلام نموده که غول تکنولوژی چینی یعنی هواوی تنها شرکتی است که توانسته امتیاز کامل را در تمامی معیارهای آن شامل ظرفیت باند، پورتفلیوی واحد رادیویی، سهولت نصب و تکمیل تکنولوژی کسب کند.

اد گوبینز تحلیلگر ارشد شرکت GlobalData در همین رابطه چنین گفت:

در طول مراحل اولیه راه اندازی شبکه 5G بازار به شدت رقابتی است و تصمیمات امروز اپراتورها یک دهه سرمایه گذاری آتی در زمینه مخابرات را تعیین می کند و در نهایت به تغییراتی گسترده و بنیادین در روش زندگی و کار ما منجر می شوند.

در گزارش GlobalData همچنین آمده است که به غیر از هواوی، اریکسون نیز در بخش سهولت نصب تجهیزات 5G  عملکرد خوبی را از خود به جای گذاشته و برد و تجهیزات کامپکت نوکیا نیز نقطه قوت آن در این رقابت جهانی بوده اند.

شبکه 5G

در رتبه بندی GlobalData متاسفانه دو شرکت ZTE و سامسونگ موفقت به کسب نمره کامل در هیچیک از دسته بندی ها نشدند اما امتیاز کلی شان با اریکسون و نوکیا برابری می کرد.

در همین رابطه رایان دینگ مدیر کسب و کار اپراتوری هواوی روز سه شنبه همین هفته و در جریان یک کنفرانس خبری اعلام کرد که تجهیزات هواوی حالا بالغ بر دو سوم از شبکه های 5G راه اندازی شده در خارج از چین را تحت پوشش دارند.

دو سوم از شبکه های 5G راه اندازی شده در خارج از چین از تجهیزات هواوی استفاده می کنند

این شرکت تاکنون ۵۰ قرارداد بین المللی در زمینه توسعه 5G در خارج از خاک چین با کشورهای مختلف امضا کرده که از کره جنوبی و سوئیس گرفته تا انگلستان و فنلاند را شامل می شود. در مجموع این قراردادها نیز شرکت چینی مورد بحث بالغ بر ۱۵۰ هزار ایستگاه مخابراتی را نصب کرده است.

شاید بد نباشد اشاره کنیک که اپراتورهای شبکه میتوانند با بیش تر از یک ارائه دهنده وارد همکاری شوند تا بخش های مختلف ایستگاه های 5G خود را از طریق آنها تامین نمایند. هواوی راهکار شبکه نقطه به نقطه یا یک سیستم کامل سخت افزاری را در اختیارشان می گذارد اما اینکه کشوری بخواهد از تجهیزات دیگر شرکت ها هم استفاده کند یا خیر به خودشان بستگی دارد.

پیشتر موسسه رتبه بندی S&P نیز به بررسی ادعای هواوی مبنی بر سلطه اش بر بازار 5G پرداخته بود و در گزارش خود چنین آورده بود:

با وجود آنکه هواوی ابتدا پیشرو این حوزه بود، باور داریم که فروشندگان اروپایی و آسیایی در حال نزدیک شدن به آن و حتی پشت سر گذاشتنش هستند و در نتیجه بهتر است در مورد اینکه هواوی محصولی واقعی در این حوزه دارد یا خیر و همچنین مزیت های قیمتی استفاده از سرویس 5G آن با احتیاط اظهار نظر نماییم.

مطالب مرتبط

حذف هواوی از زیرساخت 5G دو میلیارد پوند به بریتانیا ضرر می‌زند

طبق تخمین تحلیلگران بازار، حذف و تعویض تجهیزات و زیرساخت‌های مخابراتی مربوط به تکنولوژی 5G هواوی در بریتانیا، لطمه بزرگی به وضعیت آنتن‌دهی کشور وارد خواهد کرد و حدود ۲ میلیارد پوند ضرر روی دست صنعت می‌گذارد.اپراتورهای مخابراتی بریتانیا در حال حاضر مشغول مذاکره با شرکت‌های رقیب هواوی مانند اریکسون و نوکیا هستند و این... ادامه مطلب

فرانسه اپراتورهای 5G را به عدم استفاده از تجهیزات هواوی تشویق می‌کند

دولت فرانسه مشابه با برخی کشورهای دیگر از اپراتورهای مخابراتی فرانسوی درخواست کرده تا برای تامین قطعات زیرساخت‌های مورد نیاز برای تکنولوژی 5G از هواوی خرید نکنند.طبق گزارش رویترز، دولت فرانسه به طور کامل استفاده از فناوری‌های مخابراتی هواوی جهت گسترش پوشش 5G را ممنوع اعلام نکرده، اما به شکل جدی توصیه می‌کند اپراتورها تجهیزات... ادامه مطلب

کمیسیون ارتباطات فدرال هواوی و ZTE را رسما تهدید امنیت ملی اعلام کرد

کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده دو شرکت مخابراتی چینی هواوی و ZTE را به عنوان «تهدید امنیت ملی» شناسایی و دسترسی آنها به میلیاردها دلار کمک هزینه دولتی گسترش زیرساخت‌های ارتباطاتی را قطع کرد.این سازمان از سال قبل شرکت‌‌های مذکور را به عنوان تهدید علیه منافع آمریکا تلقی می کرد و از دسترسی به کمک... ادامه مطلب

کمک مالی آمریکا به کشورهای دیگر برای خرید تجهیزات 5G از رقبای هواوی

یکی از دیپلمات‌های برزیلی اخیرا مدعی شده دولت ایالات متحده آمریکا به کمپانی‌های این کشور و سایر مناطق بودجه می‌دهد تا تکنولوژی و تجهیزات مخابراتی لازم 5G را از رقیبان هواوی خریداری کنند.دولت آمریکا مشغول اعطای بودجه و کمک مالی به اپراتورهای مخابراتی در برزیل و سایر کشور‌ها است، تا از خریداری تجهیزات 5G از... ادامه مطلب

آمریکا تحریم‌های هواوی را کاهش داد؛ صدور مجوز برای توسعه استانداردهای 5G

دولت ایالات متحده آمریکا تصمیم گرفته در تحریم‌های هواوی کمی تخفیف دهد. وزارت بازرگانی این کشور به کمپانی‌ها امکان مشارکت در توسعه استانداردهایی که هواوی در آن‌ها نقش دارد مانند شبکه 5G، هوش مصنوعی و خودروهای خودران را می‌دهد.چنین اقدامی چندان تعجب برانگیز نیست چرا که به گفته وزیر بازرگانی آمریکا، «ویلبر راس» این کشور نمی‌خواهند... ادامه مطلب

احتمال جایگزینی فناوری‌های سامسونگ با هواوی در زیرساخت 5G بریتانیا

دولت بریتانیا در پی تصمیم به کنار گذاشتن هواوی از زیرساخت‌های ارتباطی، در حال مذاکره با سامسونگ و NEC برای جایگزینی این شرکت است.بریتانیا از حدود ۲ دهه قبل از تجهیزات ارتباطی هواوی از جمله زیرساخت‌های شبکه 3G و 4G بهره برده و حدود یک سوم از زیرساخت 5G خود را نیز از این شرکت تامین... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟