سیستم GPS در ماه راه اندازی می شود

کلیه اپلیکیشن های نقشه یاب به سیستم موقعیت یاب جهانی یا GPS متکی هستند اما آیا از خود پرسیده اید که مسیریابی در ماه چگونه باید انجام شود؟ ناسا اعلام کرده که مشغول توسعه GPS برای استفاده در سطح قمر زمین است.

تعیین موقعیت در فضا آن هم نسبت به دیگر اجرام آسمانی کار ساده است. خوشبختاننه ستاره ها موقعیت ثابتی در آسمان دارند و فضاپیماها میتوانند با اتصال یک خط فرضی از ستاره ها به دیگر اجرام آسمانی و موقعیت خودشان محل دقیق حضورشان را مشخص نمایند.

اما این کار زحمت زیادی دارند. اینجا روی زمین بشر سالهاست که از این دردسرها راحت شده و حالا برای اینکه بداند دقیقا در کدام نقطه از زمین حضور دارد (آن هم با اختلاف تنها چندمتر) از GPS استفاده میکند.

خرید بلیط هواپیما

در واقع ما با ایجاد ستاره های ثابت مخصوص به خودمان (یعنی همان ماهواره هایی که در مدار پایینی زمین قرار دارند) به صورت مستمر سیگنال هایی را از آنها دریافت می کنیم و امکان تشخیص موقعیت را برای گجت های مورد استفاده مان فراهم میکنیم.

GPS در ماه

وجود چنین سیستمی روی ماه نیز قطعا میتواند سودمند واقع شود اما فاصله چند میلیون کیلومتری از قمر زمین عملکرد سیستمی که روی زمانبندی بسیار دقیق استوار است و باید سیگنال ها را اندازه بگیرد کمی دشوار میکند. با این حال اما این کار شدنی است و ناسا سالهاست که تلاش دارد استفاده از GPS روی ماه را ممکن کند.

ناسا سالهاست که روی توسعه سیستم GPS برای ماه کار میکند

البته فضانوردان نمی توانند موبایل های خود را به فضا ببرند. از طرفی این دستگاه ها طوری کالیبره شده اند که سیگنال ها را از ماهواره های موجود در مدار زمین بگیرند و محاسبات لازم را براساس موقعیت آنها انجام دهند.  زمانی که طول می کشد یک سیگنال از این ماهواره ها به زمین برسد کسری از ثانیه است در حالی که روی سطح ماه این زمان به یک ثانیه و نیم افزایش می یابد. این رقم شاید درنگاه نخست چندان زیاد به نظر نرسد اما بر نحوه ساخت سیستم های دریافت کننده سیگنال اثر می گذارد.

با در نظر داشتن همین مساله تیمی از محققان ناسا مشغول توسعه نوعی کامپیوتر مسیریابی جدید هستند که از یک آنتن قدرتمند و ساعت بسیار دقیق بهره می گیرد و برتری های زیادی نسبت به سیستم GPS فضایی NavCube دارد.

در واقع محققان ناسا می خواهند به جای تکیه بر شبکه سیستم های اندازه گیری زمینی و ماهواره ای این سازمان (که داده ها را با فضاپیما تبادل می کند و پهنای باند و انرژی بسیار ارزشمند آن را مصرف میکند) از GPS در ماموریت های خود استفاده کنند.

ناسا ابراز امیدواری کرده که سخت افزار lunar NavCube را تا پایان امسال می سازد و بعد در یکی از پروازها به ماه آن را آزمایش خواهد کرد.

منبع:
techcrunch
مستر بلیط
برچسب ها

مطالب مرتبط

امروز یک سکونتگاه ماژولار جدید به ایستگاه فضائی بین المللی اضافه خواهد شد

امروز ماژول جدیدی به ایستگاه فضائی اضافه خواهد شد و در ساعت 2:15 دقیقه به وقت محلی، کارشناسان ناسا، مدیریت عملکرد بازوی رباتیک غول پیکر ایستگاه فضائی (که Canadarm2 خوانده می شود) را به دست خواهند گرفت. کارشناسان با این کار، ماژول Bigelow Expandable Activity که به صورت اختصاری “BEAM” نامیده می شود را از روی کپسول... ادامه مطلب

آزادسازی ۴۵۰ هزار گالن آب در سیستم خنک کننده‌ راکت فضایی SLS [تماشا کنید]

ناسا در یک ویدیوی شگفت انگیز لحظه‌ی رهاسازی هزاران گالن آب را روی سکوی پرتاب پایگاه فضایی کندی را به تصویر کشیده است. آژانس فضایی ناسا در حال آماده کردن مگا راکت SLS است که سیستم خنک کننده‌ی آن نیاز به ۴۵۰،۰۰۰ گالن آب دارد تا جلوی اشتعال و دمای بالای راکت در حین پرتاب را... ادامه مطلب

جدیدترین شکارچی ناسا کشف سیاره های مشابه زمین را آغاز کرد

ماهواره TESS ناسا ماموریت خود برای شکار سیاره های فراخورشیدی قابل سکونت را آغاز کرده است. در سال های اخیر کشف سیارات مشابه زمین به هدفی هیجان انگیز برای علاقمندان به فضا تبدیل شده و حالا جدیدترین تلسکوپ ناسا ماموریت خود برای کشف سیاره های خارج از منظومه شمسی را شروع کرده که مثل زمین به دور یک... ادامه مطلب

ناسا برای تحقیق در مورد یک سیاره کوچک آنسوی پلوتو ماموریت نیوهورایزنز را افزایش داد

روز گذشته تیم نیو هورایزنز تاییده رسمی دال بر تخصیص بودجه اضافی از سوی ناسا را دریافت کرد تا کاوش در فضا را با استفاده از سفینه خود که اخیرا از پلوتو بازدید کرده ادامه دهد. در جریان این بازه زمانی اضافه، که قرار شده تا سال 2021 ادامه پیدا کند، نیو هورایزنز پرواز دیگری را به... ادامه مطلب

ناسا تصاویری جدید و بسیار واضح از سیاره پلوتو را منتشر کرد

ناسا به تازگی تصاویری با رزولوشن بالا و جزئیات بسیار زیاد از سطح سیاره پلوتو منتشر نموده که تاکنون نمونه آن وجود نداشته. این تصاویر توسط فضاپیمای رباتیک ناسا به نام «نیوهورایزنز» (افق های تازه) و از فاصله 17 هزار کیلومتری از بالای سطح این سیاره کوتوله به ثبت رسیده اند. اینها تنها عکس های باکیفیتی هستند... ادامه مطلب

ناسا به زودی مأموریت بعدی اش در منظومه شمسی را انتخاب می کند

ناسا در حال حاضر بیشتر فعالیت هایش را روی مأموریت کره مریخ متمرکز ساخته، اما مابقی منظومه شمسی را نیز فراموش نکرده. این آژانس فضایی 12 پیشنهاد دریافتی برای برنامه «مرزهای نو» (New Frontiers) را در دست بررسی دارد، برنامه ای که مأموریت هایی همچون نیو هورایزنز، جونو و دیگر موارد بدون سرنشین را تا... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x