الگوریتم هوش مصنوعی برای یافتن سگ‌های گمشده از طریق عکس بینی آن‌ها

الگوریتم هوش مصنوعی برای یافتن سگ‌های گمشده از طریق عکس بینی آن‌ها

الگوریتم هوش مصنوعی برای یافتن سگ‌های گمشده از طریق عکس بینی آن‌ها

یک استارتاپ هوش مصنوعی چینی به نام Megvii که نرم‌افزارهای تشخیص چهره را برای مقاصد نظارتی دولت چین توسعه می‌دهد، حالا حوزه فعالیتش را گسترده‌تر کرده و به هویت‌یابی حیوانات روی آورده است. بر اساس گزارش Abacus News برنامه جدید Megvii روی شناسایی سگ‌ها با استفاده از بینی آن‌ها تمرکز دارد.

دقیقا همان نقشی که اثر انگشت برای شناسایی انسان‌ها بازی می‌کند «اثر بینی» برای سگ ها دارد و این استارتاپ هوش مصنوعی با تکیه بر همین موضوع، اپی توسعه داده که صاحبان سگ‌ها با استفاده از دوربین گوشی خودشان، عکس بینی سگشان را در آن وارد می‌کنند.

استارتاپ هوش مصنوعی

به همان صورتی که اثر انگشت برای باز کردن قفل گوشی اسکن می‌شود، این اپ از صاحب سگ درخواست می‌کند که از بینی سگش در زوایای مختلف عکس گرفته و آن‌ها را وارد برنامه کند. Megvii گفته که تا به حال با همین روش ۱۵ هزار سگ گمشده را با همین برنامه به صاحبانشان برگردانده و نرخ دقتی برابر ۹۵ درصد را به ثبت رسانده است.

اما Megvii می‌گوید که که کاربرد این اپ چیزی بیشتر از بازگرداندن حیوانات گمشده به صاحبانشان است. با توجه به روابطی که این شرکت با دولت دارد، قرار است از این تکنولوژی برای پایش و جریمه افرادی که سگ‌هایشان را بدون قلاده در سطح شهر رها می‌کنند نیز استفاده کند.

در عرض چند سال اخیر توسعه سیستم‌های هوش مصنوعی برای تشخیص و شناسایی حیوانات بسیار فراگیر شده. مثلا از این سیستم‌ها برای نجات گونه‌های در معرض خطر و همچنین شناسایی انواع مختلف حیوانات مثل پانداها استفاده می‌شود.

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل