دانشمندان فضای خالی عظیم اطراف راه شیری را مدل سازی کردند

کهکشان راه شیری درست در مرز یک فضای خالی کیهانی بزرگ قرار دارد که وسعت آن تا به حال برای بشر غیر قابل درک و اندازه گیری بوده است. حالا جمعی از منجمان تلاش کرده‌اند تا با نقشه برداری از لبه‌های این فضای خالی درک بهتری از تاثیر گرانشی آن روی کهکشان ما داشته باشند.

همانطور که زمین به دور خورشید و خورشید به دور مرکز راه شیری می‌چرخد، کهکشان راه شیری هم با سرعت سرسام آوری در کیهان حرکت می‌کند. سرعت حرکت کهکشان ما و کهکشان‌های همسایه‌مان مثل آندرومدا چیزی در حدود 2 میلیون کیلومتر بر ساعت تخمین زده می‌شود. در واقع سرعت حرکت راه شیری بسیار بیشتر از آن است که فقط تحت تاثیر انبساط کیهان قرار داشته باشد.

این اختلاف سرعت را می‌توان با توزیع جرم در مقیاس‌های عظیم توجیه کرد چرا که کهکشان‌ها به صورت یکنواخت در پهنه کیهان پراکنده نیستند. آن‌ها در خوشه‌های کهکشانی به صورت نزدیک به هم وجود دارند و توسط رشته‌های نازک از ماده مثل تار عنکبوت به هم متصل می‌شوند.

فضای خالی کیهانی

شبیه سازی انجام شده از تار کیهانی. مناطق آبی و سفید نشان دهنده کهکشان‌ها هستند و بخش‌های تاریک فضاهای خالی را نشان می‌دهند.

همین موضوع باعث می‌شود فضای زیادی در پهنه کیهان خالی باقی بماند و همانطور که منجمان در سال 1987 کشف کردند، کهکشان راه شیری درست در مرز یکی از این فضاهای خالی عظیم قرار دارد.

این فضا با نام «فضای خالی محلی» شناخته می‌شود و بر اساس تخمین‌ها بین 146 میلیون تا 1 میلیارد سال نوری وسعت داشته و نه تنها به صورت غیر قابل درکی خالیست بلکه حتی به نظر در حال انبساط هم هست.

از آنجایی که این فضا خالیست و پشت حجم انبوهی از ستارگان و جرم موجود در مرکز کهکشان راه شیری پنهان شده مطالعه و بررسی آن کار دشواریست. در تحقیق اخیر، تیم منجمان حرکت 18 هزار کهکشان را اندازه گیری کرده و با استفاده از  آن یک نقشه کیهانشناسی تهیه کردند. آن‌ها همچنین دریافتند که دیواره‌های فضای خالی محلی، تمرکز تیزی دارند.

همچنین تیم تحقیق با استفاده از این داده‌ها به محاسبه مقدار تاثیر گرانشی این فضا روی کهکشان راه شیری پرداختند. بعد از لحاظ کردن سرعتی که ناشی از انبساط کیهان است، محققان دریافتند که نیمی از سرعت فعلی خوشه کهکشانی ما به صورت محلی به وجود آمده و در واقع خوشه کهکشانی Virgo ما را به سمت خود می‌کشد و فضای خالی محلی ما را دور از خود می‌راند.

دستاورد دیگر تحقیق اخیر این بوده که فضاهای خالی به صورت طبیعی ماده را از خود دور نمی‌کند بلکه قسمت‌هایی که تمرکز ماده در آن‌ها زیاد است اجرام دیگر را هم به سمت خود جذب می‌کنند و به همین دلیل اینطور به نظر می‌رسد که فضای خالی اجرام را از خود می‌راند.

hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

فرودگر بومی امارات تا سال ۲۰۲۴ روانه مریخ می‌شود

نایب رییس امارات متحده عربی از تمایل امارات به ارسال فرودگر بومی به ماه تا چهار سال دیگر خبر داد.«محمد بن راشد آل مکتوم»، نایب رییس امارات متحده عربی در چند رشته توییت از ارسال فرودگر به ماه خبر می‌دهد. شیخ محمد که حاکم دبی هم هست، می‌گوید فرودگر امارات با احترام به پدرش «راشد»... ادامه مطلب

ناسا تاریخ اولین پرواز عملیاتی کرو دراگون اسپیس ایکس را تغییر داد

ناسا و اسپیس ایکس اولین پرواز عملیاتی کپسول کرو دراگون را برای تاریخ ۱۰ آبان برنامه‌ریزی کردند که پس از ماموریت موفق «Demo-2» انجام می‌شود.در خرداد ماه برای اولین بار و پس از نزدیک به یک دهه، دو فضانورد ناسا به نام‌ «باب بهنکن» و «داگ هارلی» توسط راکت اسپیس ایکس روانه ایستگاه فضایی بین‌المللی... ادامه مطلب

موشک «Centaur» احتمالا بعد از نیم قرن در حال بازگشت به سوی زمین است

دانشمندان موفق به ردیابی یک مینی ماه شده‌اند که در آینده وارد مدار زمین می‌شود. این احتمال وجود دارد که این جسم، بوستر موشک «Centaur» مربوط به دهه ۶۰ میلادی باشد.مدیر مرکز مطالعات اجرام نزدیک به زمین ناسا به نام دکتر «پل چوداس» باور دارد این جسم که نام «Asteroid 2020 SO» برای آن انتخاب شده،... ادامه مطلب

اسپیس اکس نمونه اولیه فرودگر ماه را آزمایش می‌کند

اسپیس اکس سخت مشغول آزمایش نمونه اولیه راکت استارشیپ است که در صورت تأیید شدن توسط ناسا از آن برای فرود بر سطح ماه استفاده خواهد شد.رقابت بین شرکت‌های فضایی برای تولید سیستم فرود بر سطح ماه بالا گرفت. ناسا اوایل سال ۲۰۲۰ سه شرکت اسپیس اکس، بلو اوریجین و Dynetics را مأمور ساخت سیستم... ادامه مطلب

نتیجه پژوهشی جدید: بیش از ۷۵ درصد زباله‌های فضایی اجسام ناشناخته هستند

طبق نتایج یک پژوهش، زباله‌های فضایی در مدار زمین با دقت ردیابی نمی‌شوند و بسیاری از آن‌ها اجسام ناشناخته هستند که می‌توانند در آینده برای ما دردسر ایجاد کنند.با انقلاب صنعتی و پیشرفت فناوری، انسان‌ها نه تنها زمین بلکه فضا را نیز آلوده کرده‌اند. از دهه ۵۰ میلادی پرتاب راکت‌ها به فضا آغاز شده و... ادامه مطلب

ناسا به کمک اسپیس ایکس تشعشعات خورشیدی را مطالعه می‌کند

اسپیس ایکس و ناسا با یک قرارداد چندین میلیون دلاری مناطقی که توسط بادهای خورشیدی خلق شده‌اند، مورد بررسی قرار می‌دهند. این قرارداد امکان پرتاب ماهواره‌ «IMAP» ناسا در سال ۲۰۲۴ را فراهم می‌کند.طبق این قرارداد، علاوه بر فضاپیمای IMAP، چهار محموله دیگر نیز راهی فضا می‌شوند. دو مورد از آن‌ها برای ماموریت‌های هلیوفیزیک مورد... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟